Poradnik Tomb Raider Anniversary – Zaginiona dolina, Peru

Zaginiona dolina to niesamowite, wręcz magiczne miejsce, w którym znajdziemy coś, czego się nie spodziewamy. W tym poziomie naszym oczom ukaże się wielki wodospad i ogromny mechanizm, w którym brakuje trzech zębatek do pełni działania. Naszym zadaniem jest odnalezienie zagubionych części i uruchomienie całego mechanizmu. Poziom można podzielić na dwa etapy:

  1. Odnalezienie pierwszej i drugiej zębatki, zamontowanie ich w maszynie i częściowa jego aktywacja.
  2. Odnalezienie trzeciej zębatki i jej instalacja w całym mechanizmie, a po drodze walka z nowymi przeciwnikami, a także bossem

W tym poziomie możemy też znaleźć nową bron – shotgun – który może znacznie pomóc w pokonaniu nowych przeciwników i T-Rexa.

W drugiej też części zaginionej doliny będziemy walczyć z pierwszym bossem w grze. Nie jest to typowy przeciwnik, w którego trzeba władować odpowiednią ilość nabojów. Ten, jak i wszyscy bossowie w tej grze, wymagają odpowiedniego sposobu działania. Aby pokonać T-Rex wymagane jest korzystanie z adrenaliny oraz ścian areny do walki lub kolców.

Shotgun – dodatkowa, nowa broń

W grze możesz również znaleźć nową, dodatkową broń, jaką jest Shotgun. Domyślnie w grze zdobywamy go w ostatnim poziomie Peru, ale w zaginionej dolinie można go zdobyć wcześniej. Zdobyć go można w lokalizacji, gdzie znajduje się druga zębatka. Należy strzelić do lin, które trzymają most i zejść po moście, jak po drabince. Mniej więcej w połowie, z prawej strony, zobaczysz małą jaskinię, na końcu, której znajdziesz właśnie strzelbę/shotgun.

Strzelba w Tomb Raider Anniversary

Relikty

W Zaginionej dolinie znajdziesz jeden relikt. Nie jest on trudny do odnalezienia, a jego zdobycie polecam podzielić na dwa etapy – pierwszy, w którym otworzymy sobie przejście do niego za pomocą dźwigni, przy okazji zbierania jednej z zębatek. Drugi – zebranie samego reliktu, ale już po otworzeniu drogi do następnego poziomu. O tym należy pamiętać tuż przed wejściem do nowo otwartej drogi.

Pierwszy etap – otworzenie bramy

Aby zebrać relikt, polecam podzielić cały etap na dwie części w celu oszczędności czasu i biegania po poziomie. W pierwszym etapie pociągniemy dźwignię w celu otwarcia drogi do zebrania reliktu. Dopóki główne drzwi nie będą otarte, do reliktu nie da się dostać – prądy w wodzie są tak silne, że będą Larę ciągnąc ze sobą.

Relikt w zaginionej dolinie - Tomb Raider Anniversary

Droga do dźwigni nie jest specjalnie ukryta i znajduje się obok miejsca, gdzie znajdujemy drugą zębatkę. Należy przeskoczyć klika półek skalnych i udać się górnym korytarzem przed siebie. Na końcu drogi znajdziesz dźwignię, która otworzy drogę do reliktu.

Droga po relikt, zaginiona dolina - Tomb Raider Anniversary

Niestety – jeżeli jeszcze nie uaktywniliśmy głównego mechanizmu – nie będziemy mogli go teraz zebrać.  Prądy, które są w rzece, nam na to nie pozwolą. Aby zebrać relikt, należy wrócić się w to miejsce pod koniec poziomu.

Przejście podwodne do reliktu w zaginionej dolinie TRA

Drugi etap – zebranie reliktu

Aby zebrać artefakt, należy udać się do po niego dopiero po aktywacji całego mechanizmu. Należy wrócić się teraz na górę, gdzie płynie rzeka. Nie ma już takich prądów jak wcześniej, dlatego teraz bez problemu możemy w niej pływać i nurkować. Zanurkuj w rzece, znajdź wcześniej otworzoną drogę i zbierz relikt.

Dalsze przejście w zaginionej dolinie, Tomb Raider Anniversary

Artefakty

Zaginiona dolina skrywa dwa artefakty – za jego zebranie otrzymasz specjalne bonusowe rzeczy, takie jak zdjęcia, bonusowe stroje czy dostęp do specjalnego, dodatkowego poziomu.

Artefakt nr 1

Artefakt ten możesz znaleźć w drodze po trzecią zębatkę. Jest on całkiem dobrze ukryty. W miejscu, widocznym na zrzucie ekranu, skocz przed siebie. Kiedy zaczniesz zjeżdżać po kolejnym daszku skocz przed siebie, a powinieneś chwycić się półki skalnej. Następnie przesuń się do jej końca i skocz do tyłu. W tym miejscu znajdziesz artefakt.

Artefakt nr 1 w zaginionej dolinie - Tomb Raider Anniversary

Artefakt nr 2

Drugi artefakt możesz zebrać po walce z bossem – T-Rexem. Kiedy dotrzesz do miejsca, widocznym na zrzucie ekranu poniżej, prawidłowa dalsza droga prowadzi po kolumnie z lewej, po której Lara będzie zjeżdżać. Droga po artefakt znajduje się właśnie za tym. Aby tam skoczyć łatwiej (bo główna ścieżka potrafi “przyciągnąć” Larę jak magnes) lepiej trzymać się prawej krawędzi, a podczas skoku warto przytrzymać dłużej spację (lub klawisz skoku). Stamtąd już można dostrzec, czekający na Larę Croft, artefakt.

Artefakt nr 2 w zaginionej dolinie - Tomb Raider Anniversary
Udostępnij ten wpis!

Ile jest reliktów w poziomie Zaginiona dolina?

W całym poziomie jest tylko 1 relikt.

Ile jest artefaktów w poziomie Zaginiona dolina?

W tym poziomie są do zebrania 2 artefakty.

Ile czasu zajmuje przejście poziomu Zaginiona dolina?

Przejście całego poziomu zajmuje około 25-40 minut.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 57
Zostaw komentarz