Strona główna » Artykuły » Komputer do pracy, nauki i grania? Czy to możliwe?

Komputer do pracy, nauki i grania? Czy to możliwe?

Chcąc kupić nowy komputer najczęściej mamy w głowie jego przeznaczenie. Sprzęt do pracy biurowej, do nauki, grania w najnowsze gry, a może po prostu domowe centrum multimedialne to tylko niektóre zastosowania komputera PC. A czy jest możliwe, by komputer sprawdził się jednocześnie w każdym z nich? Dziś sprawdzamy, jaką konfigurację powinien mieć komputer do wszystkiego i ile powinna kosztować taka maszyna.

Komputer do wszystkiego, czy tak się da?

Czy komputer może sprawdzić się do tak wielu zastosowań? Oczywiście, że tak – nie będzie to wtedy jednak najtańszy sprzęt. Warto dobrze przemyśleć, do czego będziemy używać nowego komputera. Jeżeli sporadycznie uruchamiasz gry i nie są to najnowsze tytuły (lub nie zależy Ci na najwyższych ustawieniach graficznych), nawet podstawowa i niedroga konfiguracja może dobrze się sprawdzić. Pamiętajmy jednak, że im lepsze podzespoły, tym sprawniej będzie działał nasz sprzęt. Warto też wybierać spośród nowoczesnych i przyszłościowych rozwiązań. Wtedy mamy pewność, że sprzęt posłuży przez długi czas i nie okaże się szybko przestarzały. Dobry i wielozadaniowy komputer PC kupimy już za 2-3 tysiące złotych. Jeśli natomiast ma służyć także do uruchomienia gier, powinniśmy podwoić nasz budżet. Sprzęt, który sprawdzi się w nowych grach to wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych.

Podczas konfiguracji komputera do pracy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

 • mocny procesor
 • dużo pamięci RAM
 • pojemny i szybki dysk SSD

Jeśli natomiast w pracy używasz bardziej wymagających programów (np. do obróbki filmów, projektowania 3D, czy tworzenia muzyki), warto stosować te same założenia, co przy komputerze gamingowym.

Co powinien mieć dobry komputer PC do gier:

 • szybki i nowoczesny procesor
 • wydajną kartę graficzną
 • dobrą płytę główną
 • mocny zasilacz
 • szybką pamięć RAM dual-channel i szybki dysk SSD

Jak widać, w obu przypadkach największą różnicę stanowi obecność mocnej karty graficznej. Poza grami (i najbardziej wymagającymi aplikacjami) karta graficzna nie jest aż tak istotna, a to całkiem kosztowny komponent. Na dobrą kartę graficzną, która pozwoli zagrać w najnowsze gry, możemy zapłacić od dwóch do nawet sześciu tysięcy złotych. Często stanowi to sporą część wydatku na zakup komputera. Często kompromisowym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć dużego i jednorazowego wydatku, jest kupno komputera, który w przyszłości rozbudujemy. Jeśli dziś wybierzesz nowoczesny procesor z dobrą, zintegrowaną kartą graficzną (np. Intel Xe Graphics). W przyszłości wystarczy natomiast dokupić samą kartę graficzną, by zmienić domowy PC w pełnoprawny komputer do gier.

Skladanie komputera z czesci

Zestaw do wszystkiego musi kosztować

Wiemy już, że za około pięć tysięcy złotych możemy kupić wielozadaniowy komputer do wszystkiego. Uruchomimy na nim wszystkie nowe gry, choć raczej nie na najwyższych ustawieniach. Komputer do 5000 złotych sprawdzi się doskonale w pracy, do oglądania filmów i VOD, czy do nauki. Warto zwrócić szczególną uwagę na obecność szybkiego procesora, niezłej karty graficznej i sporo pamięci RAM. Optymalna konfiguracja komputera za około 5 tysięcy może wyglądać następująco:

 • nowoczesny procesor Intel Core i5 13-tej generacji
 • dodatkowe chłodzenie procesora ENDORFY Feta 5 (pomoże zachować optymalne warunki także podczas gier)
 • karta graficzna Asus GeForce RTX 4060 Ti DUAL 8 GB OC
 • 32 GB RAM Patriot Viper Steel
 • markowy i mocny zasilacz ENDORFY Velo L5 Bronze 700W
 • przyszłościowa płyta główna AsRock B660M Pro RS
 • dysk SSD Lexar NM710 PCI-e NVMe o pojemności aż 1 TB

Do zestawu dobieramy markową obudowę i dodatkowe wentylatory. Zapewnią odpowiednie chłodzenie i ciszę podczas pracy. To ważne, jeśli komputera używamy w domu i nie chcemy, by przesadnie hałasował. Obudowa komputera do domu powinna się też podobać właścicielowi – można postawić na model z elementami ze szkła i efektownym podświetleniem RGB.

Dopłać, aby nie żałować

Wielozadaniowy komputer za 5 tysięcy złotych pozwoli myśleć o najnowszych grach i właściwie użyciu go na każdy możliwy sposób. A co otrzymamy, jeśli nieco dopłacimy? Co oferuje komputer za 6000 złotych? W tym przypadku możemy zdecydować się na użycie w konfiguracji mocniejszych podzespołów. Jeśli komputer będzie używany głównie do pracy – postaw na mocniejszy procesor i większą pojemność pamięci operacyjnej RAM. Jeśli natomiast najbardziej zależy Ci na grach komputerowych, większy budżet przeznacza na lepszą kartę graficzną. Jeżeli zamiast karty GeForce RTX 4060 Ti wybierzemy GeForce RTX 4070 z pamięcią 12 GB, odczujemy sporą różnicę. Różnica w cenie wynosi około 800 złotych, idealnie wpisuje się więc w nieco wyższy budżet.

Oczywiście, kompletowanie wielofunkcyjnego komputera do domu nie polega jedynie na odpowiedniej konfiguracji samego PC. W codziennym użytkowaniu równie ważne są peryferia komputerowe i przydatne akcesoria. Planując zakup nowego komputera, warto więc pomyśleć także o dobrym monitorze, solidnych głośnikach i wysokiej jakości klawiaturze i myszce. To w końcu z nimi mamy największą styczność- czy to podczas codziennej pracy, czy rozrywki w grach komputerowych.

Artykuł partnera

5/5 - (100 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody