Strona główna » Artykuły » Dedykowana czy zintegrowana karta graficzna?

Dedykowana czy zintegrowana karta graficzna?

Coraz większą popularnością cieszą się zarówno laptopy, jak i komputery z dwoma rodzajami kart graficznych Część osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy nimi, a także jak wykorzystać maksymalnie ich potencjał. Czym jest zintegrowana karta graficzna? Co powinniśmy wiedzieć na temat dedykowanej karty graficznej? W jaki sposób przełączać te komponenty? Co jest lepszym rozwiązaniem- karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Zintegrowana karta graficzna – co to?

Zintegrowane karty graficzne z reguły połączone są bezpośrednio z mostkiem północnym lub z procesorem.  Oznacza to, że współdziała wraz z procesorem, korzystając z tej samej pamięci RAM. Tego typu rozwiązanie sprawia, że moc obliczeniowa procesora dzielona jest na zadania wykonywane standardowo przez procesor oraz renderowanie grafiki. Efektem takiego działania jest mniejsza moc obliczeniowa komputera lub laptopa, a największą zaletą – mniejszy pobór energii, co w przypadku laptopów oznacza dłuży czas pracy bez podłączania go do ładowania. Dodatkowym, pozytywnym aspektem układów zintegrowanych jest to, że nie nagrzewają się tak mocno, jak dedykowane karty graficzne.

Zintegrowana karta graficzna

Sprzęty wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną doskonale sprawdzają się do wykonywania podstawowych czynności, takich jak chociażby obsługa programów biurowych (np. Office), czy przeglądanie stron internetowych, czy oglądanie filmów. Tego typu działania nie wymagają od urządzenia dużej wydajności.

Zalety zintegrowanych kart graficznychWady zintegrowanych kart graficznych
Mały pobór energiiStosunkowo mała wydajność
Dłuższy czas działania na bateriiPrzeznaczona do prostych zadań
Mogą być zaimplementowane w małych urządzeniachMoże być niewystarczająca do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości (np. 4K)
Zalety i wady zintegrowanych kart graficznych

Co powinniśmy wiedzieć na temat dedykowanej karty graficznej?

Dedykowana karta graficzna wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma znacznie większą wydajność niż egzemplarze zintegrowane. Spowodowane jest to tym, że karty graficzne tego typu posiadają swój własny, dedykowany procesor oraz swoją własną, osobną pamięć, niewspółdzieloną z pamięcią RAM. Jest to świetna wiadomość dla graczy, a także dla osób wykorzystujących sprzęt do pracy zawodowej (np. do renderowania filmów czy edycji grafiki).

Dedykowana karta graficzna

Dedykowane karty graficzne są niemalże gwarancją przyjemnej rozgrywki podczas grania, w której to możemy cieszyć się z wielu detali, wysokiej płynności i wysoką jakością obrazu.

Wszystkie te zalety wiążą się jednak bezpośrednio z większym wydatkiem energetycznym i przy korzystaniu z nich w laptopach nie obędzie się bez regularnego ładowania. Dedykowana karta graficzna z reguły znajduje się w modelach gamingowych.

W komputerach PC warto zadbać o odpowiednią wentylację karty graficznej, dzięki czemu wydajność będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca.

Zalety dedykowanych kart graficznychWady dedykowanych kart graficznych
Wysoka wydajnośćWysoka cena
Możliwość uruchomienia wymagających gierWiększa waga i wymiary urządzenia
Płynna obsługa HDR, 4K i więcejW przypadku laptopów – głośna w przypadku wysokiego wykorzystania
Zalety i wady dedykowanych kart graficznych

Dwie karty graficzne w laptopie – jak przełączyć?

Możliwe jest ręczne dokonanie zmiany karty graficznej. Sposoby będą różnić się w zależności od tego, z jakimi podzespołami mamy do czynienia.

W przypadku AMD konieczne okaże się uruchomienie oprogramowania “Catalyst Control Center”. Poszczególne wersje mogą nieco się różnić, jednak powinniśmy szukać opcji “Maximize Performance”, co jest niemalże gwarancją maksymalnej wydajności.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku kart NVIDIA. W pierwszej kolejności uruchamiamy “NVIDIA Control Panel”. Możemy tego dokonać poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie i w wywołanej zakładce kontekstowej powinna znajdować się ta opcja. Poszukiwana przez nas opcja to ta związana z ustawieniami 3D. Wybieramy “High-performance NVIDIA procesor”.

Mamy również możliwość wybierania poszczególnych gier i programów, które będą wykorzystywać dedykowane karty. W tym celu wybieramy zakładkę “Program Settings”. 

Przygotowaliśmy również osobny artykuł na temat przełączania kart graficznych. Zobacz, jak przełączyć karty graficzne w laptopie.

Karta graficzna dedykowana czy zintegrowana – na jaką należy się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się, jak działają dwie karty graficzne w laptopie, a także która z nich jest lepszym rozwiązaniem. Aby ułatwić podjęcie tej decyzji, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy korzystać z tego typu sprzętu. Dla graczy zalecany jest sprzęt z dedykowaną kartą graficzną. Dzięki temu mamy pewność co do płynności i jakości obrazu.

Zobacz komputer do 3000 zł – TOP5 polecanych gamingowych zestawów PC.

Jeśli chodzi o zintegrowaną grafikę – znacznie lepiej sprawdzi się do pracy lub nauki. Tego typu sprzęt nie musi posiadać potężnych parametrów technicznych. Bez większych problemów przejrzymy strony internetowe. Pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sprzęt z dwoma kartami- systemy są na tyle inteligentne, że same wybierają, która grafika w danym momencie będzie najbardziej optymalna. 

5/5 - (18 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Co to jest zintegrowana karta graficzna?

Zintegrowana karta graficzna to taka karta, która wykorzystuje wspólne zasoby wraz z procesorem, przez co sprzęt może być nico wolniejszych i mniej wydajny jeżeli chodzi o generowanie grafiki. Tego typu karta zalecana jest do zwykłych, codziennych czynności, jak przeglądanie internetu, obsługi programów biurowych, czy słuchanie muzyki lub oglądnie filmów online.

Co to jest dedykowana karta graficzna?

Dedykowana karta graficzna to element, który posiada swoje własne zasoby, k™óre wykorzystuje do generowania grafiki, w tym osobnego procesora i pamięci podręcznej. Takie karty graficzne charakteryzują się większą wydajnością w porównaniu do zintegrowanych układów graficznych i zalecane są dla np. graczy czy osób zawodowo zajmującymi się obróbką grafiki i wideo.

Zintegrowana czy dedykowana – którą wybrać?

To, na którą kartę warto się zdecydować, zależy od sposobu korzystania z urządzenia. Jeżeli nasz sprzęt wykorzystywany jest do prostych czynności, np. przeglądanie internetu lub prac biurowych, to spokojnie wystarczającym sprzętem będzie zintegrowana karta graficzna. W przypadku korzystania z wymagających programów, grania w gry, przygotowywaniu grafik czy renderowaniu filmów, wtedy lepiej zdecydować się na dedykowanej karty graficznej.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Start Poradniki Kody