Strona główna » Poradniki » Minecraft » Serwer » Jak stworzyć serwer Minecraft? Poradnik krok po kroku

Jak stworzyć serwer Minecraft? Poradnik krok po kroku

Stawianie serwera Minecraft wbrew pozorom nie jest aż takie trudne. Jednak na samym początku musisz wiedzieć, dla kogo chcesz stworzyć taki serwer: dla siebie, znajomych czy dla większej ilość osób. Jeżeli chcesz stworzyć serwer dla siebie lub znajomych wystarczy tylko Twój komputer i internet. Jeżeli dla większej liczby osób – być może będziesz potrzebował hostingu, który nie jest aż taki drogi, jak można by się tego spodziewać, ale o tym później.

Pobieranie plików serwerowych

Na samym początku musimy zacząć od pobrania wszystkich potrzebnych plików serwerowych, ale na szczęście nie ma ich dużo. Aby pobrać potrzebne pliki, wchodzimy na oficjalną stronę Minecrafta , na której znajdziem tylko najnowsze pliki serwerowe. Ta strona znajduje się tutaj: www.minecraft.net/pl-pl/download/server/. Następnie klikamy pobierz minecraft_server.1.14.4.jar.

Gdzie pobrać pliki serwerowe?

Następnie otworzy się nam okienko, w którym wskazujemy miejsce zapisania pliku.

Pobieranie plików serwerowych Minecraft

I w zasadzie są to wszystkie wymagane pliki do uruchomienia własnego serwera Minecraft. Teraz czas przejść do kolejnego kroku.

Pierwsze uruchomienie serwera

Aby uruchomić plik, trzeba stworzyć plik, który będzie uruchamiał serwer. Pierwszym krokiem jest uruchomienie notatnika. Następnie wklejamy następujący kod:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui

pause

Powyższy kod powoduje start serwera. Fragment -Xmx1024M -Xms1024M odpowiada ilości wykorzystywanej ilości pamięci RAM przez serwer. Można ten argument dowolnie edytować, w zależności potrzeb, np. zwiększyć do 2GB wykorzystywanej pamięci RAM poprzez wpisanie w tym miejscu 2048M (-Xmx2048M -Xms2048M), odpowiednio dla 3GB, 4GB itp. Trzeba pamiętać jedynie, że nie wolno przekroczyć więcej niż obsługuje Twój system. Następnie zapisujemy plik w postaci pliku .bat. Zapisujemy plik, nazywamy go jako start.bat, a typ pliku zmieniamy na wszystkie.

Zapisywanie pliku startowego serwera Minecraft

Jeżeli mamy już gotowy plik, uruchamiamy go tak jak zwykłą aplikację poprzez dwukrotne kliknięcie. Powinno nam się otworzyć czarne okienko, czyli okienko z konsolą naszego serwera. Na samym początku wyskoczy nam błąd, ale tak właśnie ma być. Pokaże nam się błąd wczytania kilku plików oraz informacja, że musimy zatwierdzić EULA, czyli warunki korzystania z serwera i informacje o wykorzystaniu plików.

Pierwsze uruchomienie serwera Minecraft - błąd EULA

W folderze serwera znajdują się teraz nowe pliki serwerowe, których wcześniej nie było. Nas interesuje na razie plik eula. Otwieramy go i edytujemy.

Lista plików serwerowych Minecraft po pierwszym uruchomieniu

W pliku zmieniamy tylko jedną wartość: z false na true, tak jak na obrazku poniżej. Zapisujemy plik i ponownie uruchamiamy serwer z pliku start.bat.

Serwer Minecraft - błąd EULA

Druga próba uruchomienia serwera jest zdecydowania dłuższa, ponieważ generuje się już mapa oraz wczytują się wszystkie potrzebne pliki i ustawienia. Po zakończeniu serwera otrzymujemy komunikat o treści Done.

Zakończenie się ładowania serwera Minecraft - widok z konsoli

Jednak to nie koniec edytowania i grzebana w plikach. Aby serwer był dostępny dla graczy z zewnątrz (tj. poza Twoim domem), musisz jeszcze go odpowiednio skonfigurować. Na koniec wspisujemy komendę stop, która zatrzyma serwer.

