Technologia stale się rozwija, a na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, nowe programy i nowe gry. Producenci i deweloperzy wręcz prześcigają się w oferowaniu użytkownikom nowych funkcji. To wymaga usprawnień w komunikacji pomiędzy systemem operacyjnym a częściami komputera — np. właśnie kartą graficzną. Możliwe też, że będziemy potrzebować nowych sterowników np. po formacie. Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej?
Spis treści
Co to są sterowniki?
Sterownik to specjalny program komputerowy, który umożliwia systemowi operacyjnemu porozumieć się z hardware siedzącym w obudowie sprzętu. To dzięki nim aplikacje wiedzą, jak prawidłowo renderować obraz, a drukarki wiedzą, ile użyć tuszu do druku danego dokumentu.
Dlaczego potrzeba aktualizować sterowniki do karty graficznej?
Za tworzenie sterowników odpowiadają producenci sprzętu. Wiele osób lekceważy kwestie ich aktualizacji, jeżeli pozornie wszystko działa. Niewielu wie, że nieaktualne sterowniki mogą obniżać wydajność w grach — nawet o kilkanaście klatek na sekundę! Ponadto producenci dokładają wszelkich starań, aby poprawiać stabilność działania. Czasami nawet nie będzie można uruchomić nowej gry, mając na komputerze nieaktualne “drivery”. Dlatego tak ważne jest wiedzieć, jak zainstalować najnowsze sterowniki do karty graficznej. Na szczęście cały proces jest banalnie prosty!
Jak zainstalować nowe sterowniki do karty graficznej?
Istnieje kilka sposobów, by zadbać o najnowsze sterowniki do swojego sprzętu. W najnowszych systemach operacyjnych dzieje się to wręcz automatycznie, za sprawą usługi Windows Update. Laptopy również często mają własny menedżer sterowników, udostępniony przez producenta komputera. Zapewnia on, że dobrane sterowniki będą odpowiednie do danego modelu komputera przenośnego. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu musimy zrobić to samemu — automatyczne rozwiązania nie działają odpowiednio lub jesteśmy po formacie — z pomocą przyjdą narzędzia udostępniane przez producentów sprzętu lub aktualizacja poprzez narzędzia systemowe.
Aktualizacja za pomocą narzędzi systemowych
Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak zainstalować sterowniki do karty graficznej w Windows 10 lub 11 jest “użyć narzędzi systemowych”. Metoda może okazać się szczególnie skuteczna w przypadku sprzętów, które nie mają dedykowanych aplikacji od producentów. W tym celu należy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na logo Windows na pasku zadań i z rozwijanej listy wybrać opcję “Menedżer urządzeń”. Z listy wybieramy “karty graficzne” i rozwijamy kategorię, klikając na plus zlokalizowany po jej lewej stronie. Powinna ukazać nam się nazwa właściwej karty graficznej. Pozostaje teraz nacisnąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję “aktualizuj sterownik”.
Alternatywnie możemy zapisać sobie nazwę i model naszej karty graficznej, gdyż przyda się nam do następnych kroków. W przypadku zewnętrznych kart graficznych, zwłaszcza high-endowych, lepszym rozwiązaniem będzie bowiem skorzystanie z dedykowanych aplikacji dostarczonych przez producenta.
Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej NVIDIA?
Aby zainstalować sterowniki do karty graficznej NVIDIA, należy udać się na stronę internetową producenta (www.nvidia.pl). W prawym górnym rogu witryny wybieramy zakładkę sterowniki. Naszym oczom ukaże się lista wyboru kart graficznych, na której należy odnaleźć własny model, rodzaj sterownika i preferowany język. Po wszystkim rozpocznie się pobieranie wygodnego instalatora, który poprowadzi nas przez cały proces.
Jeszcze wygodniejszą metodą jest pobranie programu GeForce Experience, który po zainstalowaniu sam wykryje posiadaną przez nas kartę graficzną i będzie pilnował, aby sterownik był stale aktualny. Aplikacja oferuje także szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak optymalizacja ustawień w grach, rejestracja ich fragmentów, tworzenie zrzutów ekranu lub transmisje na żywo.
Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej AMD?
Chcąc zainstalować sterowniki do karty graficznej AMD musimy podjąć kroki analogiczne, jak w przypadku kart “zielonych”. Udajemy się na stronę www.amd.com i wybieramy opcję “Drivers & Support”. Tam wybieramy z listy nasz produkt i pobieramy jego instalator. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakiego sterownika potrzebujemy, możemy skorzystać z opcji “Auto-Detect and Install”, która automatycznie dobierze sterownik odpowiedni dla naszego urządzenia. W celu odnalezienia takiej opcji należy wybrać dowolną kartę graficzną i z listy plików do pobrania wybrać “Auto-Detect and Install”.
AMD ma również swój odpowiednik programu GeForce Experience. Jest to AMD Software, które oferuje analogiczną funkcjonalność — automatycznie wykrywa sprzęt i upewnia się, że nasze sterowniki są stale aktualne. Oferuje także raporty wydajności, statystyki z gier i wiele innych funkcji. Najprościej i najbezpieczniej skorzystać właśnie z niego
Aktualizacja sterowników do zintegrowanych kart graficznych
Jeżeli nasza karta graficzna zintegrowana jest z procesorem, należy udać się na stronę internetową producenta procesora. W przypadku AMD zadanie jest analogiczne do tego opisanego wyżej, z tą różnicą, że z listy wybieramy “processors with graphics”.
Do urządzeń Intela sterowniki znajdziemy na stronie www.intel.pl. Tam udajemy się do zakładki “Produkty”, gdzie wyszukujemy interesujące nas urządzenie i pobieramy oferowane nam sterowniki.