Nowa wersja świata zbudowanego z klocków już jest dostępna do pobrania. Minecraft 1.17 zawiera sporo ulepszeń i jest pierwszą częścią serii aktualizacji nazwanych Caves & Cliffs. Zmiany dotyczą zarówno surowców, przedmiotów, jak i nowych mobów, które zostały dodane wraz z tą wersją. Co nowego można znaleźć w Minecraft 1.17?
Spis treści
Minecraft 1.17 – Jaskinie i surowce
Nasz przegląd zaczynamy od nowych surowców i jaskiń, które można znaleźć od tej wersji. Zmianą zdecydowanie na plus jest poprawiony system generowania się jaskiń – teraz pojawiają się zdecydowanie większe jaskinie, korytarze generują się na tyle szeroko, że nie jedna jaskinia nie dzieli już się na kilka mniejszych.
Z surowców możemy zaobserwować kilka nowości, a największą z nich jest miedź. Z miedzi można zrobić blok dekoracyjny, który z czasem będzie się utleniał i zmieniał swój kolor. Zmienił się również system wydobywania złota i żelaza.
Ametyst
Geody ametystowe to nowe podziemne struktury, które zbudowane są z ametystu, polerowanego bazaltu oraz kalcytu. Nowe struktury generują się pod ziemią poniżej poziomu morza do samego dołu. Istnieje szansa, że górna część struktury będzie wystawała na powierzchni – zwłaszcza w pobliżu rzek lub klifów. Wewnątrz geody można spotkać bloki ametystu, kiełkujący ametyst oraz zarodki i skupiska ametystu. Bloki ametystowe można wydobywać tylko przy użyciu żelaznego lub lepszego kilofa. Aktualnie są one jedynie blokami dekoracyjnymi. Ze skupiska ametystu można uzyskać odłamki ametstu, które następnie można wykorzystać do stworzenia lunety, przyciemnionego szkła oraz bloku ametystu.
Miedź
Miedź to nowa ruda pojawiająca się w jaskiniach na wysokościach od 0 do 96 kratki. Najczęściej nową rudę można spotkać na poziomach 46 i 47, rzadziej przy poziomach 0 i 96. Nowy surowiec można spotkać w grupach od 6 do 16 bloków. Podczas wykopywania surowca wypada ruda miedzi, którą następnie można przepalić w piecu w celu uzyskania sztabki. Ze sztabek miedzi można stworzyć: blok miedzi, miedziane schody, żłobioną miedź oraz płytę żłobionej miedzi. Wszystkie te nowe bloki z czasem zmieniają się w wersję zwietrzałą, następnie zaśniedziałą, a na końcu utlenioną. Aby zatrzymać efekt należy użyć na blokach plasta miodu, wówczas powstanie blok z dopiskiem “woskowany”. Innym sposobem na odwrócenie utleniania się miedzi jest kliknięcie na blok siekierą.
Surowe rudy
Wraz z najnowszą aktualizacją do Minecrafta nastąpiła zmiana w wydobywaniu trzech metali: złota, żelaza i miedzi. Dotychczas podczas wykopywania surowca do ekwipunku wpadał nam blok rudy, który następnie musieliśmy przetopić w piecyku, aby otrzymać sztabkę. Od Minecraft 1.17 kopiąc kilofem rudę otrzymamy surowe złoto, rudę miedzi oraz rudę żelaza. Taka zmiana pozwala na wykorzystywanie ulepszenia szczęścia podczas wydobywania metali oraz na tworzenie bloków z surowych ród: blok rudy żelaza, blok rudy miedzi i blok surowego złota.
Nowe Moby w Minecraft 1.17
Wraz z nową wersją Minecraft, do gry zostały dodane nowe moby. Najbardziej promowanym mobem przez studio Mojang jest koza, które generuje się w górach. Pozostałe z nich to:
- Aksolotl
- Świecąca kałamarnica
Koza
Kozy to najbardziej rozpoznawalne zwierzęta w tej aktualizacji. Pojawiają się w górskich biomach.
Są bardzo skoczne – potrafią skakać aż na 5 bloków do góry. Na taką odległość skaczą wtedy, kiedy potrzebują ominąć napotkaną przeszkodę. Mają też zmniejszone obrażenia powstałe od upadku – o 20 punktów życia.
