Strona główna » Artykuły » Składanie komputera » Jak zbudować komputer do gier za 3000 zł? Poradnik

Jak zbudować komputer do gier za 3000 zł? Poradnik

Budowa komputera do 3000 złotych to nie jest łatwe zadanie. Trzeba pamiętać o dużej ilość parametrów, o których należy pamiętać, aby komputer mógł się swobodnie uruchamiać. Przygotowałem dzisiaj poradnik na temat składania komputera do 3000 zł, na którym będzie można uruchomić większość gier i stosunkowo komfortowo grać. Do tego podam kilka, przykładowych produktów wraz z cenami, którymi warto się zainteresować.

Procesor w komputerze do 3000 zł

Procesor to główna jednostka, odpowiedzialna za wykonywanie obliczeń. W komputerze do 3000 zł powinna być to jednostka, która posiada co najmniej 4 rdzenie i 4 wątkami. Oznacza to, że procesor będzie mógł obsłużyć w jednym czasie 4 różne obliczenia z tą samą prędkością.

Taktowanie procesora, czyli szybkość, z jaką procesor wykonuje te obliczenia, powinna być jak najwyższa. Z czego powinniśmy patrzeć na wartość bazową, a wartość taktowania w trybie turbo jako dodatkową. Tryb turbo w procesorach pozwala zwiększyć jego wydajność tylko na pewien czas, stosunkowo krótki. W przypadku dłuższych i wymagających zadań taktowanie procesora obniży się do wartości bazowej.

Ostatnim aspektem przy wyborze komputera procesora, jest jego cena. Aby cały zestaw kosztował w okolicach 3000 złotych, to cena procesora powinna wynieść w okolicach 400 złotych.

Komputer do gier za 3000 zł

Jaki procesor wybrać w komputerze za 3000 zł?

Na podstawie powyższych parametrów i ich zastosowania, warto wybrać procesor z 10. lub 11. Generacji rodziny Intel Core i3. W przypadku procesorów od firmy AMD będzie to AMD Ryzen 3. Warto też pamiętać, aby kupowane procesory były w wersji BOX, czyli z dołączonym wentylatorem w zestawie.

Płytę główną dobieramy na podstawie dobranego procesora. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na socket, ilość slotów pamięci RAM oraz czy posiada złącze M.2.

Procesory Intel i płyty główne

Wybrane procesory Intel:

Wybrane płyty główne, współpracujące z tymi procesorami:

Powyższe płyty główne posiadają złącze M.2, Socket 1200, co najmniej dwa sloty pamięci RAM, są w wersji MicroATX i obsługują do 64 GB pamięci RAM.

Procesory AMD i płyty główne

Wybrane procesory AMD:

Wybrana płyta główna, współpracująca z tym procesorem:

Wybrana płyta główna najlepiej wykorzysta możliwości procesora i pamięci RAM – procesor, jak i płyta główna, wspierają obsługę pamięci RAM DDR4 z taktowaniem 2933 MHz.

Karta graficzna w PC do 3000 zł

Karta graficzna w komputerze do 3000 zł to kolejny, ważny aspekt składania zestawu. Odpowiedzialna jest za wykonywanie obliczeń związanych z generowaniem się grafiki, jak i jej wyświetlaniem. Przy zakupie karty graficznej warto zwrócić uwagę na ilość pamięci VRAM. W przypadku komputera do gier do 3000 zł w 2021 warto, aby miała co najmniej 4 GB.

Kolejnym parametrem jest również rodzaj pamięci podręcznej (im nowsza, tym lepiej), szerokość szyny (pokazywana w bitach – im więcej, tym lepiej) oraz taktowanie procesora graficznego (im więcej, tym lepiej). Przy zakupie karty graficznej warto zobaczyć również ilość dodatkowych procesorów, np. CUDA w karach NVidii czy liczbę procesorów RT (w przypadku kart z rodziny RTX).

Na kartę graficzną w PC do 3000 zł należy przeznaczyć około 1350 zł – to najdroższy element z całego zestawu, który ma krytyczny wpływ na jakość rozgrywki w grach.

Jaka karta graficzna w komputerze za 3000 zł?

Na rynku – z racji ograniczonej dostępności kart graficznych – wybór w tym przedziale cenowym jest mocno ograniczony. Uwzględniając cenę oraz dostępność na rynku, najlepszym wyborem będą karty graficzne NVidia GeForce GTX 1650 SUPER lub GTX 1650.

Wybrane karty graficzne:

Każda z powyższych kart graficznych wyposażona jest w 4 GB VRAM GDDR6, szynę o szerokości 128 bitów i cenę w okolicach 1350 złotych.

Gamingowy komputer do 3000 zł

Pozostałe elementy: pamięć RAM, dysk SSD, zasilacz i obudowa

Pozostałe elementy, ale równie ważne to pamięć RAM, dysk SSD, zasilacz i obudowa.

Pamięć RAM i proponowane kości w komputerze do 3000 zł

Pamięć RAM odpowiada za przechowywanie tymczasowych plików. W przypadku kości RAM ważna jest ich pojemność. W komputerze za 3000 zł w 2021 roku powinno to być minimum 8 GB, choć 16 GB jest idealnym rozwiązaniem.

Ważne, aby w tym aspekcie kupować taki RAM, który posiada co najmniej 8 GB pojemności na jednej kości – tak, aby móc w przyszłości rozbudować o kolejną kość o pojemności 8 GB, 16GB lub więcej. Taktowanie pamięci RAM powinno być zgodne z tym, co obsługuje procesor i/lub płyta główna. Nie warto kupować kości o wyższym taktowaniu, ponieważ zostanie ono zmniejszone do tej obsługiwanej przez procesor.

Jedna pamięć RAM DDR4 8 GB to wydatek około 200 zł.

Wybrane kości RAM:

Dysk SSD i proponowane dyski w komputerze za 3k

Dysk twardy to miejsce, gdzie przechowywane są pliki, dokumenty, plik systemowe, gry i wiele więcej. W komputerze za 3000 złotych obowiązkowym jest dysk SSD na złącze M.2. Dzięki temu doświadczenie z korzystania z komputera znacznie ulegnie poprawie. W tym celu ważne jest, aby płyta główna posiadała odpowiednie złącze M.2 (te wymienione w tym artykule je mają).

Przy samodzielnym doborze dysków SSD warto zobaczyć na takie parametry jak prędkość zapisu (im więcej, tym lepiej), prędkość odczytu (im więcej, tym lepiej) i pojemność. W komputerze za 3000 złotych minimum 512 GB, a cena przeznaczona na taki dysk to wydatek około 250 zł

Poniżej wybrane dyski SSD:

Komputer dla gracza za 3000 zł

Proponowane zasilacze

Zasilacz to jeden z ostatnich elementów komputerowych. Ważne, aby zasilacz był na tyle mocny, aby mógł zasilić wszystkie elementy komputera. Dla zestawu za 3000 zł zasilacz o mocy 500 W powinien być wystarczający.

Drugim elementem jest certyfikat. Powinien go posiadać, co najmniej powinien to być certyfikat 80PLUS Bronze lub wyższy. Oznacza to, że takie zasilacze będę odznaczać się dużą efektywnością.

Wybrane zasilacze 500W z certyfikatem 80PLUS Bronze:

Proponowane obudowy

Obudowa to ostatni element komputera. Obudowa w budżetowym komputerze stacjonarnym powinna przede wszystkim odgrywać rolę funkcjonalną, natomiast aspekt wizualny – powinien zejść na niższy plan.

Proponowane obudowy w komputerze za 3000 zł:

Podsumowanie – Jak zbudować komputer do gier za 3000 zł

Komputer w cenie do 3000 zł to jest całkiem mocna maszyna – wyposażona w 8 GB RAM, 512 GB dysku SSD M.2, procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 i kartę graficzną NVidia GeForce GTX 1650 SUPER. Taki zestaw pozwoli na swobodną rozgrywkę w większość tytułów w rozdzielczości FullHD. Mam nadzieję, że w tej cenie znajdziecie zadowalającą Was mocną maszynę!

Zapraszam również do przeglądnięcia pozostałych, gotowych zestawów komputerowych:

5/5 - (10 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Ile przeznaczyć pieniędzy na procesor w komputerze do 3000 złotych?

W zestawie komputerowym do 3000 złotych na procesor warto przeznaczyć około 400 złotych.

Ile przeznaczyć pieniędzy na kartę graficzną w komputerze do 3000 złotych?

W zestawie komputerowym do 3000 złotych na kartę graficzną warto przeznaczyć około 1350 złotych.

Jaki zasilacz kupić w komputerze do 3000 złotych?

Zasilacz w komputerze do 3000 złotych powinien odpowiadać wybranymi podzespołami. Nie mniej - zasilacz 500 W powinien w zupełności wystarczać w zdecydowanej większej ilości przypadków.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody