Efektywnie działająca karta graficzna to komponent, który znacząco podnosi wydajność gamingową komputera. Każda część, bez względu na to, czy mowa o karcie zintegrowanej, czy dedykowanej, ma ściśle określoną wydajność. W niektórych przypadkach parametry karty graficznej mogą zostać ulepszone poprzez jej podkręcenie. Wiele sprzedawanych kart posiada znacznik OC, co wskazuje, że komponent został już ulepszony przez samego producenta. Nawet taką kartę można jednak podkręcić. Wskazujemy, jak to zrobić.
Spis treści
Co daje podkręcanie karty graficznej?
Głównym celem podkręcania karty graficznej jest uzyskanie zadowalających parametrów wydajnościowych. Komponent staje się szybszy, działa efektywniej – co pozwala cieszyć się rozgrywką w wyższej rozdzielczości. O skuteczności podkręcania kart świadczą statystyki.
Okazuje się, że nawet niewielkie usprawnienie pracy grafiki przekłada się na minimum kilkuprocentowy wzrost wydajności. Gra staje się płynniejsza, występuje większa liczba klatek na sekundę – co jest szczególnie ważne w mocno wymagających rozgrywkach. Wiemy już, co daje podkręcanie karty graficznej. Jak jednak tego dokonać?
Jak podkręcić kartę graficzną, aby działała wydajniej?
Przede wszystkim warto zorientować się, czy dany model karty udźwignie sytuację, w której dojdzie do intensywnego nagrzania się komponentu. Niektóre karty mogą sobie po prostu nie poradzić ze zbyt wysoką temperaturą. Do ulepszania karty przydają się dedykowane programy do overclockingu. Stanowią one sposób na to, jak podkręcić kartę graficzną w laptopie oraz na tradycyjnym pececie. Podział ze względu na parametry, które mogą zostać przez nas modyfikowane, wyróżnia się np.:
- częstotliwość taktowania,
- taktowanie pamięci,
- prędkość wentylatorów,
- górny limit temperatury przy taktowaniu,
- limit poboru mocy,
- wartość napięcia karty graficznej.
Warto do tego celu wykorzystywać przede wszystkim sprawdzone programy overclockingowe.
Podkręcanie karty graficznej w praktyce – jak się do tego zabrać?
Należy pamiętać, że nieumiejętne podkręcanie karty graficznej może być niebezpieczne dla komponentu. Ryzykujemy szczególnie wtedy, gdy ingerujemy w strukturę mechaniczną karty. Bezpieczny overclocking polega na wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania, bardzo często dostarczanego przez samego producenta karty.
Służą do tego programy polecane przez NVIDIA czy AMD. Jak podkręcić kartę graficzną? Wystarczy pobrać, zainstalować, włączyć aplikację przeznaczoną do overclockingu kart graficznych. Osoby niedoświadczone powinny skorzystać z możliwości automatycznego podkręcania karty.
Najbardziej znanym programem do podkręcania kart graficznych to program MSI Afterburner, który działa również z kartami graficznymi od innych producentów. Program pozwala na sterowanie częstotliwością taktowania procesora, pamięci, szybkości wentylatorów, jak również posiada możliwość zapisywania swoich ustawień i stosowania ich przy starcie systemu. Lik do programu znajdziecie tutaj.
Jak zwiększyć wydajność laptopa? Nie tylko podkręcanie karty graficznej
Niektóre urządzenia przenośne, np. laptopy, posiadają bardzo ograniczoną wydajność graficzną. Dotyczy to przede wszystkim sprzętów niegamingowych, które mają już dobre kilka lat. Rodzi się zatem pytanie: czy można podłączyć kartę graficzną do laptopa i cieszyć się wydajniejszą rozgrywką?
Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. Uzupełnienie sprzętu o dodatkową kartę zewnętrzną pozwala na skokowe zwiększenie wydajności laptopa. To ważne, jeśli chcemy cieszyć się znakomitą rozgrywką w wymagających grach wideo. Może to być rozwiązaniem znacznie wydajniejszym, niż próba podkręcania posiadanej karty graficznej.
Jak podłączyć kartę graficzną w laptopie?
Jak podłączyć kartę graficzną do laptopa? Do tego celu wykorzystuje się złącze PCI lub port USB typu C. Oznacza to, że instalacja dodatkowej karty jest niezwykle prosta i intuicyjna. To jeden z najprostszych sposobów na to, aby zwiększyć wydajność urządzenia. Jeśli marzysz o swobodnej i płynnej rozgrywce, albo chcesz oglądać filmy w bardzo wysokiej rozdzielczości na laptopie – dobra karta graficzna to podstawa.
Zewnętrzny komponent musi być jednak kompatybilna z posiadanym sprzętem, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy karta będzie działać. Obecnie można podłączyć desktopowe karty graficzne do laptopa za pośrednictwem złącza Thunderbolt 3. W połączeniu z wydajnym procesorem można osiągnąć zadowalający efekt skoku szybkości działania sprzętu.