Gra Minecraft
Newsy, Poradniki i Artykuły

Minecraft
Minecraft

Minecraft w skrócie

Minecraft to gra komputerowa, która została wydana 18 listopada 2011 roku. Jest to bardzo popularna gra o otwartym świecie, która rozwijana jest przez Mojang Studios.

Najnowsze newsy Minecraft

Więcej newsów Minecraft

Poradniki Minecraft

Wszystkie poradniki
Minecraft

Artykuły związane z grą Minecraft

Szukasz listy najlepszych serwerów Minecraft? Znajdziesz ją tutaj!Kiedy i jak powstał Minecraft?
.get_the_title().

Kiedy i jak powstał Minecraft?

Minecraft to popularna gra, w którą można grać na komputerze. Jest to gra z otwartym światem, która daje graczom swobodę budowania wszystkiego, czego chcą. Minecraft został pierwotnie stworzony przez Markusa Perssona i wydany w 2009 roku. Od tego...

Przegląd Minecraft 1.19 The Wild Update
.get_the_title().

Przegląd Minecraft 1.19 The Wild Update

Do Minecrafta właśnie została wydana najnowsza aktualizacja oznaczona numerkiem 1.19 o nazwie The Wild Update. Twórcy dodali do gry dwa nowe biomy, takie jak bagna i deep dark, a także żaby, drzewa namorzynowe oraz pomocnego Otuszka. Pierwszy raz...

Wszystkie artykuły

Powiązane tematy


Pozostałe newsy Minecraft


Więcej o Minecraft

Minecraft to survivalowa gra komputera, która polega na budowaniu, eksplorowaniu nowych terenów, wytwarzaniu nowych przedmiotów i zbieraniu surowców do budowania oraz przetrwania. Gra została wydana 18 listopada 2011 roku, a pierwsze publiczne wersje testowe zostały wydane 17 maja 2009 roku. Jej twórcą jest Markus Perssona (Notch), a rozwijana przez studio Mojang Studios, które w 2014 roku zostało zakupione przez Microsoft za kwotę 2,5 mld dolarów. Gra dostępna jest do kupienia za ok. 100 zł.

Minecraft – opis rozgrywki

Gra Minecraft nie ma sztywno określonych celów – to od gracza zleży, nad czym chce się skupić i w jakiem kierunku rozgrywka powinna pójść. Domyślnie Minecraft pozwala na uruchomienie rozgrywki w czterech trybach:

 • Creative (kreatywny) – tryb skupiający się przede wszystkim na swobodnym budowaniu. W tym trybie gracz nie musi martwić się o głód czy liczę surowców, ponieważ za pośrednictwem swojej ekwipunku ma dostęp do wszystkich, dostępnych w grze, surowców. W tym trybie gracz może rozwinąć kreatywność, budując nowe budowę ze wszystkich, możliwych surowców. Dodatkowo – w celu ułatwienia możliwości budowaniu i jak największym skupieniu się na możliwości budowania, gracz może swobodnie latać, klikając dwukrotnie spację.
 • Survival (przetrwania) – to tryb, który skupia się na przetrwaniu. W trakcie rozgrywki gracz musi zwracać uwagę na poziom głodu, na mapie generują się wrogie moby, które są w stanie zaatakować gracza i zabić. W przeciwieństwie do trybu kreatywnego, gracz nie ma dostępu do nieskończonej ilości zasobów, a żeby coś zbudować, musi najpierw te surowce zdobyć. Gracz w tym trybie może zdobywać doświadczenie poprzez zabijanie wrogich mobów, rozmnażanie zwierząt czy poprzez wydobywanie surowców, które następnie może wymienić na ulepszenia do broni, zbroi czy narzędzi.
 • Hardcore – ten tryb jest podobny do trybu przetrwania, z tą różnicą, że stopień i poziom trudności jest zdecydowanie większy. Po śmierci gracz nie ma możliwości odrodzenia się, a świat, na którym grał, zostaje usunięty.
 • Adventure (przygodowy) – w tym trybie gracz ma ograniczoną możliwość stawiania i niszczenia bloków. W tym trybie może ona używać programowalnych dźwigni, przycisków i innych urządzeń. Tryb przygodowy został dodany w wersji 1.3.

Gra w domyślnie generuje nieograniczony świat, który podzielony jest na biomy. Każdy z nich charakteryzuje się innym wyglądem, innymi zasobami, które można wydobyć lub znaleźć, a także pogodą i warunkami atmosferycznymi.

Dodatkowo w świecie Minecrafta można znaleźć dodatkowe światy, takie jak Nether i End. Pierwszy z nich – Nether – to podziemny świat, podobny do piekła. Znajdują się tam unikalne surowce, które można znaleźć tylko tam. Aby dostać się do tego świata, należy stworzyć portal.

Z kolei End, znany też jako Kres, to świat, gdzie znajduje się Boss – Smok Endu. Zbicie go pozwala na odczytanie poematu Kresu, napisanego przez Juliana Gougha.

Dodatkowo w Minecrafta można zagrać w trybie jednoosobowym oraz wieloosobowym.

Minecraft – wymagania sprzętowe

Do uruchomienia gry Minecraft: Java Edition potrzeba:

 • Procesor: Intel Core i3-3210 3.2 GHzm, AMD A8-7600 APU 3.1 GHz lub odpowiednik
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna (zintegrowana): Intel HD Graphics 4000 (Ivy Bridge) lub AMD Radeon R5 (Kaveri) z OpenGL 4.4
 • Karta graficzna (osobna): Nvidia GeForce 400 lub AMD Radeon HD 7000 z OpenGL 4.4
 • Miejsce na dysku twardym: 1 GB
 • System operacyjny: Windows 7 i kolejne

Zalecane wymagania:

 • Procesor: Intel Core i5-4690 3.5GHz, AMD A10-7800 APU 3.5 GHz lub odpowiednik
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: GeForce 700 lub AMD Radeon Rx 200 (z wyłączeniem zintegrowanych układów) z OpenGL 4.5
 • Miejsce na dysku twardym: 4 GB (rekomendowany dysk SSD)
 • System operacyjny: Windows 10 (rekomendowana wersja 64-bitowa)

Minecraft Snapshot – beta testy

Minecraft udostępnia co tydzień nowe, testowe wersje Minecraft. W każdej chwili można testować dodatki, nowości i poprawki błędów, które mogą zostać w przyszłości umieszczone w kolejnej, głównej wersji Minecrafta. Zobacz więcej informacji na temat Minecraft Snapshot.


Start Poradniki Kody