Strona główna » Artykuły » Składanie komputera » Karta graficzna » Jakie znaczenie ma szyna danych w karcie graficznej?

Jakie znaczenie ma szyna danych w karcie graficznej?

Komputer składa się z wielu podzespołów, które pozwalają na pracę komputera w postaci wykonywania na nim obliczeń. Jednym z nich jest karta graficzna, która odpowiada za renderowanie obrazu. Sama karta graficzna pozsiada dosyć sporo parametrów, które warto wziąć pod uwagę, aby w pełni zakupić tą spełniającą nasze wymagania. Jedną z wartości, którą przedstawiają producenci lub sprzedawcy kart graficznych to szyna danych (pamięci). Co to takiego jest? Czy i w tym przypadku im więcej, tym lepiej? Zapraszam do czytania.

Szyna danych w karcie graficznej

Szyna danych w kartach graficznych to element odpowiadający za komunikację pomiędzy nią a wszystkimi, pozostałymi podzespołami. To od niej zależy, jak szybko uzyska dostęp do informacji przechowywanych w na przykład w pamięci RAM. Przy zakupie karty graficznej warto wziąć pod uwagę szybkość transmisji informacji, którą to wyraża się w bitach.

Co to jest szyna danych w karcie graficznej

To właśnie dlatego często spotkać można informacje na kartach produktowych „Szyna danych: 256 bit” lub podobne.

Jak oblicza się szynę pamięci w karcie graficznej?

Szybkość szyny danych w karcie graficznej oblicza się na podstawie ilości przesłanych bitów podczas jednego taktu zegara. Oznacza to liczbę przesłanych w tym samym czasie bitów oraz częstotliwość ich przesyłania. Idąc tym tropem, jeżeli na karcie produktowej wybranej karty graficznej widnieje szybkość danych 256 bitów, to dokładnie tyle danych jest przesyłanych podczas jednego taktu zegara.

Warto też w tym momencie zaznaczyć, że karty graficzne o bardzo wysokich przepustowościach szyny pamięci przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy wykonują profesjonalną obróbkę zdjęć lub montaż filmów i materiałów wideo.

Szyna pamięci w karcie graficznej

Pamiętać też należy, że przy zakupie nowej karty graficznej należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na ilość pamięci VRAM i nie przekładać wartości szyny danych nad ilością pamięci VRAM.

5/5 - (19 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy wielkość szyny danych w kartach graficznych ma znaczenie?

Tak, wielkość takiej szyny danych ma znaczenie przy wymienia danych pomiędzy nią a pozostałymi podzespołami.

Jaka wielkość szyny danych jest dla mnie odpowiednia?

To zależy od zastosowania karty graficznej. Największą wielkością powinny zainteresować się osoby, które wykorzystują kartę graficzną do profesjonalnej obróbki zdjęć lub wideo.

Co to jest szyna pamięci w kartach graficznych?

To element, który odpowiada za szybkość przesłanych bitów podczas jednego taktu zegara. Im więcej, szyb transmisja danych powinna być szybsza.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody