Strona główna » Artykuły » Składanie komputera » Karta graficzna » Dlaczego karty graficzne są drogie? Kiedy kupować?

Dlaczego karty graficzne są drogie? Kiedy kupować?

Karty graficzne, są jednymi z części komputerowych, o których ostatnio słychać najwięcej w kwestii znacznej podwyżki cen. Jeśli ktoś nie śledzi regularnie rynku kart graficznych, po sprawdzeniu ceny tego hardware’u może niemiło się zaskoczyć. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że popularnych modeli kat graficznych w sklepach zaczyna brakować. Dlaczego karty graficzne są drogie? Kiedy je kupować oraz kiedy stanieją?

Czemu karty graficzne są takie drogie?

Na wysokie ceny kart graficznych ma wpływ kilka rzeczy, które nie są zależne od konsumentów. Dlaczego karty graficzne są takie drogie? Na wysokie ceny GPU wpływ miały następujące czynniki: 

  • podczas pandemii nastąpiło zerwanie łańcucha dostaw, a tym samym zdolności produkcyjne fabryk okazały się zbyt małe. Po okresie po pandemicznym zaspokojenie większego niż zwykle popytu na karty graficzne okazało się niemożliwe,
  • producenci chipsetów trzymają stałe ceny, jednak firma, która konstruuje karty, ma politykę cenową, która jest niezależna od polityki producentów chipsetów. Oznacza to tyle, że skoro jest wysoki popyt, producent podnosi cenę samej karty, a sama podwyżka bardzo częsta bywa agresywna,
  • nieuczciwość dystrybutorów jest kolejnym filarem podwyżki cen kart graficznych. Dystrybutor daje możliwość zakupu karty, pod zupełnie innymi warunkami niż dotychczas. Oznacza to bardzo często, że karta jest sprzedawana wraz z innym sprzętem dystrybutora, który jest niezwykle ciężko sprzedać. Problem ten jest widoczny, kiedy sklep musi od dystrybutora oprócz jednej bardzo dobrej karty graficznej, zakupić kilkadziesiąt niedrogich płyt głównych, które mają małą szansę na sprzedaż,
  • powstające farmy koparek kryptowalut, to kolejny powód, dzięki któremu ceny kart graficznych wzrastają. Wydajne GPU jest najlepszym podzespołem do kopania wirtualnej gotówki. Dobra koparka wirtualnych pieniędzy, jest wyposażona w kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kart graficznych.
czemu karty graficzne są takie drogie

Kiedy karty graficzne stanieją?

Skoro cena GPU, jest wysoka, musi przyjść moment, kiedy ich ceny zaczną spadać. Kiedy kupować karty graficzne? Pierwsze oznaki spadku cen kart graficznych są już widoczne, jednak spadek cen, nie oznacza w tym wypadku powrotu do cen z okresu przed COVID-19. Normalizacja cen potrwa kolejne kilka lub kilkanaście miesięcy. Jeśli trend spadkowy się utrzyma, w drugiej połowie 2022 roku, ceny kart graficznych mogą wrócić do poziomu cen sugerowanych.

Średnia obniżka cen GPU w lutym w porównaniu ze styczniem 2022 roku wyniosła 11%, a od grudnia oznacza to spadek ceny o nawet 25%. Oczywiście grudzień jest miesiącem świątecznym, co oznacza, że ceny kart graficznych były i tak wyższe niż ich normalna cena sprzedaży. Obniżki cen kart graficznych, są widoczne w niemal każdym sklepie i na razie, pomimo że nie są duże, to jednak trend spadkowy, jest pozytywnym sygnałem dla całego rynku GPU.

kiedy tanieją karty graficzne

Czy warto teraz kupić kartę graficzną?

Jeśli znajomy planuje zakup karty graficznej i nie musi zakupu dokonywać natychmiast, warto, aby wstrzymał się jeszcze parę miesięcy. Pomimo wojny na Ukrainie, która też będzie miała wpływ na dynamikę spadku cen GPU, karty graficzne powinny z każdym miesiącem być coraz tańsze. Oczywiście, cena nie będzie spadała w nieskończoność. Warto, mieć „rękę na pulsie” i wybrać moment, w którym cena upatrzonego modelu karty będzie na tyle atrakcyjna, że jej zakup będzie opłacalny.

Należy pamiętać również, że cena karty graficznej kupowanej przez dystrybutora jest zależna od kursu dolara. Póki złotówka będzie tracić, dystrybutor zapłaci u producenta większą sumę pieniędzy, co oznacza, że ostateczna cena GPU w sklepie również będzie wyższa. Z każdym miesiącem jest widoczna coraz większa podaż na karty graficzne, co zmusza sklepy do większego zatowarowania, a tym samym ilość zamówionych sztuk u dystrybutora się zwiększa. W ostateczności oznacza to większe rabaty, a tym samym niższą cenę końcową.

kiedy kupować karty graficzne

Wysokie ceny kart graficznych – podsumowanie

Od kilku miesięcy jest widoczna tendencja spadkowa cen kart graficznych. Jeśli tendencja się utrzyma, za parę miesięcy ceny GPU wrócą do zadowalającego poziomu. Warto jeszcze chwilę wstrzymać się z zakupem karty graficznej, ponieważ może się okazać, że GPU za 2-3 miesiące będą jeszcze tańsze niż obecnie.

4.9/5 - (29 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody