Strona główna » Poradniki » Minecraft » Jak zrobić stół do enchantu w Minecraft? Jak go wzmocnić?

Jak zrobić stół do enchantu w Minecraft? Jak go wzmocnić?

Stół do zaklęć to przydatna rzecz, która pozwala na wzmacnianie naszych przedmiotów: mieczy, zbroi, czy narzędzi. Stół do enchantu jest przydatny, zwłaszcza na późniejszych etapach gry, gdzie będziemy chcieli udać się na dłuższą podróż do Netheru, a koniecznie potrzebna przy próbach odwiedzenia Endu. Jak zrobić stół do zaklęć? Jak go wzmocnić? Co można zaklinać i co można uzyskać? Zapraszam do czytania.

 Jak zrobić stół do zaklęć w Minecraft?

Do wytworzenia stołu do zaklęć, potrzebne są:

 • Dwa diamenty
 • Cztery bloki obsydianu
 • Jedna książkę

Jak zrobić książkę i skąd pozyskać na nią potrzebne przedmioty, znajdziesz w tym artykule.

Z kolei diamenty znajdziesz najszybciej eksplorując w dolnych częściach mapy. Najwięcej szczęścia na znalezienie diamentów można uzyskać kopiąc na 11-12 poziomie. Pamiętaj również, że diamenty trzeba wydobywać co najmniej żelaznym kilofem – jeżeli zrobisz to drewnianym lub kamiennym, nic z rudy diamentu nie wypadnie.

Obsydian również najszybciej można znaleźć w dolnych partiach mapy. Alternatywnie można samemu zrobić obsydian, łącząc ze sobą wodę i lawę. Aby to zrobić, wylej na stały blok lawy (np. znajdując „jeziorko” lawy w jaskiniach), wylej wodę. Jeżeli lawa będzie miała lejącą się postać, to z połączenia wody i lawy może powstać bruk zamiast obsydianu.

Poprawnie zrobiona kopalnia obsydianu Minecraft

Obsydian wykopujemy za pomocą diamentowego kilofu.

Kiedy już zdobędziemy wszystkie potrzebne materiały, można przystąpić do wykonania stołu do zaklęć. Aby to zrobić, potrzebujemy dostępu do stołu rzemieślniczego. Na samej górze centralnie układamy książkę. Na środkowym poziomie układamy diamenty na dwóch skrajach oraz jeden blok obsydianu w środku. Na dolnym rzędzie układamy trzy bloki obsydianu. Taka konstrukcja sprawi, że na bloku wyjścia pokaże się nam stół do zaklęć.

Jak zrobić stół do enchantu Minecraft

Jak wzmocnić magiczny stół?

Stół do zaklęć można wzmocnić tak, aby nasze przedmioty miały inne, lepsze zaklęcia lub poziom zaklęć – a co za tym idzie – siła zaklęć była mocniejsza. W tym celu będziemy potrzebowali stworzyć biblioteczki, które wzmacniają moc magicznego stołu.

Aby zrobić biblioteczkę potrzebujemy 6 desek oraz 3 książek.

Po zdobyciu wymaganych przedmiotów układamy je tak, żeby książki były w samym środku, a deski zajmowały górny i dolny rząd.

Jak zrobić biblioteczkę do wzmocnienia stołu do zaklęć Minecraft

Każda książka powoduje, że poziom zaklęć może być wzmocniony o 2 poziomy. Maksymalny poziom, jaki możemy uzyskać to 30. Dlatego też nie ma sensu układać więcej jak 15 biblioteczek wokół stołu do zaklęć.

Biblioteczki układamy tak, aby pomiędzy stołem a biblioteczką był jeden blok powietrza.

Wpływ na wzrost poziomu mają jedynie biblioteczki ułożone po bokach stołu – czyli wszystkie biblioteczki, ustawiane nad lub pod stołem do zaklinania, nie mają na niego wpływu.

Poniżej przykładowe, prawidłowe ustawienie biblioteczek wokół magicznego stołu:

Jak ułożyć biblioteczki w Minecraft?

Co można zaklinać w stole do enchantu?

W stole do enchantu można zaklinać następujące przedmioty:

 • Hełm
 • Napierśnik
 • Nogawice
 • Buty
 • Miecz
 • Siekiera
 • Łopata
 • Kilof
 • Motyka
 • Łuk
 • Trójząb
 • Kusza
 • Wędka
 • Nożyce
 • Krzesiwo

Jakie zaklęcia można nałożyć na narzędzia, zbroję lub broń?

Z ciekawszych zaklęć można wyróżnić jedwabny dotyk, który sprawia, że wydobywane surowce nie zmieniają swojej postaci po wydobyciu (np. wykopaniu kamienia wypada kamień, a nie bruk, jak ma to miejsce w zwykłych przedmiotów).

Wygląd stołu do zaklinania Minecraft

Niezniszczalność sprawia, że narzędzia, broń i zbroja wytrzymują na dłużej (przydatne na diamentowe narzędzia podczas dłuższej podróży po surowce).

Zaklęcie szczęście sprawia, że wypada zdecydowana większa ilość przedmiotów niż bez tego (np. zamiast 1 diamentu z jednego bloku, wypada 3).

Z kolei odrzut na mieczu powoduje, że moby po uderzeniu są odrzucane.

Stół do enchantu – podsumowanie

Stół do enchantu z pewnością jest pomocny, nie tylko do wypraw walki z bossami, ale również do wydobywania surowców. Sprzęty i ulepszenia sprawiają, że przedmioty starczają na dłużej, a broń może zadawać dodatkowe obrażenia. Stół można również wzmocnić, dzięki czemu można osiągnąć wyższy poziom zaklęcia.

5/5 - (6 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Minecraft

Więcej o Minecraft

Minecraft to gra komputerowa, która została wydana 18 listopada 2011 roku. Jest to bardzo popularna gra o otwartym świecie, która rozwijana jest przez Mojang Studios.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody