🏠 Strona główna Artykuły Karty graficzne do gier – sprawdzamy najnowsze modele

Karty graficzne do gier – sprawdzamy najnowsze modele

Karty graficzne są niezbędne do wyświetlania obrazu na ekranie laptopa lub monitora podłączonego do PC. Bez nich niemożliwe jest przechowywanie informacji na temat obrazu, który powinien wyświetlać się na ekranie. Karta wspiera również procesory w profesjonalnych obliczeniach, np. podczas renderowania wideo lub archiwizowania danych. Jakie są najnowsze i najbardziej wydajne modele kart graficznych?

Jak wybrać kartę graficzną?

Wybór karty graficznej powinien być dostosowany do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Układ gamingowe są drogie, jednak w uniwersalnym zastosowaniu nie wykorzystuje się ich pełnego potencjału. Do komputerów domowych w zupełności wystarczają układy ze średniej półki.

Wybierając kartę graficzną warto sprawdzić jej układ chłodzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy karta będzie używana do renderowania wideo i obróbki fotografii. Chłodzenie jest ważne również dla profesjonalistów. Jeżeli karta ma być zamontowana w komputerze stacjonarnym, kupujący powinien zdecydować się na model ze złączem PCI-Express x16. Dzięki niemu zachowuje się kompatybilność układu z innymi podzespołami oraz umożliwia się jego późniejszą modernizację. W przypadku, gdy moc jednej karty graficznej jest niewystarczająca, możliwe jest zamontowanie w jednym komputerze kilku kart w celu podniesienia wydajności sprzętu.

Więcej o sprzęcie dowiesz się z serwisu gamingowego https://gaming.komputronik.pl

Karta graficzna do komputera gamingowego

Do komputerów gamingowych montuje się karty graficzne 8 GB lub wydajniejsze. Układ powinien być tym wydajniejszy, im wyższe wymagania techniczne postawili producenci gry. Wysoka wydajność układu zapewnia lepszą szczegółowość obrazu. Wydajność karty graficznej zależy od taktowania rdzenia i pamięci. Wysoka częstotliwość taktowania umożliwia nie tylko prowadzenie rozgrywki, ale również przydaje się do pracy z grafiką lub kopania kryptowalut. Graczom poleca się m.in.: kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 i AMD Radeon RX 6700 XT.

Sprawdź najnowszy ranking kart gamingowych: https://gaming.komputronik.pl/g/najlepsze-karty-graficzne-do-gier-ranking/

Karta graficzna do codziennego zastosowania

Do codziennego zastosowania w zupełności wystarczają karty graficzne 4 GB. Ich moc umożliwia bezproblemowe korzystanie z pakietu Office i wykonywanie prostych zadań. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownik może postawić na wydajniejsze podzespoły. Mogą przydać mu się w szczególności w sytuacji, gdy gracz chce od czasu do czasu obejrzeć film w wyższej jakości lub uruchomić program do tworzenia prostych grafik.

Jaki producent karty graficznej jest najlepszy?

Karty graficzne są produkowane przez kilka firm, jednak najbardziej znane są układy NVIDIA i AMD. Wybór pomiędzy modelami z oferty obu producentów powinien opierać się na oczekiwaniach użytkownikach, a nie na przywiązaniu do konkretnej marki. Ważna jest przede wszystkim wydajność adekwatna do ceny. Ponadto w rankingach polecanych kart graficznych warto przyjrzeć się stabilności i głośności pracy układu. Karta powinna pracować cicho i być odporna na przegrzewanie. Kolejną ważną kwestią jest bezawaryjność. Jeśli inni użytkownicy informują o powtarzających się usterkach, powinno się wziąć je pod uwagę. Gracze dodatkowo powinni przyjrzeć się kompatybilności karty z nowymi technologiami. Dotyczy to głównie VR, ray tracingu i synchronizacji obrazu FreeSync.

Jak odczytywać oznaczenia kart graficznych?

Karty graficzne NVIDIA i AMD mają oznaczenia, które wskazują na generację danej serii i wydajność poszczególnych modeli. Dzięki nim można szybciej dopasować układ do potrzeb konkretnego użytkownika. Im wyższa jest pierwsza cyfra w układach RTX i RX, tym nowocześniejsza jest karta. Model RTX 3000 jest wydajniejszy niż RTX 2000. Druga lub trzecia cyfra również wskazują na wydajność — im wyższa cyfra, tym lepiej dla wymagającego użytkownika.

Artykuł partnera

5/5 - (25 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy