Strona główna » Artykuły » Składanie komputera » Dobry komputer gamingowy do 5000 zł – poradnik zakupowy

Dobry komputer gamingowy do 5000 zł – poradnik zakupowy

Zakup komputera do gier to nie lada wyzwanie. Często trzeba sprawdzić wiele parametrów, aby cieszyć się dużą wydajnością i mocą komputera. Kwota to już naprawdę duża suma, która pozwoli na stworzenie komputera, który będzie w stanie otworzyć nowe gry w wysokich ustawieniach i cieszyć się dużą płynnością, bez utraty klatek. Na jakie podzespoły i parametry warto zwrócić swoją uwagę?

Dobry procesor w komputerze do 5000 zł

Kompletowanie zestawu komputerowego powinno rozpocząć się od znalezienia dobrego procesora. W komputerze za około 5000 złotych powinien to być minimum sześciordzeniowy procesor najnowszej, dostępnej generacji. W przypadku procesorów Intel Core to procesory 11-stej generacji lub – w ostateczności – 10-tej generacji z serii i5 lub i7. W przypadku procesorów od AMD Ryzen to będzie czwarta generacja, z czterocyfrowym modelem procesora, zaczynającą się od cyfry 5.

Czynnik, na który należy zwrócić uwagę to szybkość bazowa procesora. Dodatkowym aspektem jest obsługiwana pamięć RAM, lecz ta informacja będzie przydatna najbardziej przy wyborze płyty głównej oraz pamięci RAM.

Komputer gamingowy do 5000 zł

Proponowane procesory komputerowe do PC w cenie do 5000 zł:

 • Intel:
  • Intel Core i7-10700F (8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie bazowe 2,9 GHz, obsługa DDR4-2933) – w cenie 1348 zł – sprawdź aktualną cenę
  • Intel Core i5-11500 (6 rdzeni, 12 wątków, taktowanie bazowe 2,7 GHz, obsługa DDR4-3200) – w cenie 1284 zł – sprawdź aktualną cenę
 • AMD:
  • AMD Ryzen 7 3700X (8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie bazowe 3,6 GHz, obsługa DDR4-3200) – w cenie 1219 zł – sprawdź aktualną cenę
  • AMD Ryzen 5 5600X (6 rdzeni, 12 wątków, taktowanie bazowe 3,7 GHz, obsługa DDR4-3200) – w cenie 1285 zł – sprawdź aktualną cenę
  • AMD Ryzen 7 3800X (8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie bazowe 3,9 GHz, obsługa DDR4-3200) – w cenie 1329 zł – sprawdź aktualną cenę

Płyta główna i pamięć RAM w komputerze do 5000 zł

Płyta główna i pamięć RAM to kolejne produkty, które należy zakupić przy składaniu komputera. Bez nich komputer nie uruchomi się.

Na początek – płyta główna. To miejsce, które łączy ze sobą wszystkie podzespoły: procesor, pamięć RAM, kartę graficzną, dyski twarde, zasilacz i wszystko to, co dokupimy w przyszłości. Parametry, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu płyty głównej to:

 • Gniazdo procesora – zgodne z tym, jaki mamy dobrany procesor
 • Obsługiwana pamięć RAM – zgodna z tym, co obsługuje procesor
 • Liczba złącz M.2 – obowiązkowo przynajmniej 1. Sztuka

Proponowane płyty główne w komputerze za 5k złotych:

W przypadku pamięci RAM to najważniejsze parametry to wielkość kości RAM, typ i rodzaj kości oraz częstotliwość taktowania. Właśnie ten ostatni podpunkt powinien być zgodny z tym, co obsługuje procesor i płyta główna. Zakup szybszych kości RAM sprawi, że będą obsługiwane z niższą szybkością.

Zakup kości RAM o niższych parametrach sprawi, że pełna moc procesora i płyty głównej nie zostanie wykorzystana, co przełoży się na nieco niższe generalne osiągi całego komputera.

Proponowane kości RAM w komputerze za 5000 złotych:

Dobry komputer do gier do 5000 zł

Karta graficzna w komputerze do 5000 zł

Karta graficzna to drugie serce w gamingowym komputerze. To właśnie ona będzie odpowiedzialna za generowanie niemal wszystkich elementów, które powiązane są z wyświetlaną grafiką. Im potężniejsza karta graficzna, tym (zasadniczo) lepsza wydajność i większa płynność gry. W komputerze za 5000 złotych jest to obowiązkowy podpunkt.

Przy jej zakupie warto zobaczyć na jej parametry: model karty graficznej, wielość szyny, rodzaj i wielkość pamięci VRAM, prędkość procesora i liczba rdzeni wspomagających (np. CUDA).

Polecanymi kartami graficznymi w komputerze za 5000 złotych to co najmniej karty NVidia GeForce RTX 2060 lub RTX 3060 lub wyższe. Są to bardzo wydajne karty graficzne, które spokojnie dadzą radę podczas uruchamiania najnowszych gier – nawet na wysokich ustawieniach!

Proponowane karty graficzne w komputerze za około 5000 złotych:

Komputer do 5000 zł gamingowy

Dysk SSD w komputerze do 5000 zł

Dysk twardy w komputerze to przestrzeń, gdzie zostaną przechowane wszystkie nasze pliki, dokumenty, gry, pliki systemowe i wiele więcej. Nie bez powodu wpisałem dysk SSD – są to dyski wykonane technologii cyfrowej, a pliki – w porównaniu do dysków tradycyjnych HDD – są zapisywanie w sposób cyfrowy, a nie tradycyjny. Cyfrowy zapis przekłada się na szybszy dostęp do plików i krótszy czas dostępu do zapisanych danych.

Najszybszymi dostępnie na rynku są dyski SSD na złącze M.2. Takie dyski wpina się bezpośrednio do płyty głównej komputera, uzyskując niesamowite parametry szybkości zapisu i odczytu danych.

Przy zakupie takiego właśnie dysku warto spojrzeć na takie właśnie aspekty jak szybkość odczytu i szybkość zapisu – im więcej, tym lepiej. W 2021 roku w komputerze za 5000 złotych absolutnym minimum jest dysk o pojemności 512 GB – to bardzo dużo miejsca na dane, które ze spokojem pomieszczą co najmniej kilkanaście nowych gier typu AAA.

Proponowane dyski SSD M.2 do komputera za 5000 złotych:

Zasilacz i obudowa

Ostatnimi elementami to zasilacz i obudowa komputera.

Zasilacz do komputera dostarcza odpowiedni prąd wszystkim podzespołom komputera. Aby wybrać odpowiedni zasilacz, należy sprawdzić, ile nasze podzespoły komputerowe wymagają zapotrzebowania w prąd. Przy czym najbardziej prądożerca będzie karta graficzna. Producent takiej karty graficznej powinien również przekazać informacje o rekomendowanym zasilaczu i poniżej tej wartości nie warto schodzić.

Patrząc na te podzespoły, które można kupić do komputera za 5000 złotych, odpowiedni zasilacz powinien oscylować w granicy 650-750 W. Taki zasilacz powinien w zupełności wystarczyć.

Dodatkowo – powinien posiadać certyfikat 80 PLUS BRONZE lub wyższy. Taki certyfikat świadczy o jego przetestowaniu i odpowiedniej efektywności, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo.

Proponowane zasilacze do komputera za 5000 złotych:

Obudowa równie ważny element. To tam będą zamontowane wszystkie podzespoły, które podczas wysiłku mogą się grzać. Obudowa to nie tylko element dekoracyjny, ale ma za zadanie efektywnie odprowadzać ciepło, dostarczając przy tym zimne powietrze.

Element dekoracyjny odbudowy to kwestia indywidualna, dlatego też poniższe propozycje obudów komputerowych spełniają przede wszystkim warunek funkcjonalny.

Propozycje obudów komputerowych do PC za 5k zł:

Podsumowanie – komputer gamingowy do 5000 zł

Widząc powyższe przykłady podzespołów, można śmiało powiedzieć, że w komputerze za 5000 złotych można znaleźć naprawdę dobre, szybkie i wydajne podzespoły. Charakteryzują się one głównie bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Kupując komputer do 5000 złotych, warto sprawdzić parametry podzespołów, aby do siebie pasowały, a osiągana przez nich szybkość działania była jak najwyższa.

Zapraszam również do przeglądnięcia pozostałych, gotowych zestawów komputerowych:

5/5 - (11 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Ile przeznaczyć pieniędzy na procesor w komputerze do 5000 złotych?

W zestawie komputerowym do 5000 złotych na procesor warto przeznaczyć około 1200-1300 złotych.

Ile przeznaczyć pieniędzy na kartę graficzną w komputerze do5000 złotych?

W zestawie komputerowym do 5000 złotych na kartę graficzną warto przeznaczyć około 2300 złotych.

Jaki zasilacz kupić w komputerze do 5000 złotych?

W komputerze do 5000 złotych zasilacz o mocy 750 watów i certyfikatem 80 Plus Gold powinien w zupełności wystarczać.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody