🏠 Strona główna Artykuły Przegląd Minecraft 1.19 The Wild Update

Przegląd Minecraft 1.19 The Wild Update

Do Minecrafta właśnie została wydana najnowsza aktualizacja oznaczona numerkiem 1.19 o nazwie The Wild Update. Twórcy dodali do gry dwa nowe biomy, takie jak bagna i deep dark, a także żaby, drzewa namorzynowe oraz pomocnego Otuszka. Pierwszy raz aktualizacja została zaprezentowana 16 października 2021 roku podczas transmisji Minecraft Live 2021. Co jeszcze wprowadzili twórcy wraz z Minecraft 1.19 The Wild Update? Zapraszamy na przegląd najważniejszych nowości i zmian!

Namorzynowe bagna

Jedną z ciekawszych nowości z Minecraft 1.19, którą gracze zauważą na swoim świecie odkrywając nowe tereny, będzie biom z namorzynowymi bagnami. Jest to nowy wariant biomu bagiennego, który generuje się w ciepłych regionach, często obok dżungli i pustyni. Można w nim spotkać drzewa namorzynowe z bardzo dużą ilością liści oraz korzeni. Podłoże jest w główniej mierze wygenerowane z bloków błota oraz standardowych bloków ziemi. Na terenie namorzynowych bagien występują żaby oraz kijanki.

Namorzynowe bagna przegląd minecraft 1.19

Żaby i kijanki

Żaby to nowe moby pasywne, które pojawiły się wraz z aktualizacją Minecraft 1.19 The Wild Update. Naturalnie występują na bagnach standardowych oraz bagnach namorzynowych w grupach od dwóch do pięciu. Mogą posiadać różne umaszczenie w zależności od rodzaju biomu, na którym dorastała kijanka. Żaby o kolorze pomarańczowym dorastały na biomach o umiarkowanej temperaturze, zielone żaby dorastały na biomach zimnych, a białe żaby na biomach ciepłych.

Żaby w Minecraft można rozmnażać za pomocą kuli szlamu (Silimeball). Wystarczy nakarmić dwie żaby, klikając na nie prawym przyciskiem myszy, trzymając w ręce kulę szlamu. Po zajściu w ciąże jedna z żab udaje się do stawu z wodą, aby złożyć ikrę. Z tarła wykluwają się małe kijanki, które następnie wyrastają na żaby.

żaby przegląd Minecraft 1.19

Żaby atakują małe kostki szlamu (Slime) oraz małe kostki magmy (Magma Cube) za pomocą wysuwanego języka. Zabity Slime pozostawi kulę szlamu, a zabity Magma Cube dropi żabią lampę w następujących kolorach:

 • Zielenista żabia lampa – żaba z zimnego biomu
 • Perłowa żabia lampa – żaba z ciepłego biomu
 • Złocista żabia lampa – żaba z biomu o umiarkowanej temperaturze

Namorzynowe drzewa

Drzewa namorzynowe to nowy typ drzewa, który występuje w Minecraft 1.19 na biomach namorzynowych. Można spotkać je na lądzie lub na wodzie dzięki swoim rozbudowanym korzeniom, które częściowo mogą być pokryte mchem. Drzewa namorzynowe charakteryzują się sporą wysokością oraz dużą gęstością liści, na których występują siewki namorzynu. Deski namorzynowe mają kolor bordowy i można je wykorzystać do stworzenia drzwi, klapy, tabliczki, płotku, przycisku, płytki naciskowej, schodków oraz łódki.

Namorzynowe drzewa przegląd Minecraft 1.19

Błoto i błotne cegły

Błoto to nowy blok dekoracyjny z Minecraft 1.19, który naturalnie występuje na bagnach namorzynowych, ale można go także wytworzyć za pomocą bloku ziemi oraz butelki z wodą. Aby go wydobyć nie jest potrzebne zaklęcie na jedwabny dotyk, wystarczy zwykła łopata. Łącząc blok błota z pszenicą w stole rzemieślniczym można uzyskać utwardzone błoto. Ten blok z kolei ułożony 2×2 w stole rzemieślniczym pozwoli na wytworzenie błotnych cegieł. To kolejny nowy blok dekoracyjny, z którego można stworzyć murek, schody oraz płytę.

Błoto przegląd Minecraft 1.19

Deep dark

Deep dark to nowy biom jaskiniowy z Minecraft 1.19, który generuję się głęboko pod ziemią pomiędzy kratkami -1 do -64. Najczęściej można go spotkać pod wysokimi górami. Deep dark, jak sama nazwa wskazuje, jest biomem, w którym panuje ciemność, więc warto podczas eksploracji mieć przy sobie pochodnie lub miksturki z noktowizją. Nowy biom składa się w większości z bloków sculk oraz żył sculku. W deep dark próżno szukać mobów, ale cały teren wypełniony jest wrzeszczydłami oraz czujnikami, które uruchomione mogą wezwać nowego moba – Nadzorcę.

Deep dark przegląd Minecraft 1.19

Pradawne miasto

Nowa struktura, która pojawiła się wraz z aktualizacją Minecraft 1.19 to pradawne miasto. Można ją spotkać jedynie na biomie Deep dark w okolicach -52 kratki. Głównym punktem pradawnego miasta jest pałac, który posiada rozmaite korytarze ciągnące się przez cały biom. W mieście znaleźć można także posągi oraz ramę, która przypomina głowę Nadzorcy. Po całej strukturze rozrzucone są skrzynie, w których można znaleźć m.in. odłamki pogłosu, węgiel, kości, fragmenty płyty, odłamki ametystu, sculk, kompas, smycz, znacznik, diamentową zbroję, zaczarowane jabłko oraz siodło. W pradawnym mieście można znaleźć także ukryte piwnice oparte o mechanizmy z czerwonego proszku (redstone).

Pradawne miasto przegląd minecraft 1.19

Nadzorca

Nadzorca (ang. Warden) to nowy wrogi mob, który występuje biomie Deep dark z Minecraft 1.19. Można go wezwać aktywując czterokrotnie naturalnie generowane sculkowe wrzeszczydło. Jest to jeden z mocniejszych wrogich mobów, ponieważ zadaje aż 45 punktów obrażeń na poziomie trudnym, a także posiada 250 serduszek, czyli tyle ile smok i witcher razem wzięci. Nadzorca jest całkowicie ślepy, ale świetnie lokalizuję wroga za pomocą wibracji oraz węchu. Najlepszy sposobem na przeżycie spotkania z wrogim mobem jest wystrzelenie strzały lub śnieżki w przeciwnym kierunku i próba ucieczki.

Nadzorca przegląd Minecraft 1.19

Otuszek (Allay)

Otuszek (ang. Allay) to nowy mob pasywny, który został wybrany przez graczy podczas oficjalnej transmisji Minecraft Live 2021. Można go znaleźć w klatkach w pobliżu posterunków złosadniczych lub w celach leśnych rezydencji. Głównym zadaniem otuszka z Minecraft 1.19 jest zbieranie wskazanego przedmiotu w obrębie 32 bloków od gracza. Mob podnosi przedmioty, które są upuszczone na ziemi lub występują naturalnie na powierzchni.

Allay otuszek przegląd Minecraft 1.19

Nie ma możliwości wyjmowania przedmiotów ze skrzyni oraz nie zbiera przedmiotów znajdujących się pod wodą. Allay ma możliwość grupowania przedmiotów, jak standardowy gracz, ale ma jedynie jeden slot. Otuszek podąża cały czas za gracze w obrębie 64 kratek.

Łódka ze skrzynią

Łódka ze skrzynią to nowy rodzaj łodzi, który został dodany do gry wraz z aktualizacją Minecraft 1.19. Pozwala na szybki transport gracza wraz z przedmiotami na dalekie odległości, jeżeli na drodze występują duże zbiorniki wodne jak np. stawy czy oceany. Łódź za skrzynią można wytworzyć umieszczając w stole rzemieślniczym łódkę oraz kładąc skrzynie nad nią. Ekwipunek łodzi ze skrzynią ma dokładnie taki sam rozmiar jak zwykłej pojedynczej skrzyni. Dostęp do przedmiotów możliwy jest poprzez naciśnięcie na przedmiot prawym przyciskiem myszy.

Łódka ze skrzynią przegląd Minecraft 1.19

Sprawdź: Jak zrobić łódkę ze skrzynią w Minecraft?

Kompas powrotny

Kompas powrotny to nowy przedmiot z Minecraft 1.19, który może wskazać ostatnie miejsce, w którym zginał gracz. Można go wytworzyć w stole rzemieślniczym, umieszczając na środku zwykły kompas i otaczając go 8 odłamkami pogłosu z pradawnego miasta. Aby kompas powrotny zadziałał, gracz musi trzymać przedmiot w ręce, a także musi znajdować się w wymiarze, w którym zginął.

Kompas powrotny przegląd Minecraft 1.19

Nowa płyta muzyczna

Aktualizacja Minecraft 1.19 wprowadza także nową płytę muzyczną z utworem Samuela Åberga o nazwie “5”. W odróżnieniu od innych krążków, tej płyty nie da się znaleźć w całości ani zdobyć poprzez zabicie Creepera wysługując się szkieletem. Nową płytę należy złożyć z dziewięciu fragmentów, które można znaleźć w skrzyniach w Pradawnym mieście w Deep dark.

Nowa płyta przegląd Minecraft 1.19

Kozi róg

Kozi róg to przedmiot, który wypada w momencie, gdy koza taranuje rudę węgla, miedzi, szmaragdu, żelaza, pień drzewa, ubity lód lub kamień. Kozi róg pojawił się już wcześniej w Bedrock Edition, ale do Java Edition trafił dopiero wraz z aktualizacją Minecraft 1.19 The Wild Update. Przedmiot występuje w 8 wariantach, które charakteryzują się unikalnym dźwiękiem:

 • Zaduma,
 • Śpiew,
 • Poszukiwanie,
 • Doznanie,
 • Zachwyt,
 • Zew,
 • Tęsknota,
 • Marzenie.

Rodzaj upuszczanego koziego rogu jest losowy.

Kozi róg przegląd Minecraft 1.19

Sprawdź: Dzisiaj premiera Minecraft 1.19 The Wild Update

5/5 - (22 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Minecraft

Więcej o Minecraft

Minecraft to gra komputerowa, która została wydana 18 listopada 2011 roku. Jest to bardzo popularna gra o otwartym świecie, która rozwijana jest przez Mojang Studios.

Default image
Bigosik
Jestem fanem wielu gier z bardzo różnych gatunków - od symulacji, przez platformówki, aż po strzelanki. Najwięcej czasu spędziłem na pewno w simsach tworząc kolejne pokolenia (szczególnie w The Sims 2) oraz w Minecrafcie budując mnóstwo budowli i eksplorując świat.
Liczba artykułów: 248
Jeden komentarz
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy