Strona główna » Artykuły » Składanie komputera » Jaki komputer do 4000 zł do gier?

Jaki komputer do 4000 zł do gier?

Gry komputerowe z roku na rok mają coraz większe wymagania. Kwota 4000 złotych to już jest całkiem spora kwota, która pozwoli na złożenie mocnego sprzętu, który bez większych problemów poradzi sobie z mocniejszymi tytułami. Jak zatem dobierać akcesoria w komputerze do 4000 złotych? Zapraszam do czytania.

Procesor w komputerze do 4000 zł

Procesor to jeden z najważniejszych elementów. To właśnie on jest odpowiedzialny za wykonywanie obliczeń. Przy budowie komputera wybieranie odpowiednich podzespołów warto rozpocząć od niego. To właśnie pod procesor będziemy dobierać odpowiednią płytę główną (z pasującym gniazdem) i pamięci RAM. Przy wyborze procesora w kwocie do 4000 złotych, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak częstotliwość taktowania procesora (im więcej, tym lepiej), ilość rdzeni i wątków oraz rodzaj pamięci.

W kwocie 4000 złotych absolutnym minimum jest procesor 4-rdzeniowy z taktowaniem około 3 GHz.

Wybrane procesory Intel:

  • Intel Core i5-11400F – 6 rdzeni, 12 wątków, taktowanie 2,6 GHz (4,4 GHz w trybie turbo) i obsługa DDR4-3200 – w cenie 775 zł – zobacz aktualną cenę
  • Intel Core i5-10500 – 6 rdzeni, 12 wątków, taktowanie 3,1 GHz (4,5 GHz w trybie turbo) i obsługa DDR4-2666 – w cenie 909 zł – zobacz aktualną cenę
  • Intel Core i5-10400F – 6 rdzeni, 12 wątków, taktowanie 2,9 GHz (4,3 GHz w trybie turbo) i obsługa DDR4-2666 – w cenie 649 zł – zobacz aktualną cenę
procesor w komputerze do 4000 zł

Płyty główne powinny być zgodne z gniazdem procesora. Najważniejsze parametry, na które należy zwracać uwagę, to rodzaj obsługi pamięci RAM (powinna być zgodna z tym, co obsługuje procesor), obecność złącza M.2 (obowiązkowo!) oraz liczba slotów na pamięć RAM.

Wybrane płyty główne, pasujące do procesorów Intel:

Wybrane procesory AMD:

  • AMD Ryzen 5 3600 – 6 rdzeni, 12 wątków, taktowanie 3,6 GHz (4,2 GHz w trybie turbo) i obsługa DDR4-3200 – w cenie 838 zł – zobacz aktualną cenę
  • AMD Ryzen 5 3400G – 4 rdzenie, 8 wątków, taktowanie 3,7 GHz (4,2 GHz w trybie turbo) i obsługa DDR4-2933 – w cenie 818 zł – zobacz aktualną cenę

Wybrane płyty główne, pasujące do procesorów AMD:

Karta graficzna w PC do 4000 zł

Po wybraniu odpowiedniego procesora oraz pamięci RAM kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej karty graficznej. Mimo ograniczonych dostaw i stosunkowo wysokich cen wybór jest i tak całkiem spory.

Przy zakupie karty graficznej najważniejszą rzeczą jest informacja o wielkości pamięci VRAM oraz technologia jej wykonania (im nowsza, tym lepiej). Ważnym aspektem jest również procesor graficzny, jego częstotliwość oraz liczba dodatkowych procesorów np. Cuda. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę to szerokość szyny, która w specyfikacjach pokazywana jest w bitach.

W 2021 roku, w komputerze za 4000 złotych, absolutnym minimum jest 4 GB pamięci VRAM oraz – w przypadku kart nVidia – karty z rodziny GeForce 1660 lub wyższej/nowszej.

Wybrane karty graficzne:

komputer gamingowy do 4000 zł

Pamięć RAM w komputerze gamingowym do 4000 zł

Pamięć RAM to następny element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie komputera. Bez niej komputer nie uruchomi się. Odpowiada za przechowywanie tymczasowych plików, które wykorzystuje procesor podczas swojej pracy.

Przy zakupie kości RAM warto zwrócić wagę na kilka aspektów. Przede wszystkim – jaką pamięć RAM obsługuje procesor i płyta główna. Powyżej tej wartości lepiej nie kupować pamięci RAM – po prostu wydajność kości zostanie obniżone do obsługiwanej wartości. Ważnym atutem jest również typ pamięci – najprawdopodobniej w tych przypadkach będzie to DDR4.

Poza tym należy zwrócić uwagę na pojemność pamięci RAM i właśnie jej szybkość, przedstawianą w MHz.

W komputerze za 4000 zł w 2021 roku zalecane jest co najmniej 8 GB pamięci RAM, a optymalnie – 16 GB. Jeżeli komputer będzie kupowany na najbliższe lata – to warto, aby na jednej kości było co najmniej 8 GB, a na płycie pozostały wolne sloty na przyszłościowy update komputera z możliwością dokupienia kolejnych gigabajtów pamięci RAM.

Wybrane kości RAM:

Dysk twardy – SSD na M.2

Dysk twardy w komputerze to równie ważny element. Celowo napisałem SSD – dyski te charakteryzują się zdecydowanie wyższą wydajnością, co przekłada się na komfort pracy. Szybki dysk ma przełożenie na niemal wszystkie aspekty uruchamiania się komputera – od systemu operacyjnego, przez programy, przeglądarki, dokumenty, po gry komputerowe.

Przy zakupie dysku SSD kupić dysk na złącze M.2. Złącze M.2 znajduje się na płycie głównej, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nasza płyta główna takie złącze ma.

Przy zakupie dysków twardych warto zwrócić uwagę na szybkość działania oraz pojemność takiego dysku.

Wybrane dyski SSD M.2:

Komputer do gier za 4000 zł

Zasilacz w PC do 4k zł

Zasilacz w komputerze za cztery tysiące złotych to jeden z ostatnich elementów, na jakie należy zwrócić uwagę. Gdy wszystkie komponenty są już dobrane, można przystąpić do wybrania odpowiedniego zasilacza. Dobieramy go na podstawie elementów, jakie wybraliśmy w naszym komputerze, z czego największą uwagę skupiamy wokół karty graficznej. To ona pobiera najwięcej energii. Warto dlatego stosować się do zaleceń producenta – przy jej zakupie producent określił rekomendowaną moc zasilacza i warto się tego trzymać.

Patrząc na komponenty, jakie mogą się znaleźć w komputerze za około 4k zł, to można przyjąć, że zasilacz 550-650 W w zupełności wystarczy.

Przy zakupie takiego zasilacza najważniejszy element, na który warto zwrócić uwagę, to jego moc oraz posiadany certyfikat. Zalecamy, aby taki zasilacz był wyposażony w certyfikat, ponieważ jest to gwarancja jego działania oraz przeprowadzonych testów na jego komponentach.

Polecane zasilacze 550-650 W:

Pozostałe elementy w komputerze do 4000 zł

Pozostałymi elementami w komputerze do 4000 złotych to obudowa. To właśnie oba będzie trzymać wszystkie podzespoły w bezpiecznym miejscu. Ważne jest, aby mogła pomieścić wybraną płytę główną oraz kartę graficzną. Aspekt wizualny to rzecz drugorzędna, jednak równie ważna.

Polecane obudowy:

Podsumowanie – komputer do gier do 4000 zł

Kwota 4000 zł to jest już wystarczająca kwota do stworzenia dobrego zestawu komputerowego. Takie sprzęt obsłuży już większość nowych gier, a zdecydowana większość z nich nie będzie dla takiej jednostki problemem. Zapraszam również do zapoznania się z gotowymi zestawami komputerowymi do 4000 złotych, gdzie znajdziecie już gotowe zestawy w tym przedziale cenowym.

Zapraszam również do przeglądnięcia pozostałych, gotowych zestawów komputerowych:

5/5 - (11 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Ile przeznaczyć pieniędzy na procesor w komputerze do 4000 złotych?

W zestawie komputerowym do 4000 złotych na procesor warto przeznaczyć około 800 złotych.

Ile przeznaczyć pieniędzy na kartę graficzną w komputerze do 4000 złotych?

W zestawie komputerowym do 4000 złotych na kartę graficzną warto przeznaczyć około 1900 złotych.

Jaki zasilacz kupić w komputerze do 4000 złotych?

W komputerze za 4000 złotych zasilacz 650 W powinien w zupełności wystarczyć. Wato jednak sprawdzić swojej podzespoły, czy taka wartości będzie wystarczająca.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody