Gra Tomb Raider (2013)
Newsy

Tomb Raider (2013)
Tomb Raider (2013)

Tomb Raider (2013) w skrócie

Tomb Raider (2013) to gra akcji i jednocześnie reboot serii Tomb Raider. Główną bohaterką w grze jest Lara Croft, a w grze obserwujemy jej początki kariery jako słynna archeolog. Gra zmieniła swoją całą mechanikę w stosunku do poprzednich części, a głównym elementem przygody jest przetrwanie. Gra wraz z Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider tworzą trylogię nowych przygód Lary Croft.

Najnowsze newsy Tomb Raider (2013)

Pozostałe gry z serii

Tomb Raider 12
Tomb Raider I (1996)
Tomb Raider II: The Dagger of Xian
Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft
Tomb Raider IV: The Last Revelation
Tomb Raider V: Chronicles
Tomb Raider VI: The Angel of Darkness
Tomb Raider Legend
Tomb Raider Anniversary
Tomb Raider Underworld
Tomb Raider (2013)
Rise of the Tomb Raider
Shadow of the Tomb Raider
Cała Seria Tomb Raider

Powiązane tematy


Więcej o Tomb Raider (2013)

Tomb Raider z roku 2013 (znany również pod nazwą Tomb Raider: Definitive Edition) jest kolejną, dziesiątą już częścią przygód najsłynniejszej pani archeolog w świecie gier komputerowych, Lary Croft. Gra została stworzona przez studio Crystal Dynamics. Warto również wspomnieć o wsparciu firmy Eidos Montreal, które w znacznym stopniu przyczyniło się do powstania tej produkcji.

Fabuła w Tomb Raider 2013

Produkcja ta nie kontynuuje wątków fabularnych, wokół których skupiały się części poprzednie. Jest ona bowiem swoistym zaczęciem serii od nowa — mamy okazję wcielić się w Larę Croft z czasów jej młodości. Akcja rozgrywa się jeszcze zanim została nieustraszoną poszukiwaczką przygód, którą doskonale znamy z dotychczas wyprodukowanych odsłon gry.

Akcja ma swój początek w momencie rozbicia statku badawczego, którego pasażerem była nasza główna bohaterka, która w wyniku wypadku zostaje wyrzucona na brzeg owianej tajemnicą wyspy w pobliżu Japonii. Tym razem zatem naszym celem nie jest odnalezienie żadnego magicznego artefaktu, a jedynie przetrwanie w niebezpiecznej dziczy.

Ciężko jednak powiedzieć, iż produkcja ta jest grą typu survival — mimo tak zwanego resetu fabularnego, jest to nadal stary dobry Tomb Raider, czyli gra akcji pełna wielu elementów przygodowych. Ta odsłona zrywa jednak ostatecznie z liniowym typem rozgrywki, jaki miał miejsce u jej poprzedniczek i zamiast tego oferuje nam w pełni otwarty świat, którego najróżniejsze lokacje możemy eksplorować tylko i wyłącznie według naszego uznania.

Rozgrywka i namiastka RPG w serii Tomb Raider

Gra wprowadza również kilka elementów dobrze znanych z gier typu RPG, takie jak system rozwoju postaci, czy też możliwość wytwarzania przedmiotów z surowców, które dotychczas odnaleźliśmy. Tomb Raider (2013) napędzany jest przez silnik graficzny Crystal Engine, który sprawia, iż gra wygląda znacznie lepiej aniżeli jej poprzednie odsłony.

Tekstury są bowiem od teraz widoczne ze znacznie wyższej rozdzielczości, a modele postaci stały się bardzo realistyczne, podobnie jak wykonywane przez nie animacje. Gra ta wyposażona została również w dość solidny silnik fizyczny, dzięki któremu interakcja ze światem przedstawionym w produkcji jest bogata. Produkcja jest dostępna na wiele platform cyfrowych, między innymi na PC oraz Xbox 360 i PS3.

Jeżeli jesteście zainteresowani większą ilością artykułów, w tym poradników i solucji, kodów, nowości dotyczących produkcji Tomb Raider (2013), lub też chcecie dowiedzieć się o jej wymaganiach sprzętowych, to trafiliście w dobre miejsce.

Wymagania systemowe Tomb Raider 2013

Minimalne wymagania systemowe:

 • OS: Windows XP Service Pack 3, Windows Vista,7,8 (32bit/64bit)
 • Procesor: Dwurdzeniowy CPU: AMD Athlon64 X2 2,1 Ghz (4050+), Intel Core2 Duo 1,86 Ghz (E6300)
 • Pamięć: 1 GB pamięci (2 GB w systemie Vista)
 • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9 oraz 512 MB pamięci VRAM (AMD Radeon HD 2600 XT, nVidia 8600)
 • DirectX: 9.0c
 • Dysk twardy: 12 GB miejsca na dysku twardym
 • Inne wymagania: szerokopasmowe połączenie z Internetem

Zalecane wymagania systemowe:

 • System operacyjny: Windows Vista, Windows 7 lub Windows 8
 • Procesor: czterordzeniowy (AMD Phenom II X4 955, Intel Core i5-750)
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Grafika: zgodna z DirectX 11 oraz 1 GB pamięci VRAM (AMD Radeon HD 5870, nVidia GTX 480)
 • DirectX:11
 • Dysk twardy: 12 GB miejsca na dysku twardym
 • Inne wymagania: szerokopasmowe połączenie internetowe

Start Poradniki Kody