Ustawiania sieci i adresów IP

Aby zmienić ustawienia serwer na publiczny potrzebujesz dostępu do routera, na którym zmienisz ustawienia portów. Po pierwsze wchodzimy do ustawień routera. W przeglądarce wpisujemy adres serwera, najczęściej jest to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Następnie się logujemy i szukamy ustawienie o nazwie przekierowanie portów lub podobne.

Ustawienia sieci i adresów IP dla serwera Minecraft

Następnie dodajemy nowy wpis. W nazwę usługi możesz wpisać nazwę swojego serwera (a w zasadzie tutaj możesz wpisać co tylko Ci się podoba), w porcie zewnętrznym podajemy liczbę 25565 (domyślny port serwera Minecraft), port wewnętrzny również 25565, a wewnętrzny adres IP podajemy adres naszego komputera (w moim przypadku to 192.168.100.112). Na koniec dodajmy profil i zapisujemy ustawienia.

Ustawienie przekierowania portów serwer Minecrafta

Teraz idziemy do pliku z ustawieniami serwera o nazwie server.properties. Edytujemy go za pomocą notatnika. Przechodzimy do linijki o nazwie server-ip i tu wpisujemy adres naszego komputera, jak wyżej (u mnie 192.168.100.112). Zapisujemy plik i uruchamiamy serwer.

Edycja pliku serwer.properties serwera Minecraft

Po uruchomieniu serwera włączamy grę Minecraft zgodnie z naszą wersją serwera (a więc 1.14.4). Teraz, aby dostać się na serwer, potrzebujemy naszego zewnętrznego adresu IP. Strony, które pokazują nasz zewnętrzny adres IP można znaleźć tutaj. Ten numer wpisujemy do w zakładce multiplayer, dodaj serwer, w pasku adres serwera. Ten sam numer udostępniasz wszystkim znajomym, z którymi chcesz grać na serwerze. Na koniec możesz wejść na serwer, powinien załadować Ci się świat serwera.

Serwer Minecraft uruchomiony!

Za każdym razem, gdy ktoś wejdzie na serwer pojawi się stosowna informacja w konsoli serwera.

Logi serwera Minecraft - poprawne logowanie

Pamiętaj, że zazwyczaj usługa publicznego adresu IP nie jest aktywowana. Jeżeli pomimo poprawnego ustawienia portów w dalszym ciągu otrzymujesz komunikaty o błędzie – skontaktuj się ze swoim operatorem sieci Internetowej i poproś go o aktywację takiej usługi 😉

Tworzenie serwera Minecraft – szybki poradnik

  1. Pobierz i wypakuj pliki serwerowe z tego linku
  2. Uruchom serwer Minecraft – przy pierwszym uruchomieniu otrzymasz komunikat o braku akceptacji pliku EULA
  3. Potwierdź plik EULA (zmieniając wartość z false na true) i uruchom ponownie serwer
  4. Po poprawnym uruchomieniu się serwera, zatrzymaj go i wykonaj odpowiednie przekierowanie portów
  5. Na koniec popraw plik serwer.properties i wprowadź poprawne wartości
  6. To wszystko – teraz możesz grać razem ze swoimi znajomymi na Twoim prywatnym serwerze!
4.6/5 - (9 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Minecraft

Więcej o Minecraft

Minecraft to gra komputerowa, która została wydana 18 listopada 2011 roku. Jest to bardzo popularna gra o otwartym świecie, która rozwijana jest przez Mojang Studios.

Czego potrzebuję do stworzenia serwera Minecraft?

Do stworzenia prywatnego serwera Minecraft potrzebny jest komputer, publiczny adres IP (jeśli chcesz grać ze znajomymi) i trochę wolnego czasu.

Czego potrzebuję do uruchomienia serwera Minecraft?

Aby uruchomić serwer Minecraft, musisz zainstalować Javę. To wszystko.

Czy można uruchomić serwer Minecraft bez płatnego hostingu?

Tak, serwer możesz uruchomić na swoim komputerze.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody