W dzisiejszych czasach komputery to podstawa, bez której mało kto potrafi wyobrazić sobie swoje życie. Coraz więcej osób zapomina jednak, że każdy komputer składa się z wielu części, które ze sobą współpracują. Warto dokładnie wiedzieć, czym zajmują się poszczególne podzespoły. Jednym z najpopularniejszych z nich jest karta graficzna. Czym dokładnie jest i za co odpowiada?
Spis treści
Do czego służy karta graficzna?
Często można spotkać się z poglądami osób, które mówią, że nie jest im potrzebna karta graficzna, bo przecież nie mają zamiaru zajmować się projektowaniem grafik. Nic w tym dziwnego, gdyż nazwa może to z pewnością sugerować. Jak się jednak okazuje, karta graficzna posiada zdecydowanie szersze powinności, niż obsługiwanie programów graficznych.
Urządzenie to zostało stworzone, aby generowało i wyświetlało obrazy. Jest to pierwsza i najważniejsza z czynności, za które odpowiada. To właśnie dzięki niej można ujrzeć obraz na monitorze w coraz to wyższej rozdzielczości, pozwalając nie tylko na estetykę każdych grafik, ale również coraz to lepszą funkcjonalność i dokładność.
Przykłady zastosowania kart graficznych
Jednym z przykładów, do czego jest potrzebna karta graficzna, to przede wszystkim oglądanie filmów w wysokiej jakości. Karta graficzna przejmuje od procesora wymagający proces dekodowania filmu, co przekłada się na jego płynność czy wysoką jakość.
Ponadto karta graficzna wykorzystywana jest w grach wideo, a w zdecydowanej większości z nich jest wymagana do prawidłowego działania. To właśnie dzięki niej można zagrać zarówno w te starsze tytuły, jak i również te bardziej wymagające, jak The Sims 4 czy Minecraft.
Ponadto karta graficzna będzie potrzebna do:
- Ogólnego, dobrego działania komputera lub laptopa,
- Dla grafików i twórców filmów,
- Dla osób, które cenią sobie wydajność połączoną z ciszą (laptop bez karty graficznej nawet podczas przeglądania Internetu potrafi być głośny)
- Dla osób, które posiadają i używają jednocześnie więcej niż jednego monitora
Oczywiście karta graficzna posiada też inne zadania. Jest ona sposobem na usprawnienie pracy całego komputera, gdyż wspomaga ona pracę głównego procesora, odciążając go w niektórych przypadkach.
Wiedząc już, do czego służy karta graficzna w komputerze, warto przyjrzeć się jej podstawowym rodzajom.
Karty graficzne – jakie są ich rodzaje?
Na rynku elektronicznym można spotkać przeróżne modele, które zapraszają swoimi parametrami zarówno grafików, graczy, jak i przeciętnych użytkowników Internetu. Jakkolwiek parametry te są ważne, istnieje jeszcze ważniejszy podział kart graficznych. Mowa tutaj o podziale na karty zintegrowane i dedykowane. Czym się od siebie różnią?
Zintegrowane karty graficzne
Ich główną cechą jest to, że dzielą procesor i pamięć z innymi podzespołami. Rodzaj ten jest już wbudowany w płytę główną. Najczęściej występują one w laptopach i na przestrzeni lat były one dużo mniej wydajnymi opcjami, niż wersje dedykowane. Dziś wciąż można zauważyć tę różnicę przy obsłudze najbardziej zaawansowanych programów i gier. Warto jednak wiedzieć, że opcje zintegrowane są już dużo bardziej zaawansowane, niż kiedyś, pozwalając na sprawną obsługę lekkich gier, programów i codziennych potrzeb.
Dedykowane karty graficzne
To modele zaprojektowane z myślą o wysokich potrzebach graczy i grafików. Każda z tych kart posiada swój osobny procesor, jak również dedykowaną pamięć VRAM. Opcje te pozwalają na obsługiwanie bardzo zaawansowanych programów i gier, będą instalowanymi jako osobny podzespół, a nie część płyty głównej.
Wiedząc już, jak działa podstawowy podział kart graficznych, warto przyjrzeć się, co znaczą ich parametry.
Do czego służy pamięć karty graficznej?
Możliwości karty graficznej zależą w dużej mierze od jej pamięci operacyjnej, czyli tak zwanej VRAM. Jest to element, który bezpośrednio wpływa na wydajność całej konstrukcji i płynności wyświetlanego obrazu. Patrząc na nią z perspektywy analogii człowieka, można ją przyporządkować do wizualnej pamięci krótkotrwałej – odpowiada ona za przechowywanie aktualnie generowanego obrazu.
Im wyższej jakości obraz i więcej elementów jest generowane w czasie rzeczywistym, tym większa pamięć VRAM jest potrzebna. Można to sobie wyobrazić dość prosto. Prosty tekst pisany nie wymaga wielkiej pamięci karty graficznej, jednak gra, która posiada głębokość trójwymiarową i setki elementów, już tak. Dlatego zarówno gracze, jak i graficy, będą dokładnie spoglądać na wielkość pamięci VRAM.
Przepustowość karty graficznej
Warto też spojrzeć na taktowanie tej pamięci, gdyż będzie ona pozwalała na szybszy przesył danych. Dziś najwyższym standardem jest GDDR6, który sprawia, że przepustowość jest wysoka, a przesył niezwykle sprawny.
Do czego służy karta graficzna w laptopie? Do czego służy ona w komputerze stacjonarnym? Zawsze odpowiada ona za generowanie obrazu, co czasem jest prostym, a czasem niezwykle trudnym zadaniem. Wiedząc już, czym jest i jak się dzieli ten podzespół, łatwiej będzie wybrać odpowiedni model.