Strona główna » Newsy » Minecraft 1.20 Snapshot 22w42a – wielbłądy, wiszące tabliczki i bloki bambusa

Minecraft 1.20 Snapshot 22w42a – wielbłądy, wiszące tabliczki i bloki bambusa

Minęło zaledwie kilka dni od oficjalnej zapowiedzi Minecraft 1.20, a Mojang już wydał nową wersję Snapshota o numerze 22w42a. Zawiera ona większość zapowiedzianych nowości w trakcie transmisji na żywo – wielbłądy, tabliczki wiszące oraz bloki i przedmioty z bambusa.

Lista nowości w Minecraft Snapshot 22w42a

15 października 2022 w trakcie transmisji na żywo “Minecraft Live 2022” twórcy gry zaprezentowali nowości, które pojawią się w aktualizacji 1.20. Wśród nich znalazły się nowe bloki z bambusa, wielbłądy, wiszące tabliczki oraz rzeźbiona biblioteczka na książki. Fani gry nie musieli zbyt długo czekać na przetestowanie nowych rzeczy, ponieważ właśnie do launchera gry trafił Minecraft Snapshot 22w42a. W testowej wersji zabrakło jednak wygranego moba Sniffera. Oto lista najważniejszych nowości:

 • Dodano wielbłąda
 • Dodano bloki i przedmioty z bambusa
 • Dodano wiszące tabliczki
 • Dodano rzeźbione półki na książki
 • Wprowadzono nowe dźwięki dla przedmiotów z różnych rodzajów drewna
 • Przeorganizowano ekwipunek w trybie kreatywnym
 • Wprowadzono poprawki do czatu
Minecraft 1.20 snapshot 22w42a co nowego

Wielbłądy w Minecraft

Pierwszą nowością z Minecraft Snapshot 22w42a jest dodanie wielbłądów. Zwierzęta te naturalnie pojawiają się w pobliżu pustynnych wiosek. Nie trzeba ich oswajać, jak koni, a do sterowania wymagają jedynie siodła. Zgodnie z zapowiedziami, na wielbłądach mogą siedzieć jednocześnie dwie osoby. Zwierzęta są dosyć wysokie, więc wrogie moby np. zombie nie są w stanie dosięgnąć graczy, co zdecydowanie ułatwia walkę podczas wieczornych wypraw.

Wielbłąd Minecraft 1.20 Snapshot 22w42a

W trakcie jazdy wielbłądy są dosyć wolne, ale posiadają przyspieszenie pod klawiszem “shift”. Mogą także efektownie skakać na dłuższe dystanse i pokonywać wąwozy czy rzeki, ale po skoku potrzebują kilka chwil na regenerację. Wielbłądy są dosyć kapryśnie i często siadają na ziemi, a przekonać ich do ruchu wcale nie jest takie proste. Można je rozmnażać za pomocą kaktusa, klikając na dwóch osobnikach prawym przyciskiem myszy.

Sprawdź: Prezent dla gracza Minecrafta

Bloki i przedmioty z bambusa

Kolejną nowością z Minecraft Snapshot 22w42a jest dodanie bloków i przedmiotów z bambusa. Podstawowe deski bambusowe można wytworzyć w stole rzemieślniczym, wykorzystując cztery fragmenty bambusa. Wszystkie nowe przedmioty mają nową teksturę ułożonych pionowo łodyg bambusa w żółtym kolorze. Łącznie wraz z nową wersją gry dodano aż 11 przedmiotów i bloków:

 • Bambusowe deski
 • Bambusowy półblok
 • Bambusowe schody
 • Bambusowe drzwi
 • Bambusowa klapa
 • Bambusowa tabliczka
 • Bambusowa wisząca tabliczka
 • Bambusowy płot
 • Bambusowa furtka
 • Bambusowy guzik
 • Bambusowa płytka naciskowa

Najnowszy Snapshot zawiera także mozaikowy wariant desek bambusowych, które można wytworzyć z dwóch półbloków bambusowych. Oprócz podstawowego bloku dostępną są również półbloki oraz schody z mozaikową teksturą.

Tratwy bambusowe

Ostatnią nowością, którą da się stworzyć z nowych bloków bambusowych jest tratwa w dwóch wariantach – ze skrzynką i bez skrzynki. Tratwy bambusowe nie różnią się funkcjonalnością od standardowych łodzie, które są już dostępne w Minecrafcie.

Sprawdź: Jak zrobić licznik śmierci w Minecraft?

Rzeźbiona półka na książki

Najnowszy Snapshot 22w42a zawiera także rzeźbioną biblioteczkę, która była długo wyczekiwana przez spore grono graczy. Aktualnie jest ona dostępna tylko w jednym wariancie kolorystycznym i można wytworzyć ją z sześciu bloków oraz trzech półbloków desek. Jej wyjątkową cechą jest możliwość umieszczania książek na regale. Biblioteczka mieści maksymalnie do sześciu książek. Mogą to być książki zwykłe, książki z piórem, książki zapisane oraz książki zaklęte. Niestety na chwilę obecną rodzaj odkładanej książki nie ma wpływu na zmieniającą się teksturę.

Rzeźbiona półka na książki Minecraft Snapshot 22w42a

Blok ten nie ma także okienka ekwipunku, więc książki wyciągać można jedynie w kolejności odwrotnej do kolejności odkładania. Rzeźbiona półka na książki może wykrywać ostatnio umieszczoną i wyciągniętą książkę. System może świetnie się sprawdzić do różnego rodzaju ukrytych przejść w Minecrafcie.

Wiszące tabliczki

Wraz z najnowszym Snapshotem 22w42a do Minecrafta zawitały wiszące tabliczki. Jest to nowy rodzaj znaków, które zwisają na dwóch łańcuchach. Można je powiesić pod blokiem, przymocować do jednego z boków bloku lub zawiesić pomiędzy blokami. Konfiguracji jest mnóstwo, a zastosowań jeszcze więcej. W grze aktualnie dostępnych jest 10 wariantów kolorystycznych wiszących znaków zgodnie z liczbą rodzajów drewna.

Do wytworzenia wiszących tabliczek potrzebnych jest sześć okorowanych pni oraz dwa łańcuchy. Wyjątkiem jest wersja bambusowa, którą tworzy się z sześciu bloków desek bambusowych. Podobnie jak w przypadku zwykłych tabliczek, napis na wiszących znakach można kolorować za pomocą barwników oraz podświetlać używając torbieli ze świecącym atramentem.

Sprawdź: Gdzie znaleźć surowce w Minecraft 1.18?

Zmiany w ekwipunku trybu kreatywnego

Ostatnią nowością, która zdecydowanie ucieszy budowniczych w Minecraft, jest przebudowanie zakładek w ekwipunku trybu kreatywnego. Zmieniono kolejność zakładek, niektóre zostały usunięte lub zmodyfikowane. Wszystko po to, aby ułatwić graczom szybkie odnajdywanie konkretnych bloków i przedmiotów. Niektóre bloki lub przedmioty pojawiają się w kilku zakładkach np. drewniane furtki, które pasują do bloków budowlanych oraz do zakładki z czerwonym proszkiem. Zmiany dotknęły także wyszukiwarkę, która teraz wyświetla przedmioty pogrupowane po kolei według nowych zakładek.

Oto lista kategorii wraz z opisem zawartości:

 • Bloki budowlane – bloki drewniane, piaskowe i kamienne wraz ze schodami, półblokami i murkami. Terakota, beton, cement, szkło, szyby, wełna i dywany.
 • Bloki naturalne – sadzonki, liście, kwiaty, rośliny, koralowce, dirt, lód, piasek oraz złoża i bloki surowców.
 • Bloki funkcjonalne – przedmioty z wioski, pochodnie, latarnie, skrzynki, łóżka, tabliczki, świece, bannery i głowy.
 • Redstone – czerwony proszek, tłoki, TNT, wagoniki, tory, przyciski, płytki naciskowe, drzwi, furtki i klapy.
 • Narzędzia – łopaty, kilofy, siekiery, motyki, wiadra, kompasy, łódki, wagoniki, kozie rogi, płyty i buteleczka z doświadczeniem.
 • Walka – miecze, tarcza, zbroje, zbroje końskie, łuk, kusza i strzały.
 • Jedzenie i picie – wszystkie przedmioty, które mogą zostać zjedzone przez gracza oraz wszystkie mikstury.
 • Wytwarzanie – surowce, przedmioty wypadające ze zwierząt i mobów, barwniki, wzory sztandaru i zaklęte książki.
 • Jaja przyzywające – wszystkie jajka spawnujące zwierzęta, potwory i wieśniaków.

Jest to pierwsza wersja zmienionego układu ekwipunku, który może jeszcze ulec zmianie.

5/5 - (20 ocen)
Sdílejte tento příspěvek!
Minecraft

Więcej o Minecraft

Minecraft to gra komputerowa, która została wydana 18 listopada 2011 roku. Jest to bardzo popularna gra o otwartym świecie, która rozwijana jest przez Mojang Studios.

Default image
Bigosik
Jestem fanem wielu gier z bardzo różnych gatunków - od symulacji, przez platformówki, aż po strzelanki. Najwięcej czasu spędziłem na pewno w simsach tworząc kolejne pokolenia (szczególnie w The Sims 2) oraz w Minecrafcie budując mnóstwo budowli i eksplorując świat.
Liczba artykułów: 325
Jeden komentarz
 1. Mi nie działa nic poza innym ekipunkiem trybu kreatywnego, piszę ten komentarz kiedy jest już wersja 22w46a i na niej też nie działa więc cofnąłem się w czasie do wersji 22w42a i… zupełnie to samo co na 22w46a ): dziwne

Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody