Strona główna » Artykuły » The Bus następcą OMSI 2? Co już jest i czego możemy się spodziewać?

The Bus następcą OMSI 2? Co już jest i czego możemy się spodziewać?

The Bus to symulator jazdy autobusem następnej generacji, a swoją premierę wczesnego dostępu miała na platformie Steam 25 marca 2021 roku. Gra pochodzi od tego samego wydawcy, co inny, popularny symulator – OMSI 2. W grze możemy wcielić się w kierowcę autobusu , przetestować silnik gry, zobaczyć otoczenie i dowiedzieć się, z czym będziemy mieli do czynienia w przyszłości. Co w takim razie jest już dostępne w grze, a co zapowiadają twórcy?

Postępy prac w The Bus

Jeszcze przed publikacją gry do otwartych testów, można było wyczytać, że proces jej tworzenia został podzielony na trzy etapy.

Pierwszy z nich to jest ten, w który możemy już zagrać. Jest to zaprezentowany etap prac, czyli część obszaru Berlina, po której możemy jechać linią TXL, dwa modele autobusu producenta Scania w wersji 18-sto i 10-cio metrowej, podstawy ruchu SI, sprzedaż biletów, pasażerów. Gra na obecnym etapie jest w pełni grywalna, lecz zdążają się drobne błędy.

The Bus - widok na bok autobusu

Drugi etap to – oprócz naprawiania znalezionych błędów – również nowe elementy: nowy pojazd (MAN Lion’s City DD), narzędzia do modowania gry czy nowa linia autobusowa 200.

Z kolei w ostatnim, trzecim etapie można spodziewać implementacji ekonomii gry, w tym np. zakup i sprzedaż pojazdów, tworzenia swoich własnych przedsiębiorstw autobusowych, kolejnych nowych linii (100 i 245) czy optymalizację wydajności.

Co już jest w The Bus?

W The Bus jest już całkiem sporo. Uruchomienie gry na silniku Unreal Engine z pewnością jest swoistym plusem, choćby ze względów popularności i łatwości tworzenia elementów. To powinno przyczynić się na większą ilość modów, map i pojazdów, po udostępnieniu odpowiednich narzędzi.

Sam silnik to nie wszystko – obecnie w grze dostępna jest tylko część linii TXL, a co za tym idzie – niemal namiastka Berlina. Grę oczywiście można zapisywać, edytować linie i kierunki, pasażerowie stoją na przystankach, wsiadają i wysiadają z pojazdu, sprzedawać bilety, a do wyboru są dwa pojazdy: Scania Citywide LF 10,9M oraz Scania Citywide LF 18M.

The Bus - widok na kokpit kierowcy Scania Citywide LF 18M

Co będzie w The Bus?

W The Bus planowane są wdrożenia tych elementów:

  • Nowy pojazdy: MAN Lion’s City DD, VDL Citea LLE, VDL Citea SLFA
  • Narzędzie do edytowania mapy
  • Nowe linie autobusowe: 200 (w drugim etapie) oraz 100 i 245 (w trzecim etapie)
  • Tryb multiplayer wraz z systemem czatu, systemem głosowania i poczekalnią
  • Tramwaje (w postaci AI)
  • Możliwość pobierania dodatków bezpośrednio ze Steam Workshop
  • Nowe warunki pogodowe wraz z rzeczywistą pogodą – rozwiązaniem znanym z OMSI 2
  • Ekonomia: tryb tworzenia swojej własnej firmy autobusowej, możliwość zakupu i sprzedaży pojazdów, zmiana kolorów pojazdów, zależnie od naszych potrzeb, wykorzystanie sprzedaży biletów jako systemu bonusów

Kiedy pełna premiera The Bus? Ile kosztuje?

The Bus to gra, gdzie data pełnej premiery planowana jest pod koniec 2021 roku/początek 2022 roku. Twórcy wspominają, że proces produkcyjny – naprawa błędów, wdrażanie i testowanie nowości – może zająć od 8 do 16 miesięcy.

Cena gry w dniu premiery wczesnego dostępu kosztowała około 120 złotych, jednak twórcy zapowiadają, że cena będzie wzrastała wraz z ilością nowych elementów.

Wnętrze autobusu Scania Citywide LF 18M w The Bus

Dlatego też – dla fanów tego typu gier – polecam zakup już teraz. Cena w przyszłości wzrośnie, a liczba nowości, jaką planują twórcy wdrożyć sugeruje, że może to być co najmniej udana produkcja.

Dla gry nie do końca przekonanych do tytułu – polecam zaczekać na rozwój gry. W prawie wdrożenie już drugiego etapu powinien wskazać, na czym zależy twórcą i czy kupić ten tytuł.

Cieszy mnie fakt powstawania nowego tytułu –OMSI 2 jest już stosunkową starą grą, a graficznie zdecydowanie odbiega od dzisiejszych produkcji. The Bus wstępnie zakłada naprawę wszystkich najbardziej denerwujących błędów OMSI 2 (jak choćby wiecznie przycinający się obraz gry czy zawiły system tworzenia modyfikacji). Mam nadzieję, że nowa gra będzie mocnym konkurentem i nie będzie szkoda porzucać poczciwego OMSI 2.

5/5 - (5 ocen)
Udostępnij ten wpis!
The Bus

Więcej o The Bus

The Bus to gra symulacyjna, w której to gracz wciela się w kierowcę autobusu miejskiego. Gra początkowo umożliwia poruszanie się po Berlinie, jednak z czasem udostępnione zostaną narzędzia pozwalające na stworzenie map i pojazdów do gry przez samych graczy. Gra swoją premierę zaplanowaną ma na 2022 rok.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody