Tomb Raider z roku 2013 (znany również pod nazwą Tomb Raider: Definitive Edition) jest kolejną, dziesiątą już częścią przygód najsłynniejszej pani archeolog w świecie gier komputerowych, Lary Croft. Gra została stworzona przez studio Crystal Dynamics. Warto również wspomnieć o wsparciu firmy Eidos Montreal, które w znacznym stopniu przyczyniło się do powstania tej produkcji.
Fabuła w Tomb Raider 2013
Produkcja ta nie kontynuuje wątków fabularnych, wokół których skupiały się części poprzednie. Jest ona bowiem swoistym zaczęciem serii od nowa — mamy okazję wcielić się w Larę Croft z czasów jej młodości. Akcja rozgrywa się jeszcze zanim została nieustraszoną poszukiwaczką przygód, którą doskonale znamy z dotychczas wyprodukowanych odsłon gry.
Akcja ma swój początek w momencie rozbicia statku badawczego, którego pasażerem była nasza główna bohaterka, która w wyniku wypadku zostaje wyrzucona na brzeg owianej tajemnicą wyspy w pobliżu Japonii. Tym razem zatem naszym celem nie jest odnalezienie żadnego magicznego artefaktu, a jedynie przetrwanie w niebezpiecznej dziczy.
Ciężko jednak powiedzieć, iż produkcja ta jest grą typu survival — mimo tak zwanego resetu fabularnego, jest to nadal stary dobry Tomb Raider, czyli gra akcji pełna wielu elementów przygodowych. Ta odsłona zrywa jednak ostatecznie z liniowym typem rozgrywki, jaki miał miejsce u jej poprzedniczek i zamiast tego oferuje nam w pełni otwarty świat, którego najróżniejsze lokacje możemy eksplorować tylko i wyłącznie według naszego uznania.
Rozgrywka i namiastka RPG w serii Tomb Raider
Gra wprowadza również kilka elementów dobrze znanych z gier typu RPG, takie jak system rozwoju postaci, czy też możliwość wytwarzania przedmiotów z surowców, które dotychczas odnaleźliśmy. Tomb Raider (2013) napędzany jest przez silnik graficzny Crystal Engine, który sprawia, iż gra wygląda znacznie lepiej aniżeli jej poprzednie odsłony.
Tekstury są bowiem od teraz widoczne ze znacznie wyższej rozdzielczości, a modele postaci stały się bardzo realistyczne, podobnie jak wykonywane przez nie animacje. Gra ta wyposażona została również w dość solidny silnik fizyczny, dzięki któremu interakcja ze światem przedstawionym w produkcji jest bogata. Produkcja jest dostępna na wiele platform cyfrowych, między innymi na PC oraz Xbox 360 i PS3.
Jeżeli jesteście zainteresowani większą ilością artykułów, w tym poradników i solucji, kodów, nowości dotyczących produkcji Tomb Raider (2013), lub też chcecie dowiedzieć się o jej wymaganiach sprzętowych, to trafiliście w dobre miejsce.
Wymagania systemowe Tomb Raider 2013
Minimalne wymagania systemowe:
- OS: Windows XP Service Pack 3, Windows Vista,7,8 (32bit/64bit)
- Procesor: Dwurdzeniowy CPU: AMD Athlon64 X2 2,1 Ghz (4050+), Intel Core2 Duo 1,86 Ghz (E6300)
- Pamięć: 1 GB pamięci (2 GB w systemie Vista)
- Karta graficzna: zgodna z DirectX 9 oraz 512 MB pamięci VRAM (AMD Radeon HD 2600 XT, nVidia 8600)
- DirectX: 9.0c
- Dysk twardy: 12 GB miejsca na dysku twardym
- Inne wymagania: szerokopasmowe połączenie z Internetem
Zalecane wymagania systemowe:
- System operacyjny: Windows Vista, Windows 7 lub Windows 8
- Procesor: czterordzeniowy (AMD Phenom II X4 955, Intel Core i5-750)
- Pamięć: 4 GB RAM
- Grafika: zgodna z DirectX 11 oraz 1 GB pamięci VRAM (AMD Radeon HD 5870, nVidia GTX 480)
- DirectX:11
- Dysk twardy: 12 GB miejsca na dysku twardym
- Inne wymagania: szerokopasmowe połączenie internetowe