Strona główna » Artykuły » Jak sprawdzić temperaturę procesora? Dlaczego to jest takie ważne?

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Dlaczego to jest takie ważne?

Warto regularnie monitorować temperaturę procesora, nawet jeśli nie mamy podejrzeń, że procesor się przegrzewa. Pozwoli nam to uchronić się przed nieoczekiwanymi awariami. Temperatura procesora jest niezwykle istotna, ze względu na jej wpływ na żywotność oraz pracę CPU. Kiedy słyszymy, że wiatraki chodzą głośniej i czujemy, że komputer wytwarza więcej ciepła, jest to znak, że należy sprawdzić temperaturę procesora. Sposoby na sprawdzenie temperatury CPU nie wymagają zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki czy sprzętu komputerowego. Jest to w stanie zrobić praktycznie każdy, kto potrafi obsługiwać komputer. Postaramy się wskazać krok po kroku jak sprawdzić temperaturę procesora.

Dlaczego temperatura procesora jest taka ważna?

Temperatura procesora jest dla nas tak istotna, ponieważ pokazuje, z jaką wydajnością i sprawnością pracuje komputer. Jeśli komputer jest przeciętnie obciążony, a temperatura jest zbyt wysoka, może nam to zasugerować problemy z chłodzeniem. Innym problemem w przypadku przegrzewania, może okazać się również warstwa kurzu na niektórych elementach wnętrza komputera. Należy pamiętać, że niektóre awarie procesora bywają kosztowne i odpowiednio wcześnie na nie reagując, unikniemy niepotrzebnych wydatków. Monitorowanie temperatury komputera ma wiele zalet takich jak:

  • Utrzymywanie temperatury procesora na prawidłowym poziomie,
  • Odpowiednio szybkie zauważanie awarii i reakcja,
  • Wychwytywanie problemów z chłodzeniem.
gdzie sprawdzić temperaturę procesora

Sprawdzanie temperatury procesora

Możliwości sprawdzenia temperatury CPU jest kilka, zależnie od tego, jaki posiadamy sprzęt. Najważniejszą kwestią jest pytanie gdzie sprawdzić temperaturę procesora. Najłatwiejszą opcją, jest obudowa ze wbudowanym podglądem temperatury. Jeśli nie posiadamy takiej obudowy, pozostaje nam sprawdzić temperaturę w BIOS-ie lub ściągnąć specjalny program.

Programy do monitorowania temperatury w Windows 10/11

Podstawowym pytaniem jest kwestia jak sprawdzić temperaturę procesora w systemach Windows 10 i 11. Wystarczy ściągnąć dedykowany program do sprawdzenia temperatury CPU na odpowiednią wersję Windowsa.

Programów tego typu jest bardzo wiele, a takimi przykładami są:

  • HWmonitor,
  • CoreTemp,
  • SpeedFa,
  • Aida.
jak sprawdzić temperaturę procesora win10

Programy te, pokazują aktualną temperaturę procesora w trakcie wykonywania przez CPU określonych zadań. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy konkretna gra lub program, nie obciąża zbyt mocno procesora.

Możesz poznać również bardziej szczegółowe informacje, takie jak temperatura każdego z osobna rdzenia procesora, porównywać dane, lub sprawdzać inne podzespoły.

Specjalna obudowa do podglądu temperatury CPU

Obudowa sama pokaże temperaturę procesora, jak i innych podzespołów, jednak jest ona dużo większym wydatkiem niż zwykła. Posiada ona specjalne czujniki, które na bieżąco monitorują temperaturę CPU.

Korzystanie z BIOS-u

Jeśli sposób jak sprawdzić temperaturę procesora w systemie Windows 10 lub 11 z jakiegoś powodu nie przypadnie nam do gustu, możemy się zdecydować na BIOS. Do BIOS-u w przeciwieństwie do różnego rodzaju programów, mamy dostęp na każdym komputerze. Wadą tego sposobu, jest brak możliwości obciążania procesora, w trakcie sprawdzania jego temperatury w BIOS-ie. Przypominamy, że BIOS można uruchomić w dwóch krokach:

  • W trakcie uruchomienia komputera przyciskać klawisz F12/DEL
  • Odszukać PC HEALTH STATUS
jak sprawdzić temp procesora

Co wpływa na temperaturę CPU?

Procesor może nagrzewać się z wielu powodów, najczęstszymi są:

  • Zużyta pasta termoprzewodząca – pełni funkcje odprowadzania ciepła, kiedy jej zabraknie może pojawić się problem. Bardzo często zapominamy, że co jakiś czas należy ją wymieniać.
  • Zakurzone wnętrze komputera – kurz może gromadzić się wszędzie, zarówno na procesorze jak i elementach układu chłodzenia. Należy pamiętać, aby co jakiś czas czyścić te elementy sprężonym powietrzem.
  • Praca przy zbyt dużym obciążeniu – Procesor może się przegrzewać, kiedy na przykład próbujemy uruchomić na nim gry, które wymagają mocniejszego procesora. Należy koniecznie sprawdzać minimalne wymagania danej gry przed uruchomieniem.
jak sprawdzić temperaturę procesora win 10

Optymalna temperatura procesora

Najczęściej optymalna temperatura dla procesora w stanie spoczynku to 40 stopni Celsjusza. W trakcie wykonywania obliczeń, które są skomplikowane, może ona osiągnąć nawet wartości około 80 stopni. Temperatura powyżej 90 stopni może spowodować uszkodzenie procesora, dlatego w takim przypadku należy szybko zareagować:

  • wyłączyć obciążające CPU programy i gry, a jeśli to nie pomoże – wyłączyć komputer,
  • obejrzeć sprzęt i układ chłodzenia i wyczyścić elementy układu chłodzenia,
  • ewentualnie wymienić wadliwe części.

Właściwa temperatura procesora jest gwarantem jego odpowiedniej pracy. Warto regularnie monitorować temperaturę CPU, aby uniknąć nieprzewidzianych kłopotów i awarii, które mogą skończyć się dużymi wydatkami. Należy starać się o to, aby procesor był w odpowiedniej kondycji. Dbanie o odpowiednią temperaturę procesora, przedłuży żywotność naszego komputera.

5/5 - (15 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Jak mogę sprawdzić temperaturę procesora w moim komputerze?

Aby sprawdzić temperaturę procesora w komputerze, należy użyć programu do monitorowania systemu, takiego jak \"Aida\" lub \"Core Temp\". Te programy pokazują aktualną temperaturę procesora oraz dają informacje o innych elementach systemu, takich jak pamięć RAM i dyski twarde.

Jaka jest zalecana temperatura pracy dla procesora?

Zalecana temperatura dla procesora to około 70-80 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 90 stopni Celsjusza może powodować uszkodzenie procesora i dlatego należy ją unikać. Jeśli temperatura procesora jest zbyt wysoka, należy rozważyć przeprowadzenie czyszczenia chłodzenia lub wymianę pasty termoprzewodzącej.

Jakie są przyczyny wysokiej temperatury procesora?

Wysoka temperatura procesora może być spowodowana przez kilka czynników, takich jak: zabrudzenie chłodzenia, niskiej jakości pastę termoprzewodzącą, zbyt niskie obroty wentylatorów, brak odpowiedniego chłodzenia lub przegrzewanie się samego procesora.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Start Poradniki Kody