Strona główna » Artykuły » Czy dwie karty graficzne to podwójna moc?

Czy dwie karty graficzne to podwójna moc?

Wielu osób posiadających PC poszukuje sposobów nad zwiększenie wydajności swojego sprzętu. Początkowo wymieniać można różne podzespoły, ale prędzej czy później nowe możliwości się wyczerpią. Wtedy pojawić może się idea dodania dodatkowej karty graficznej. Czy ma to sens? Co dają dwie karty graficzne?

Co to jest karta graficzna i za co jest odpowiedzialna?

Karta graficzna jest jednym z podstawowych podzespołów komputerowych. Odpowiada ona za renderowanie obrazów, które widzimy na ekranie komputera. Karta graficzna wspomaga także procesor, co poprawia wydajność komputera.  Dobrej jakości GPU wymagana jest przy wielu zadaniach:

  • obróbce zdjęć,
  • montowaniu filmów,
  • tworzenia animacji komputerowych,
  • graniu w gry,
  • streamowania.

Co dają dwie karty graficzne?

Jak można się domyślić, połączone dwie karty graficzne znacznie zwiększą wydajność posiadanego przez nas sprzętu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie połączenie nie zwiększy możliwości naszego sprzętu dwukrotnie. Wzrost mocy zależeć będzie od optymalizacji programu lub gry, z której korzystamy. Innym ważnym aspektem jest to, że zakup dwóch kart graficznych ze średniej półki będzie znacznie tańszy i obecnie prostszy niż zakup topowego modelu, a wydajność tego rozwiązania będzie podobna.

Łączenie kart graficznych w komputerze

Oczywiście możemy także połączyć topowe dwie karty graficzne w PC. Takie rozwiązanie będzie dobrym rozwiązaniem, gdy mamy zamiar pracować na dwóch monitorach w wysokiej rozdzielczości i zajmować się czynnościami wymagającymi dużej mocy począwszy do grania w gry, a kończąc na korzystaniu z wirtualnej rzeczywistości.

Jak połączyć dwie karty graficzne?

Chcąc połączyć dwie karty graficzne, musimy mieć świadomość, że nie połączymy ze sobą wszystkich modeli. Operację tą wykonać możemy tylko na konkretnych modelach wspierających tego typu akcje. Dwie karty graficzne w komputerze połączymy tylko, gdy te obsługują odpowiednie technologie – Crossfire (karty AMD) lub SLI (karty Nvidia).

By łączyć GPU potrzebna będzie także odpowiednia płyta główna. Musi ona posiadać minimum dwa porty PCIe Express, a także posiadać odpowiednie certyfikaty dotyczące wspomnianych wcześniej technologii. Brać pod uwagę musimy także obudowę komputera oraz odpowiedni zasilacz.

Jak połączyć dwie karty graficzne?

Najnowsze karty graficzne są bardzo dużymi komponentami, które wymagają sporo miejsca, więc obudowa naszego PC powinna mieć odpowiednio dużo wolnego miejsca. Nim połączymy dwie karty graficzne, musimy także sprawdzić czy nasz zasilać jest w stanie wyposażyć nasz komputer w wymaganą ilość mocy. Warto także zainwestować w dodatkowe chłodzenie, które obniży temperaturę sprzętu.

Dwie karty graficzne – wady i zalety

Nim zdecydujemy się, czy chcemy połączyć dwie karty graficzne w komputerze, warto zastanowić się nad wadami i zaletami tego rozwiązania.

Zalety łączenia kart

Oczywistym plusem łącznia dwóch GPU jest wzrost mocy, który wykorzystać możemy podczas pracy lub grania w gry. Docenią to zwłaszcza fani wysokich detali i możliwości grania na monitorach 4K. Moc, którą otrzymamy dzięki temu rozwiązaniu, pozwoli nam opóźnić także wymianę sprzętu. Czasami bowiem wystarczy dodać drugą kartę graficzną, a to da nam potrzebny wzrost mocy.

Wady łączenia kart

Z drugiej strony rozwiązanie to ma wady, które mogą odrzucić wielu zainteresowanych. Dodanie drugiej karty graficznej wymaga często wymiany innych komponentów – obudowy będącej w stanie pomieścić dwa GPU oraz nowego zasilacza, który zaopatrzy sprzęt w moc. Dodatkowym kosztem będzie często także dodatkowe chłodzenie, które zmniejszy temperaturę i poziom hałasu. Do tego oczywiście także należy mieć świadomość, że zakup karty graficznej to obecnie koszt od 2 do nawet 8 tysięcy złotych zależnie od modelu.

Zalety i wady dwóch kart graficznych

Łączenie kart graficznych w komputerze PC

Nim zdecydujemy się na zakup i połączenie dwóch kart graficznych, powinniśmy przeanalizować wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Otrzymamy w ten sposób zastrzyk mocy, który pozytywnie wpłynie na jakość naszej pracy, ale może wymagać od nas dodatkowych inwestycji niż tylko dodatkowy model karty graficznej. Połączenie dwóch kart graficznych ze średniej półki może obecnie okazać się bardzo atrakcyjną alternatywą do zakupu najmocniejszych modeli, których dostępność jest obecnie ograniczona.

5/5 - (14 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy mogę połączyć dwie karty graficzne w jednym komputerze?

Tak, istnieje taka możliwość, jednak karty, jak i pozostałe komponenty, muszą ze sobą współpracować.

Jakie karty graficzne obsługują łączenie kart?

Wiele różnych kart graficznych wspiera taką funkcję (SLI w przypadku kart graficznych od Nvidii i Crossfire od AMD). Warto jednak pamiętać, że pozostałe podzespoły również powinny wspierać daną technologię.

Czy druga karta graficzna to większa moc?

To zależy. W większości przypadków połączenie kart to zdecydowana większa moc komputera niż z jedną kartą graficzną. Ważne, aby te karty graficzne, jak i pozostałe podzespoły ze sobą współpracowały.

Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Start Poradniki Kody