Minecraft – jak zrobić szkło i szybę? Poradnik i zastosowanie

Szkło (znane również jako glass) i szyba (glass pane) w Minecraft pełnią funkcję czysto dekoracyjną. Do ich wykonania potrzebny jest piasek, piec i coś do przepalania, np. węgiel lub drewno. Szyby, tak samo jak szło, potrafi mieć kilkanaście kolorów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrobić piękne okna w domku, szklane wieżowce, czy szklarnie. Jak w takim razie robi się szkło?

Jak zrobić szkło?

Do wykonania szkła w Minecraft potrzebny jest piasek, węgiel (lub inny surowiec, dzięki któremu możemy przepalić piasek, np. drewno lub węgiel drzewny) oraz piec. Po postawieniu pieca na górze wstawiamy piasek, wykopany np. z pustyni, na dole kładziemy węgiel. Kiedy strzałka – pasek postępu – wypełni się w 100%, otrzymamy bezbarwne szkło.

Jak zrobić piecyk w MInecraft?
Krok 1: Aby zrobić szkło, trzeba najpierw zrobić piecyk
Jak zrobić szkło w Minecraft?
Krok 2: W piecyku można przetopić piasek na szkło
Jak zrobić szybę w Minecraft?
Krok 3: Ze szkła można uzyskać szybę

Szkło ma formę bloku, możemy go postawić gdziekolwiek chcemy, jednak próba jego wydobycia zniszczy blok szkła i nie wypadnie z niego nic. Aby wydobyć blok szkła, nie niszcząc go, należy mieć narzędzie z zaklęciem jedwabny dotyk (ang. silk touch).

Zastosowanie szkła w praktyce w świecie Minecraft

Szkło można wykorzystać nie tylko w celach ozdobnych, ale także można wykonać z nich kilka ciekawych i potrzebnych przedmiotów. Oto kilka z nich:

 • Szyba (6x szkło)
 • Szklana butelka (3x szkło)
 • Kolorowe szkło (1x barwnik, 8x szkło)
 • Magiczna latarnia (5x szkło, 1x netherowa gwiazda, 3x obsydian)
 • Detektor światła dziennego (3x szkło, 3x kwarc, 3x drewniane bloki)
 • Kryształ kresu (7x szkło, 1 łza ghasta, 1x oko Endera)

Powyższe przedmioty nie tylko mogą urozmaicić swoim wyglądem otoczenie, ale także są pomocne, tak jak np. szklana butelka. Dzięki niej możemy przygotowywać mikstury i pić je w trakcie wyprawy.

Farbowanie szkła w Minecraft

Szkoło może mieć kilkanaście kolorów – od białego po czarnego. Można jeszcze bardziej spersonalizować swój domek, wstawiając szyby w swoim ulubionym kolorze. Możesz pokolorować szkło na 16 kolorów:

Białe szkło – White Stained Glass

Do zafarbowania szkła na biało potrzebna jest mączka kostna. Mączkę kostną otrzymujemy dzięki kościom, a następnie przerabiamy mączkę na biały barwnik. Następnie łączymy barwnik ze szkłem.

Szkło pomarańczowe – Orange Stained Glass

Do zafarbowania szkła na pomarańczowo potrzebny jest pomarańczowy barwnik. Barwnik ten otrzymujemy dzięki pomarańczowemu tulipanowi.

Szkło karmazynowe – Magenta Stained Glass

Do zafarbowania szkła na karmazynowo potrzebujemy karmazynowego barwnika. Karmazynowy barwnik otrzymujemy kwiatom bezy i czosnku.

Jasnoniebieskie szkło – Light Blue Stained Glass

Do zafarbowania szkła na jasnoniebiesko potrzebujemy jasnoniebieskiego barwnika. Jasnoniebieski barwnik otrzymujemy dzięki niebieskiej orchidei.

Żółte szkło – Yellow Stained Glass

Żółte szkło otrzymujemy dzięki żółtemu barwnikowi. Żółty barwnik otrzymujemy dzięki mniszkowi lekarskiemu oraz słonecznikowi.

Szkło limonkowe – Lime Stained Glass

Jasnozielone szkło otrzymujemy dzięki jasnozielonemu barwnikowi. Jasnozielony barwnik otrzymujemy dzięki roślinie Iskrzyłuda.

Różowe szkło – Pink Stained Glass

Do zafarbowania szkła na różowo potrzebujemy różowego barwnika. Różowy barwnik otrzymujemy dzięki różowemu tulipanowi oraz piwonii.

Szare szkło – Gray Stained Glass

Do zafarbowania szkła na szaro potrzebujemy szarego barwnika. Szary barwnik otrzymujemy najpierw dzięki mączki kostnej, który przekształcamy w biały barwnik. Następnie biały barwnik łączymy z torbielem z atramentem, który wypada z kałamarnicy lub z czarnym barwnikiem.

Jasnoszare szkło – Light Gray Stained Glass

Do zafarbowania szarego szkła potrzebny jest szary barwnik. Szary barwnik uzyskujemy dzięki kwiatom białego tulipana, margaretki i houstoni błękitnej.

Błękitne szkło – Cyan Stained Glass

Do zafarbowania szkła na błękitny potrzebujemy błękitnego barwnika. Błękitny barwnik otrzymujemy dzięki połączeniu kaktusowej zieleni i niebieskiego barwnika.

Fioletowe szkło – Purple Stained Glass

Fioletowe szkło otrzymujemy dzięki połączeniu szkła i fioletowego barwnika. Fioletowy barwnik otrzymujemy dzięki różanej czerwieni wraz z niebieskim barwnikiem.

Niebieskie szkło – Blue Stained Glass

Niebieskie szkło otrzymujemy dzięki połączeniu szkła i niebieskiego barwnika. Niebieski barwnik otrzymujemy dzięki rudzie lazurytu lub kwiatowi chabru.

Brązowe szkło – Brown Stained Glass

Brązowe szkło otrzymujemy dzięki brązowemu barwnikowi. Brązowe szkło otrzymujemy dzięki roślinie kakao.

Zielone szkło – Green Stained Glass

Zielone szkło otrzymujemy dzięki zielonemu barwnikowi. Zielony barwnik otrzymujemy dzięki kaktusowi.

Czerwone szkło – Red Stained Glass

Czerwone szkło otrzymujemy dzięki połączeniu szkła i czerwonego barwnika. Czerwony barwnik otrzymujemy dzięki kwiatom maku, czerwonego tulipana i krzaku róż.

Czarne szkło – Black Stained Glass

Czarne szkło otrzymujemy dzięki czarnemu barwnikowi. Czarny barwnik otrzymujemy dzięki witherowej róży i kałamarnicy.

Jak zrobić szkło w Minecrafcie?

Jak zrobić szybę w Minecraft?

Szybę w Minecraft robi się dzięki sześciu sztuk szkła tego samego koloru. Na stole rzemieślniczym (crafting table) układamy w dwóch rzędach szkło. Szyby również mają swoje kolory. Jest ich 16 – tak samo jak kolorów szyb:

 • Białe szyby
 • Pomarańczowe szyby
 • Karmazynowe szyby
 • Jasnoniebieskie szyby
 • Żółte szyby
 • Limonkowe szyby
 • Różowe szyby
 • Szare szyby
 • Jasnoszare szyby
 • Błękitne szyby
 • Fioletowe szyby
 • Niebieskie szyby
 • Brązowe szyby
 • Zielone szyby
 • Czerwone szyby
 • Czarne szyby

Ze szkła w Minecraft możemy zrobić klika rzeczy, takie jak barierki w różnych kolorach czy stosować je jako szyby w oknach.

Jak zrobić szybę w Minecrafcie?

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze jakiś innych rzeczy na temat Minecrafta – piszcie śmiało!

Udostępnij ten wpis!

This article is available in different languages:

Default image
RitzyRanger
Moje ulubione gatunki gier to: przygodówki i symulatory. Wiele godzin spędziłem eksplorując świat z Larą we wszystkich częściach Tomb Raider. W wolnych chwilach lubię odprężyć się przemierzając kolejne kilometry w OMSI 2.
Liczba artykułów: 25
Zostaw komentarz