Są stosunkowo agresywne – atakują pobliskie moby lub gracza bez przyczyny. Przy atakowaniu swojego celu można zaobserwować krótką animację rozpędzania się i biegnie w kierunku swojej ofiary. Podczas takiej szarży, koza może przebiec nawet do 9 bloków za jednym razem. Po uderzeniu gracza lub moba, zostają odrzuceni na dużą odległość.
Gracz może rozmnażać kozy za pomocą pszenicy. Do tego celu należy wziąć pszenicę w rękę i kliknąć prawym przyciskiem myszy na dwie kozy. Nad nimi powinna pojawić się animacja serduszek, a po chwili powinna pojawić się nowa, mała koza. Jeżeli gracz będzie trzymał pszenicę w ręce i trzymał się od kóz w odległości do 10 bloków – te zaczną podążać za graczem.
Jeżeli gracz uderzy kozę, ta jak krowy czy owce, zacznie uciekać przed graczem.
Po zabiciu koza pozostawia:
- surowa baranina – w ilości od 1 do 2
- pieczona baranina – w ilości od 1 do 2, gdy umrze od ognia
- punkty doświadczenia – w ilości od 1 do 3 przy zabiciu przez gracza lub oswojonego wilka (0 punktów w przypadku zabicia małej kozy), a od 1 do 7 po rozmnożeniu kóz
Kozy były już wcześniej widziane w świecie w Minecrafta, a dokładniej w Minecraft Bedrock Edition.
Aksolotl
Aksolotle to pierwsze pławy w Minecrafcie. Zostały wybrane przez graczy na dodanie do gry, a w świcie rzeczywistym są gatunkiem zagrożonym. Ich pełna nazwa to Ambystoma meksykańska, aksolotl meksykański lub salamandra meksykańska. W kwadratowym świecie generują się w podziemnych zbiornikach wodnych i jest w sumie aż 5 różnych wariantów kolorystycznych (z czego tylko niebieski nie występuje w rzeczywistości).
Aksolotle są pomocnymi mobami w grze. Po zabiciu przez gracza moba, którego atakował aksolotl, ten graczowi daje regenerację życia oraz usuwa wyczerpanie.
Są agresywne względem ryb i kałamarnic i jeżeli zobaczą je w zasięgu swojego wzroku – zaczną je atakować. Mogą też zaatakować strażnika, prastrażnika lub utopca, jednak do tego celu muszą zostać skuszone przez gracza tropikalną rybą.
Aksolotly to płazy, dlatego potrzebują dostępu do wody. Można je jednak przycepić do liny i z nim wyjść poza wodę. bez wody mogą przeżyć do 5 minut, a na powierzchni będą kierowały się w stronę najbliższego zbiornika wodnego. Podczas deszczu lub burzy wstrzymywany i resetowany jest czas tych 5 minut, po których aksolotl umiera.
Podczas walki może również udawać martwego. Aby to zrobić, aksalotle muszą być atakowane i być w wodzie. Podczas gdy otrzymują obrażenia zadawane od wysuszenia, wtedy nie będą udawać martwych. Podczas, gdy udają martwe, wrogie moby ignorują go, koncentrują swoją uwagę na innym aksolocie lub graczu. Efekt ten trwa 10 sekund, a podczas niego aksolotl będzie regenerował sobie życie.
Można je również rozmnażać za pomocą tropikalnej ryby. W tym celu należy trzymać w ręce tropikalną rybę i kliknąć prawym przyciskiem myszy na dwa aksolotly. Następnie pojawi się animacja serduszek i pojawi się mały aksolotl.
Świecąca kałamarnica
Świecąca kałamarnica to pasywny mob, który jest świecącym wariantem kałamarnicy. Stosunkowo trudno je znaleźć – tak jak aksolotl – występują w podziemnych zbiornikach wodnych. Dodatkowo – z racji tego, że aksolotly atakują świecące kałamarnice, poprzeczka ich znalezienia jest jeszcze wyższa. Nie atakują w żaden sposób gracza, nie wchodzą z nim w jakąkolwiek interakcję. Wokół nich pojawiają się świecące gwiazdki, a ich wygląd daje wrażanie, jakby świeciły. W rzeczywistości nie dają żadnego światła.
