Jak sprawdzić kartę graficzną?

W niektórych sytuacjach konieczne jest sprawdzenie parametrów naszego komputera. Jeśli nie znamy się na takim sprzęcie, możemy nie wiedzieć, jak sprawdzić swoją kartę graficzną w laptopie. Okazuje się, że ta wiedza jest przydatna przykładowo wtedy, gdy chcemy zainstalować na komputerze jakiś program. Na szczęście nie jest to trudne, dlatego każdy poradzi sobie z określeniem tego, jak sprawdzić kartę graficzną. O czym trzeba pamiętać? Jaka karta graficzna? Jak sprawdzić model karty graficznej? Jakie czynności trzeba wykonać?

Jak sprawdzić swoją kartę graficzną?

Istnieje wiele metod, jakie dadzą nam pożądane efekty. Jedną z możliwości sprawdzenia karty graficznej w systemie Windows 10 to domyślna opcja, dostępna na poziomie ustawień systemowych.

Jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną?

Sprawdzanie karty graficznej w Windows 10 i Windows 11

W tym celu należy wcisnąć przycisk “Start”, a następnie szukamy hasła „Ten komputer” za pomocą wyszukiwarki. Następnym krokiem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszki “Ten komputer”, a z listy wybieramy opcję “Właściwości”. Powinno otworzyć się okienko ustawień, a w prawym górnym rogu powinna pojawić się lista. Spośród niej wybieramy “Menedżer urządzeń”.

To pozwoli sprawdzić listę dostępnych urządzeń na naszym komputerze lub laptopie. W okienku szukamy zakładki „Karty graficzne”, a po jej wysunięciu pojawi się lista kart graficznych, które są dostępne w systemie Windows. Klikając dwukrotnie lewym przycisk myszy na nazwę wybranej karty graficznej, wyskoczy okienko z dodatkowymi, potrzebnymi danymi (np. nazwa karty, sterowniki, szczegóły).

Sprawdzanie karty graficznej Windows 10 i Windows 11

Ten sposób wbrew pozorom nie jest tak zawiły, jak może się wydawać. Zadziała na każdym komputerze z systemem Windows 10/11, co jest ogromnym atutem. 

Jak szybko sprawdzić kartę graficzną?

  1. Kliknij „Start”, a następnie wpisz „Ten komputer”
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na znaleziony element „Ten komputer”
  3. Przejdź do zakładki „Menedżer urządzeń” w prawym górnym rogu
  4. Poszukaj zakładki „Karta graficzna”
  5. Kliknij dwukrotnie wybraną kartę graficzną z listy
  6. Przeglądaj szczegóły swojej karty graficznej

Karta graficzna — jak sprawdzić? Alternatywna metoda

Istnieje również kilka alternatywnych, sprawdzonych metod, jakie pozwalają nam wykonać to zadanie. Od nas zależy, jakie rozwiązanie wybierzemy. Drugą, łatwiejszą opcją jest skorzystanie z wyszukiwarki, która jest wbudowana w systemie Windows 10. Niestety metoda ta zadziała tylko na urządzeniach, które mają zainstalowany program DirectX.

Po kliknięciu lupy na pasku zadań możemy wpisać w wyszukiwarce hasło “dxdiag”. Na liście powinien pojawić się program z ikoną X. Po jego uruchomieniu powinno wyskoczyć okienko z informacjami na temat komputera, w tym informacji na temat karty graficznej. Kartę graficzną można sprawdzić w zakładce „Ekran”. 

dxdiag sprawdzenia karty graficznej Windows

Z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie, dlatego nie musimy martwić się zatrudnianiem fachowca.

Jak sprawdzić parametry karty graficznej?

Jeżeli podczas pracy zostanie zauważony spadek wydajności karty graficznej, warto sprawdzić parametry karty graficznej, w tym poziom temperatury podczas pracy karty graficznej. Na uznanie zasługuje wcześniej wspomniana karta graficzna DxDiag, gdzie sprawdzimy temperaturę karty graficznej. Warto podkreślić, że gdy w trakcie pracy pod obciążeniem temperatura jest wysoka, karta graficzna może wymagać zastosowania nowej pasty termo przewodzącej lub wyczyszczenia.

Jak sprawdzić kartę graficzną windows 10

Problemy z wydajnością mogą być spowodowane nieaktualizowanymi sterownikami karty graficznej i mogą być po prostu przestarzałe. Datę instalacji i numer sterowników znajdziemy w jednej z zakładek w aplikacji (dokładnie w zakładce „Ekran”, a następnie w okienku o nazwie „Sterowniki” w prawym, górnym rogu). W celu aktualizacji sterowników karty graficznej warto zainstalować program od producenta swojej karty graficznej. Dzięki temu zainstalowana aplikacja podpowie użytkownikowi, kiedy należy zainstalować nowe sterowniki oraz poinformuje o nowym wydaniu sterowników. 

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić kartę graficzną, jest niezwykle łatwa. Początkującym osobom może zdawać się, że to trudne zadanie, jednak nic bardziej mylnego — istnieje wiele rozwiązań, jakie dostosujemy do swoich oczekiwań. Sprawdzenie karty graficznej jest konieczne w niektórych sytuacjach. Warto wtedy zastosować powyższe metody, jakie szybko wskażą nam najważniejsze parametry karty graficznej w laptopie lub komputerze. 

5/5 - (15 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy trzeba zainstalować jakiś program, aby sprawdzić kartę graficzną?

Nie, nie potrzeba instalować dodatkowych aplikacji, aby sprawdzić swoją kartę graficzną.

Jak można sprawdź swoją kartę graficzną w Windows 11?

Metoda jest podobna do tej z Windows 10.

Czy trudno jest sprawdzić kartę graficzną w komputerze?

Nie jest to trudne zadanie, a ze sprawną instrukcją można to zadanie wykonać w kilka minut.

Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy