Pszenica to jedna z popularniejszych zbóż w Farming Simulator 22. Jest ona stosunkowa łatwa w zasianiu i otrzymaniu całkiem sporego zwrotu ze sprzedaży. Poniżej prezentują poradnik na temat siania pszenicy w Farming Simulator 22 oraz informacje na temat zbiorów.
Spis treści
Czy warto siać pszenicę?
Przez wybraniem odpowiedniego zboża do zasiania na polu, należy zadać sobie kilka pytań. Pierwsze jest takie, co było poprzednio siane na danym polu. Aby otrzymać jak największe plony w Farming Simulator 22, należy zmieniać siane zboże, aby się nie powtarzało co sezon.
Ponadto pszenica to zboże, po którego zebraniu możemy zebrać słomę z pola w formie bali. Te z kolei możemy dodatkowo sprzedać lub wykorzystać jako ściółkę dla naszych krów. Z jednego hektara pola zbiera się aż około 8900 litrów pszenicy, co klasyfikuje ją na trzecim miejscu pod względem zbieranych litrów z hektara.
Zyski z pszenicy w Farming Simulator 22
Średnia cena za pszenicę w grze to 1 011 Euro (i warto sprzedawać ją dopiero wtedy, gdy cena będzie wyższa niż ta wartość). Uwzględniają tę średnią cenę pszenicy za 1 hektar, to za samo zboże możemy zyskać 8 998 Euro. W tę cenę nie jest wliczona sprzedaż bali.
Pszenicę możemy również wykorzystać do produkcji mąki (samodzielnie) oraz płatków zbożowych (wraz z miodem) po zakupie odpowiednich fabryk. Pszenicę możemy również dać kurom oraz świniom.
Krótkie podsumowanie: Pszenica w Farming Simulator 22
Zbór na 1 hektar | ~8 900 litrów |
Średnia cena sprzedaży za 1 000 litrów | 1 011 Euro |
Nasiona na 1 hektar | 500 litrów |
Czas wzrostu | 10 miesięcy |
Czas siania | Wrzesień, Październik |
Czas zbioru | Lipiec, Sierpień |
Zyski ze sprzedaży pszenicy z 1 hektara | 8 997,90 Euro |
Jak siać pszenicę w Farming Simulator 22?
Sianie pszenicy w Farming Simulator 22 składa się z kilku etapów. Etapy te dotyczą rozgrywki, które ma włączone wszystkie dodatkowe opcje, takie jak wymagane wapno, okresowa orka czy kamienie. Te opcje, które można wyłączyć z poziomu gry, będą poniżej oznaczone i będzie można je w przyszłości pominąć.
Etap siania pszenicy składa się z kroków:
- wapniowanie
- nawożenie (1 z 2)
- mulczowanie
- orka/kultywowanie
- usuwanie kamieni
- sianie pszenicy
- wałowanie
- usuwanie chwastów
- nawożenie (2 z 2)
- zbiór pszenicy
Wapniowanie
Ten krok jest zalecany (daje +15% do zbiorów) – można go wyłączyć w menu
Wapniowanie pola to element, który nie jest wymagany. Jest on jak najbardziej zalecany, ponieważ zwiększa zbiory o 15%. Do wykonania tego kroku potrzeby będzie jednak rozsiewacz (np. Bredal K105 lub K165, które można wykorzystać również do nawożenia pola stałym nawozem).
Element ten można wyłączyć i pomijać go za każdym razem. W tym celu należy wejść do ustawień gry i zjechać do zakładki Plony i rozwój. Następnie należy wyłączyć opcję Wymagane wapno.
Nawożenie (1 z 2)
Ten krok jest zalecany (daje +22,5% do zbiorów)
Ten krok nie jest wymagany, ale również zalecany. Nawiezienie pola zwiększa plony o 22,5%. Tego kroku nie da się wyłączyć w menu, ale można go pominąć.
Aby uzyskać maksymalnie największe zbiory z pola, należy nawieźć pole dwukrotnie lub przy użyciu podwójnej dawki (na taką opcję pozwalają tylko niektóre maszyny, np. te dodane dzięki CLAAS XERION SADDLE TRAC Pack DLC). Po użyciu podwójnej dawki nie trzeba już drugi raz nawozić pola, a wzrost plonów będzie na poziomie 45%.
Pole można nawieźć, stosując różne metody:
- Nawozy stałe
- Nawozy płynne
- Gnojownica
- Obornik
- Substancja pofermentacyjna
- Międzyplony
Na początku rozgrywki najlepiej jest stosować nawóz stały, ponieważ będzie to najtańszy sposób nawożenia pola.
Niektóre siewniki posiadają opcję jednoczesnego siania oraz nawożenia pola nawozem stałym. Wtedy też ten krok można pominąć.
Mulczowanie
Ten krok można wykonać (daje +2,5% do zbiorów)
Ten krok można wykonać, ale nie jest wymagany. Za wykonanie tej czynności można otrzymać bonus w wysokości 2,5%.
Dzięki mulczowaniu na glebę nanoszona jest ścięta warstwa pozostałości po poprzednich plonach, które pozostawiają ściernisko (tj. pszenica, jęczmień, owies, sorgo, słonecznik, soja, kukurydza). Ten etap można ze spokojem pominąć.
Orka lub kultywowanie pola
Ten krok jest zalecany (daje +15% do zbiorów)
Orka lub kultywowanie pola dodaje 15% więcej do zbiorów pszenicy. Czynność tę wykonujemy w zależności od tego, co poprzednio rosło na polu.
Kiedy wykonujemy orkę?
Orka jest potrzebna po zebraniu roślin okopowych, takich jak ziemniaki, kukurydza i buraki cukrowe.
Kiedy wykonujemy kultywowanie?
Kultywowanie wykonujemy wtedy, kiedy wcześniej na polu rosły zboża, takie jak pszenica, jęczmień, soja, rzepak, owies czy sorgo.
Usuwanie kamieni
Ten krok można wykonać (sprawia, że kamienie nie będą niszczyły naszego sprzętu) – można go wyłączyć w menu
Usuwanie kamieni z pola to czynność, którą nie trzeba wykonywać. Przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu może okazać się, że kamienie nie pojawiły się lub pojawiły się małe kamienie. Przy tych małych kamieniach wystarczy wykonać wałowanie, aby się ich pozbyć.
Z kolei jeżeli na polu pojawiły się średnie i duże kamienie, można je usunąć za pomocą zbieracza kamieni. Wtedy usuwanie kamieni jest zalecane, aby sprzęt nie niszczył się tak szybko.
Można wyłączyć generowanie się kamieni na polach. W tym celu przechodzimy do ustawień gry, a następnie szukamy zakładki o nazwie Kamienie w polu. Kamienie, które pojawiły się przed wyłączeniem tego ustawienia, należy usunąć z pola.
Sianie pszenicy
Ten krok jest konieczny
Sam proces siania nie należy do trudnych. Należy podpiąć siewnik do ciągnika, uzupełnić go ziarnem, wybrać pszenicę i rozpocząć sianie. Niektóre siewniki pozwalają na jednoczesne nawożenie pola stałym nawozem.
Wałowanie
Ten krok można wykonać (daje +2,5% do zbiorów i pozbywa się małych kamieni)
Bezpośrednio po zasadzeniu wybranego ziarna, należy rozpocząć proces wałowania. Dzięki wałowaniu możemy zwiększyć plony o 2,5% oraz pozbyć się małych kamieni. Krok ten nie jest wymagany i można go pominąć.
Usuwanie chwastów
Ten krok jest zalecany (daje +20% do zbiorów) – ten krok można wyłączyć w menu
Chwasty moją pojawić się na polu w trakcie wzrostu pszenicy. Są trzy różne typy chwastów:
- małe chwasty, które można usunąć za pomocą chwastownika,
- średnie chwasty, które można usunąć za pomocą pielnika,
- duże chwasty, które można usunąć za pomocą opryskiwaczy (jednak zmniejsza zyski z upraw przez stosowanie środków chemicznych oraz generuje dodatkowe koszty w postaci zakupu herbicydu — środka chemicznego).
Wzrost chwastów można wyłączyć w menu. W tym celu można przejść do ustawień gry, a następnie do zakładki Chwasty.
Nawożenie (2 z 2)
Ten krok jest zalecany (daje +22,5% do zbiorów)
Drugi etap nawożenia pola z posianą pszenicą. Etap ten nie jest wymagany i można go pominąć, tracąc 22,5% dodatkowego zbiory z polonów (dlatego nie warto).
Można również pominąć nawożenie pola w momencie, gdy wcześniej było nawiezione podwójną dawką nawozu lub zostało podwójnie już wcześniej nawiezione. Można również sprawdzić na mapie w grze, ile razy pole zostało nawiezione, przechodząc do zakładki skład gleby. Pola podwójnie nawiezione będą zaznaczone kolorem ciemnoniebieskim.
Zbiór pszenicy
Ten krok jest konieczny
Ostatnim elementem jest zbiór pszenicy za pomocą kombajnu. Zbieramy pszenicę, dołączając do kombajnu heder do zbioru zbóż.
Pamiętajcie, że można włączyć pokos słomy i otrzymać możliwość sprasowania słomy w bele.