Po ich zabiciu gracz może otrzymać od 1 do 3 torbieli ze świecącym atramentem. Ten z kolei przyda się przy tworzeniu:
- lśniącej ramki na przedmioty
- świecących napisów na tabliczkach – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na tabliczkę, trzymając w ręku torbiel ze świecącym atramentem, aby napis zaczął się świecić i być widoczny nawet przy małym oświetleniu
Nowe przedmioty – Minecraft 1.17
Nowa aktualizacja Minecrafta to również nowe przedmioty. Tych w sumie doszło całkiem sporo. Najważniejsze z nich to:
- lunety
- piorunochrony
- świecie
- wiadra z aksolotlem
W tej aktualizacji miały dojść również sakwy, jednak te nie zostały wdrożone w tej wersji. Możne je uzyskać tylko za pomocą komendy, jednak nie ma możliwości ich wytworzenia czy znalezienia na świecie. Sakwy zostaną dodane w kolejnej wersji 1.18, ponieważ – wg twórców – nie są jeszcze tak dopracowane, jak być powinny.
Piorunochron
Piorunochron to nowy przedmiot w grze, który służy do przyciągania piorunów podczas burzy. Ściąga on pioruny z obszaru 32x4x32 kratki. Wytworzyć go można za pomocą trzech sztabek miedzi ustawionych pionowo w stole rzemieślniczym. Podczas burzy piorunochron emituje białe cząsteczki, a w momencie uderzenia pioruna przedmiot staje się na chwile cały biały. Uderzenie pioruna w przedmiot sprawia także, że ten wyemituje sygnał jak blok redstone. Aby zebrać piorunochron należy użyć przynajmniej kamiennego kilofa, drewniane narzędzia sprawią, że przedmiot się zniszczy.
Luneta
Kolejnym nowym przedmiotem, który pojawił się w wraz z najnowszą aktualizacją Minecrafta jest luneta. Służy ona do oglądania z bliska elementów, które znajdują się daleko od gracza. Podczas przybliżania przedmiot wydaje charakterystyczny dźwięk. Na przybliżony obraz nakładana jest czarna ramka, którą można wyłączyć klikając przycisk F1 na klawiaturze. Lunetę można wytworzyć przy pomocy dwóch sztabek miedzi oraz jednego odłamku ametystu.
Świeczki
Świeczki to nowe źródło światła, które pojawia się wraz z najnowszą aktualizacją do Minecrafta. Występują one w 17 wariantach kolorystycznych (podstawowym, białym, pomarańczowym, karmazynowym, jasnoniebieskim, żółtym, jasnozielonym, żółtym, różowym, szarym, jasnoszarym, błękitnym, fioletowym, niebieskim, brązowym, zielonym, czerwonym i czarnym). Podstawową wersję świeczki tworzy się za pomocą plastra miodu oraz nici.
Świece można zapalić krzesiwem oraz gasić wiadrem z wodą lub klikając prawym przyciskiem myszy. Można je również stawiać pod wodą, lecz wtedy nie ma możliwości ich zapalenia. Na jednym bloku można ustawić od 1 do 4 świeczek. Im ich więcej, tym więcej emitują światła. Podczas palenia, świeczki emitują cząsteczki ognia oraz dymu. Pojedynczą świeczkę można postawić na cieście, który wówczas wygląda jak tort urodzinowy.
Minecraft 1.17 – podsumowanie zmian
Minecraft 1.17 to kolejna, duża aktalizacja. Jest to jednocześnie pierwsza część z zapowiedzianych wcześniej zmian w ramach aktalizacji Caves & Cliffs. W wersji 1.17 możemy spotkać Kozy, Aksoloty i świecące kałamarnice, wykopać miedź i wydobyć w nowy sposób miedź, żelazo i złoto. Kolejna wersja – Minecraft 1.18 to kolejne zmiany w systemie wydobywania surowców i generowania się terenu, a jej premiera ma się odbyć już pod koniec 2021 roku.