Strona główna » Artykuły » Składanie komputera » Poradnik: Dobry i tani komputer stacjonarny do gier – Parametry, podzespoły i szczegóły

Poradnik: Dobry i tani komputer stacjonarny do gier – Parametry, podzespoły i szczegóły

Dobry i tani komputer do gier to marzenie wielu graczy. Jednak połączenie dobrego i taniego często bywa bardzo trudne. Na początku trzeba mieć świadomość, że szybkość komputera jest uzależniona od kwoty przeznaczonej na jego zakup lub jego modernizację. Jak zatem powinny wyglądać parametry dobrego komputera do grania? Zapraszam do czytania.

Podzespoły komputerowe w komputerze stacjonarnym

Aby rozpocząć proces zakupu lub modernizacji komputera, warto zacząć od tego, co wchodzi w skład komputer i co najbardziej przekłada się na jego szybkość:

 • Procesor
 • Płyta główna
 • Karta graficzna
 • Pamięć RAM
 • Dysk twardy
 • Zasilacz

Procesor

Procesor to główna jednostka, odpowiedzialna za wykonywanie obliczeń. Jest bezpośrednio związana z szybkością sprzętu, a czynnikiem kontrolującym jego szybkość jest taktowanie bazowe – im wyższe, tym komputer będzie szybszy. Innymi czynnikami, które wpływają na pracę procesora to liczba rdzeni i wątków, czyli możliwa liczba wykonywanych operacji w tym samym czasie – im więcej, tym lepiej.

Tani komputer do gier

Płyta główna

Płyta główna to element, który łączy wszystkie pozostałe. Ma nieco mniejszy wpływ na szybkość komputera, pod warunkiem zakupu płyty głównej zgodnej z zakupionym procesorem – a więcej na ten temat można przeczytać we wpisie Poradnik: jak kupić komputer w cenie 2000 zł? Poradnik krok po kroku

Karta graficzna

Karta graficzna to jednostka odpowiedzialna za obliczanie elementów związanych z grafiką i jej wyświetlaniem. Ma bezpośredni i duży wpływ na szybkość działania komputera, zwłaszcza w grach lub programach, wykorzystujących ich możliwości. Jednym z ważniejszych elementów karty graficznej to szybkość procesora graficznego (im więcej, tym lepiej), ilość pamięci podręcznej karty graficznej (dalej VRAM) i szerokość szyny (im więcej, tym lepiej).

Pamięć RAM

Pamięć RAM to pamięć tymczasowa, która zachowuje najważniejsze pliki tymczasowe, potrzebne procesorowi do wykonywania obliczeń. Jej ilość ma wpływ na działanie komputera i uruchamianie gier – im więcej, tym lepiej.

Dysk twardy

Dysk twardy to przestrzeń, gdzie przechowywane są pliki systemowe, gry, dokumenty i wiele więcej. Inwestycja dysk w SSD, zwłaszcza M.2 to dobry pomysł, ponieważ czas reakcji i dostępu do plików jest krótszy, a prędkości zapisu i odczytu o wiele większe niż w przypadku dysków HDD – ma to bezpośredni wpływ na szybkość działania komputera i szybkość uruchamiania się gier.

Zasilacz

Zasilacz dostarcza komputerowi prąd o odpowiednich parametrach. Jego moc powinna być dostosowana do zakupywanego sprzętu, określając ich szczytowy pobór mocy. W przeciwnym wypadku komputer może się nie uruchamiać lub wyłączać w trakcie intensywniejszych zadań. Przy zakupie odpowiedniego zasilacza – nie ma on wpływu na szybkość komputera.

Dobry komputer do gier

Parametry komputera do gier – jak powinny wyglądać?

Nie ma określonych liczb, jak powinny wyglądać parametry dobrego komputera. Można jednak – na podstawie własnego doświadczenia i ostatnich wydanych gier – przedstawić zalecane parametry dobrego komputera do gier:

 • Procesor: Intel Core i5 generacji 10. lub 11.
 • Płyta główna: kompatybilna z procesorem, z co najmniej 4 slotami na kości RAM (w celu przyszłej modernizacji komputera)
 • Karta graficzna: NVidia GeForce RTX 3060 12GB lub NVidia GeForce RTX 3060 Ti 8 GB
 • Pamięć RAM: DDR4 16 GB
 • Dysk twardy: SSD na złącze M.2 512 GB + HDD/SSD SATA III 1TB lub SSD na złącze M.2 1 TB

A oto minimalne parametry, jakie warto uwzględnić podczas zakupu komputera w 2021 roku:

 • Procesor: Intel Core i3 generacji 10. / 11. lub AMD Ryzen 3 lub odpowiednik
 • Płyta główna: kompatybilna z procesorem
 • Karta graficzna: NVidia GeForce GTX 1050 Ti lub GTX 1660 SUPER
 • Pamięć RAM: DDR4 8 GB
 • Dysk twardy: SSD na złącze M.2 256 GB

Wartości powyższe to takie minimum, które wręcz należy mieć, aby móc uruchamiać gry komputerowe z ostatnich lat. Mniejsze wartości to spadek wydajności, a nawet brak możliwości odpalenia większości gier komputerowych.

Przykładowe zestawy komputerowe do gier

W dalszej części artykułu prezentujemy gotowe zestawy komputerowe z podziałem na konkretną cenę całego zestawu. Ceny podzieliśmy na widełki cenowe od 2000 zł do 5000 zł. Rozpatrzone zostały podzespoły o różnych parametrach w taki sposób, aby stosunek ceny do jakości był jak najwyższy.

Dobry komputer stacjonarny

Komputer do gier za 2000 zł – AMD Ryzen 3, Radeon RX 550, 8 GB RAM i dysk 512 GB

W cenie do 2000 zł znalazł się procesor AMD Ryzen 3, karta graficzna Raderon RX 550, 8 GB pamięci RAM DDR4 i dysk SSD na złącze M.2 o pojemności 512 GB. To wystarczający zestaw, który pozwoli na uruchomienie nawet tych nowych gier na średnich ustawieniach.

Zobacz więcej: komputer do gier za 2000 zł.

Komputer do gier za 3000 zł

W cenie do 3000 zł znalazł się już Intel Core i3, karta graficzna od MSI GeForce GTX 1650 SUPER, 16 GB pamięci RAM, dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB i zasilacz o mocy 500 W. To jest już zdecydowanie mocniejsza jednostka niż zestaw za 2000 zł, która pozwoli cieszyć się większą ilością detali oraz uruchomić niemal każdą grę ze względu na dużą pojemność pamięci RAM.

Zobacz więcej: komputer do gier za 3000 zł.

Komputer do gier za 4000 zł

W zestawie za około 4000 złotych znalazł się już procesor Intel Core i5 10-tej generacji, karta graficzna NVidia GeForce RTX 2060 i dysk o pojemności 512 GB. Zasilacz to SiletiumPC Supremo L2 o wydajności 650 Watów z certyfikatem 80 PLUS GOLD. To wysoki certyfikat, gwarantujący wysoką efektywność zasilacza i bezpieczeństwo pracy.

Zobacz więcej: komputer do gier za 4000 zł.

Komputer do gier za 5000 zł

Cena 5000 złotych to bardzo duża kwota na sprzęt komputerowy. W tej cenie można liczyć na najnowszy procesor Intel Core i5 jedenastej generacji, kartę graficzną GeForce RTX 2060 od Asusa, 16 GB pamięci RAM oraz dysk o pojemności 512 GB. W alternatywnych konfiguracjach można znaleźć również wersję z procesorem AMD Ryzen 5 5600X. Zasilacz to 750 W od firmy SilentiumPC z certyfikatem 80 PLUS GOLD.

Zobacz więcej: komputer do gier za 5000 zł.

Podsumowanie – dobry i tani komputer stacjonarny do gier

Dobry i tani komputer to pojęcie względne. Dla jednych tani to komputer do 3000 zł, a dla innych – do 2000 zł. Jednak dla każdego przedziału cenowego znaleźć elementy, które są najbardziej wydajne w danym przedziale cenowym. Mam nadzieję, że ten artykuł nieco rozjaśnił temat jego rozbudowy, modernizacji lub pomógł przy składaniu komputera do gier.

5/5 - (12 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Z czego składa się komputer?

Komputer stacjonarny składa się z tych elementów:

 • Procesor
 • Płyta główna
 • Karta graficzna
 • Pamięć RAM
 • Dysk twardy
 • Zasilacz
 • Obudowa

Czy można kupić komputer do gier za 2000 złotych?

Tak, jednak trzeba mieć świadomość, że jego wydajność będzie na stosunkowo niskim poziomie.

Ile RAMu w 2021 roku?

W 2021 roku zalecaną ilością pamięci RAM do komfortowej pracy jest 16 GB, a minimalną - 8 GB.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody