🏠 Strona główna Poradniki Minecraft Moby Warden Minecraft — Nadzorca Mrocznej Głębi

Warden Minecraft — Nadzorca Mrocznej Głębi

Warden to nowy mob w świecie Minecrafta, który został dodany wraz z wersją 1.19. Jest to jeden z najpotężniejszych wrogich mobów w grze, a przy jego tworzeniu została wykorzystana nowa technika odradzania. Co wiemy o tym mobie? Jakie są jego mocne i słabe strony?

Informacje na temat nadzorcy

Nadzorca w Minecrafcie po raz oficjalnie po raz pierwszy pojawił się w aktualizacji nazwanej The Wild Update, czyli Minecrafcie 1.19 jako część nowego biomu Mrocznej głębi.

Sprawdź przegląd Minecrafta 1.19 The Wild Update!

Mob posiada całkiem dużo życia, ponieważ jest to aż 500 punktów zdrowia (aż 250 serduszek). Jest on ślepy, dlatego nie widzi gracza. Reaguje na dźwięki i zapachy pozostawione przez gracza lub inne moby. Z tego też tytułu najlepszym sposobem na omijanie wroga jest skradanie się i unikanie wydobywania dźwięków.

Warden Minecraft 1.19

Wardena w Minecrafcie można spotkać na biomie Mroczna Głębina, która generuje się głęboko pod ziemią (na poziomie poniżej 0). Aby znaleźć wrogiego moba, należy:

 • aktywować skalkowe wrzaskadło trzy razy;
 • w pobliżu 48 bloków nie powinno być żadnego innego “aktywnego” nadzorcy;
 • poziom światła jest niższy niż 11.

Warden spróbuje zespawnować się 20 razy.

Zachowanie Wardena w Minecraft

Warden jest ślepy, dlatego poszukuje gracza lub innych mobów na podstawie wibracji i węchu. W klatce piersiowej Warden posiada dusze, które wydają niski i pulsujący dźwięk bicia serca, który może wywołać efekt ciemności na graczu. Dźwięk i animacja dusz zwiększa się wraz ze wzrostem zdenerwowania wroga.

Gdy nadzorca jest mocno zdenerwowany, zaczyna się wydzierać oraz ściągać swój cel, nakładając na gracza efekt ciemności. Wtedy też Warden koncentruje się na swoim celu, ignorując inne wibracje. Jeżeli gracz wejdzie na Wardena lub zacznie go atakować, ten od razu będzie mocno zdenerwowany.

Warden Minecraft jak sie spawnuje

Podczas gdy nadzorca jest mocno zdenerwowany i nie może dosięgnąć gracza, Warden wykonuje obszarowy atak Sonic boom. Jest to fala dźwiękowa, która zadaje 10 punktów życia (czyli 5 serduszek — Java Edition) lub 6 punków (3 serca) na łatwym poziomie, 10 na średnim oraz 15 punków (7.5 serc) na trudnym poziomie trudności (Bedrock Edition), ma zasięg 13 bloków, przenika przez ściany i nie można się przez nią obronić tarczą.

Jeśli Warden przez 60 sekund nie wykryje żadnych wibracji, schowa się ponownie pod ziemię. Zmieści się w korytarzach o wymiarach 1×3.

Warden po zabiciu upuszcza Skulkowy katalizator oraz 5 punków doświadczenia.

Galeria — zobacz Wardena (Nadzorcę)

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć Wardena, który pojawił się w grze Minecraft.

Mocne strony Wardena

 • Wyczulony na dźwięki oraz zapachy,
 • Nakłada efekt ciemności na gracza,
 • Posiada 500 punktów życia,
 • Posiada mocny atak — od 16 punków życia na poziomie łatwym, przez 30 na średnim po 45 punków życia na trudnym.

Słabe strony Wardena

 • Jest ślepy,
 • Podczas gdy gracz się skrada, Warden go nie zauważy,
 • Można zmienić trop Wardena, rzucając jajkiem lub śnieżką w inną stronę,
 • Po 60 sekundach braku aktywności, Warden chowa się ponownie pod ziemię.
5/5 - (19 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Minecraft

Więcej o Minecraft

Minecraft to gra komputerowa, która została wydana 18 listopada 2011 roku. Jest to bardzo popularna gra o otwartym świecie, która rozwijana jest przez Mojang Studios.

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 204
Jeden komentarz
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy