🏠 Strona główna Artykuły Składanie komputera Karta graficzna Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Komputery to złożone konstrukcje, których jednym z najważniejszych elementów jest karta graficzna, która odgrywa jedną z głównych roli podczas obróbki grafiki czy video. Jest również dość istotną w przypadku gier komputerowych, ponieważ pozwala cieszyć się pięknymi animacjami i płynną rozgrywką. Karta graficzna może osiągać znaczne temperatury, zwłaszcza pod obciążeniem. Jednak jak sprawdzić temperaturę karty graficznej i do czego ta wiedza jest w sumie potrzebna?

jak sprawdzić temperaturę karty graficznej nvidia

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej Windows?

  • Menadżer zadań (Windows 10, Windows 11) – gdy komuś zależy na szybkim sprawdzeniu temperatury karty graficznej, bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania, to najszybszym sposobem bez wątpienia będzie Menadżer zadań w systemie Windows. Wystarczy wykorzystać skrót klawiszowy Ctrl + Shift + Esc albo wyszukać „menadżer zadań” w narzędziu „wyszukaj”. Po otwarciu menadżera należy przejść do zakładki „wydajność”, a temperatura karty będzie wyświetlona w nawiasie, zaraz pod nazwą karty.
  • AMD Wattman – jest to dedykowane oprogramowanie do zarządzania kartami graficznymi firmy AMD. Program ten pozwala na wyświetlanie nakładki z wybranymi parametrami karty graficznej i całego komputera. Jednym z tych parametrów jest właśnie temperatura karty graficznej.
  • Geforce Experience – program przeznaczony do zarządzania kartami Nvidia. Podobnie jak w przypadku AMD, tak i tutaj dostępna jest nakładka wyświetlająca temperaturę karty graficznej. Poza tym program oferuje liczne funkcje dodatkowe związane z kartą graficzną.
  • MSI Afterburner i inne programy – na rynku jest mnóstwo programów o różnym przeznaczeniu, które mogą zapewnić informację na temat aktualnej temperatury karty graficznej. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest MSI Afterburner, który jest dobrym wyborem, jeśli ktoś szuka programu do zarządzania kartą graficzną czy nawet procesorem. Program ten może działać niezależnie od dedykowanego oprogramowania karty graficznej i jest szczególnie polecany przez graczy.
jak sprawdzić temperaturę karty graficznej menedżer zadań

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej Nvidia lub AMD?

Nie ma większego znaczenia, jaką kartę graficzną się posiada. Skutkuje to tylko innym oprogramowaniem dedykowanym, ale sam proces sprawdzania jest identyczny, a menadżer zadań systemu Windows wyświetla temperaturę w identyczny sposób dla każdej karty graficznej.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać temperaturę karty graficznej?

Temperatura karty graficznej może sięgać nawet do 90 stopni Celsjusza. Dla niektórych kart temperatury rzędu 60-70 stopni to dość normalny stan przy pracy pod obciążeniem. Wysokość tych temperatur sprawia, że system chłodzący jest niezwykłe ważnym elementem komputera, a temperatury obiegające od przedziału zakładanego przez producenta, to problem, którym warto się zainteresować, bowiem ignorowany może skutkować poważną awarią.

Dlaczego kontrolowanie temperatury karty jest takie ważne?

Karta graficzna osiąga znaczne temperatury, zwłaszcza w trakcie intensywnej aktywności. Mowa tu o korzystaniu z programów graficznych, renderowaniu obrazów czy filmów, czy graniu w gry o wysokich parametrach graficznych. W takich sytuacjach karta może ulec przegrzewaniu, co z kolei skutkuje spadkiem wydajności i często utrudnia pracę czy rozgrywkę w grze. Regularne sprawdzanie średnich temperatur karty pozwala uniknąć przegrzewania się karty oraz pomaga przedłużyć jej żywotność.

jak sprawdzić temperaturę karty graficznej windows 10

Overclocking

Overclocking, czyli podkręcanie parametrów karty graficznej, w celu zwiększenia jej wydajności. W przypadku, gdy ktoś planuje „kręcić” swoją kartę kontrola temperatury karty, jest niezwykle istotna i warto wtedy wiedzieć jak sprawdzić temperaturę karty graficznej. Jeśli się o tym zapomni, to overclocking może skończyć się spaleniem karty, a tego raczej każdy wolałby uniknąć, biorąc pod uwagę, ile warte są karty graficzne.

Jak zmniejszyć temperaturę karty graficznej w laptopie?

Co w przypadku gdy korzysta się z laptopa? Tu najlepszym sposobem będzie zakup podkładki chłodzącej, która stanowi dodatkowe wsparcie dla wbudowanego układu chłodzącego laptopa. Pomocne może się okazać również regularne czyszczenie sprzętu.

5/5 - (19 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Temperaturę karty graficznej w komputerze lub laptopie można wykonać na kilka sposobów, w tym między innymi za pomocą programów AMD Wattman, GeForce Experience czy MSI Afterburner. Skorzystać można również z wbudowanego narzędzia Menedżer zadań.

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej Nvidia?

Dla kart graficznych Nvidia została przygotowana specjalna nakładka, która pozwala na wygodniejszą kontrolę temperatury podczas uruchomionej gry. W tym celu należy zainstalować program GeForce Experience.

Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej Windows 10 lub Windows 11?

Temperaturę karty graficznej w systemie Windows 10 lub Windows 11 można sprawdzić z powodzeniem w Menedżerze zadań. Można go otworzyć, klikając prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybierając opcję Menedżer zadań.

Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy