Mojang nareszcie wydał długo wyczekiwany snapshot, który zawiera zapowiadanego moba, biom kwitnącej wiśni oraz wprowadza system archeologii. Testowa wersja jest już dostępna do pobrania dla graczy, którzy posiadają Minecrafta w wersji Java.
Spis treści
Minecraft Snapshot 23w07a – co nowego?
Od zapowiedzi nowości z Minecraft 1.20 minęły już cztery miesiące, ale nareszcie gracze doczekali się testowej wersji, która zawiera nowego moba – Sniffera. Najnowszy Snapshot 23w07a wprowadził także system archeologii, a wraz z nim przedmioty dekoracyjne. Nie zabrakło także opublikowanego w walentynki nowego biomu kwitnącej wiśni, który oprócz nowych drzew, dodaje do gry różowe deski oraz kwiaty.
Snapshot 23w07a wprowadza także kilka mniejszych zmian dla gry w wersji 1.19.4. Od teraz szafa grająca, która odtwarza muzykę emituje sygnał redstone na 15 kratek. Aktualizacja dodaje także integrację szafy grającej z dropperami i hopperami, dzięki czemu można tworzyć mechanizmy, które automatycznie odtworzą muzykę po wykonaniu konkretnej czynności. Snapshot zmienił także system rozmnażania koni. Od teraz prędkość poruszania, wysokość skoku oraz liczba serduszek źrebiąt nie jest średnią statystyk rodziców.
Sniffer i nowa roślina w snapshocie 23w07a
Najnowsza aktualizacja wprowadza po raz pierwszy do Minecrafta starożytnego moba – Sniffera. Mob ten aktualnie nie spawnuje się domyślnie na świecie, ale dostępne jest jego jajko przywołujące. Sniffer posiada sześć nóg, ogromny zielono pomarańczowy tułów oraz głowę z żółtym nosem i zwisającymi uszami. Jest przyjazny i stosunkowo powolny. Gdy wyczuje nasionko, rozłoży nogi, położy się i zacznie kopać. Po znalezieniu nasionka, wstanie i zacznie wydobywać z siebie dźwięki radości, jednocześnie machając uszami. Sniffer, pomimo iż jest dosyć duży, to posiada jedynie osiem serduszek.
Sniffer z ziemi wydobywa nowe nasiona kwiatu pochodni (ang. Torchflower Seeds), które można zasadzić na polach uprawnych. Z nasion wyrastają nowe rośliny, które następnie można posadzić na ziemi oraz umieścić w doniczce. Kwiat pochodni można zamienić na pomarańczowy barwnik lub użyć do rozmnożenia dwóch Snifferów. Pomimo iż roślina nazywa się kwiatem pochodni, to nie emituje żadnego światła. Możliwe, że taką funkcję kwiat otrzyma w następnych aktualizacjach.
Wiśniowy biom i nowe deski z Minecraft 1.20
Kolejną nowością, która została wprowadzona wraz ze Snapshotem 23w07a jest biom kwitnących wiśni. Nowe tereny generują się na świecie dosyć rzadko, a spotkać je można na górzystych polanach. Na biomie występują nowe drzewa wiśniowe, które posiadają nowy pień oraz piękne, różowe liście. Mogą występować z jedną lub dwoma gałęziami, a ich korona jest spłaszczona.
Z nowego drewna można pozyskać różowe deski, a z nich wykonać nowe przedmioty. Aktualizacja wprowadziła do gry drewniane przedmioty stworzone z desek wiśniowych. Są to m.in. furtki, płotki, drzwi, klapy, tabliczki, łódki, schodki i pół bloki. Możliwe jest także okorowanie pnia wiśniowego drzewa.
Na biomie kwitnących wiśni można spotkać pszczoły, świnie, owce, króliki oraz osły. Teren pokryty jest nowymi, różowymi kwiatami, które można powielać za pomocą mączki kostnej. Na jednym bloku można ustawić cztery kwiatki, tak jak ma to miejsce np. w przypadku ustawiania świeczek. Umieszczając kwiat wiśni w craftingu, otrzymamy różowy barwnik.
Archeologia w Minecraft i ozdobne dzbanki
Dla graczy kochający przygody, twórcy w snapshocie 23w07a wprowadzili system archeologii. Pierwszym elementem jest specjalna szczotka, którą można wykonać, wykorzystując trzy nicie oraz dwa patyki. Szczotka to podstawowy przedmiot, który służy do odnajdywania ukrytych przedmiotów w blokach podejrzanego piasku.
Podejrzany piasek to nowy blok, który pojawia się w Minecraft 1.20. To właśnie w nim znajdują się przedmioty, które gracz może zdobyć wykorzystując szczotkę. Nowy blok wyróżnia się widocznymi pęknięciami oraz nieco ciemniejszą teksturą. Można spotkać go w pustynnych świątyniach oraz studniach. Z podejrzanego piasku można wydobyć szmaragdy, cegły, patyki, podejrzaną zupę, TNT, proch, diamenty oraz odłamki ceramiki.
Odłamki ceramiki to nowe przedmioty, które zawierają piktogramy łuku, czaszki, nagrody oraz postaci z ramionami uniesionymi do góry. Z odłamków tych można tworzyć ozdobne dzbanki. Wystarczy umieścić cztery dowolne odłamki w stole rzemieślniczym.
Dzbanki występują w wersji z piktogramami oraz w wersji gładkiej, którą można stworzyć za pomocą cegieł. Nowe dekoracyjne dzbanki można rozbić za pomocą ręki lub używając dowolnego narzędzia, aby odzyskać odłamki. Niestety nie można wkładać do nich kwiatów ani roślin, ale można ustawiać je w kolumny.