Strona główna » Artykuły » Do czego służy kamera PS5? Czy pasuje do PS4?

Do czego służy kamera PS5? Czy pasuje do PS4?

Gracze, którzy posiadają najnowszą konsolę od Sony, mogą do niej dokupić kilka akcesoriów, które rozbudowują sprzęt o nowe funkcje. Jednym z tych akcesoriów jest kamera HD do PlayStation 5. W tym artykule opisujemy, do czego ona służy i jak można ją wykorzystać.

Zakup kamery do PlayStation 5

Dziewiąta generacja konsol przyniosła wiele usprawnień w kwestii wydajności, a także kompatybilności wstecznej. Zarówno Sony, jak i Microsoft mogą pochwalić się niespotykaną dotąd prędkością wczytywania gier, a także liczbą detali w grach. Jest jednak jedna kwestia, która została zapomniana przez obu producentów. Mianowicie chodzi o kamerki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród graczy gier ruchowych. Wraz z PlayStation 5 kamera nabrała zupełnie innej funkcjonalności w porównaniu z poprzednimi generacjami konsol.

W zestawie z PS5 gracze otrzymują kontroler DualSense, podstawkę oraz potrzebne kable i dokumentację. Oznacza to, że kamerę do PlayStation 5 należy dokupić osobno. Jest to opcjonalne akcesorium, które można zakupić w sklepach elektronicznych w cenie ok. 259 zł.

Kamera PS5 – do czego służy?

Nie jest tajemnicą, że poprzednie generacje konsol mocno wyróżniały zaawansowane kamerki, które można było wykorzystywać w wielu grach ruchowych – tanecznych oraz sportowych. Do PlayStation 3 i 4 stworzony został specjalny system składający się z obiektywu oraz dwóch kontrolerów move, które na bieżąco analizowały nasze ruchy.

kamera PS5 do czego

W przypadku PlayStation 5 kamera służy do streamowania gier na żywo w serwisach Twitch oraz YouTube. Jest to aktualnie jedyna funkcja, którą można wykorzystać w przypadku zakupu wspomnianego akcesorium. Gracze, którzy chcą relacjonować swoją rozgrywkę na żywo, mogą ustawić kamerkę przed twarzą i dołączyć ją do przekazywanego obrazu za pomocą wbudowanej aplikacji.

PlayStation 5 kamera ma opcję wykluczania automatycznego tła, co zdecydowanie spodoba się profesjonalnym streamerom. Kamera może rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 1080p, a dołączona podstawka pomaga w stabilnym ustawieniu gadżetu. Przed rozpoczęciem swojej przygody ze streamowaniem na PlayStation 5 należy zaopatrzyć się w dodatkowy mikrofon, ponieważ kamera PS5 nie posiada wbudowanego mikrofonu.

Czy kamera PS5 pasuje do PS4?

Niestety kamera PS5 nie współpracuje z PS4, ale operacja w drugą stronę jest już jak najbardziej możliwa. Gracze, którzy posiadają kamerę do PS4, mogą ją wykorzystać i podłączyć do PlayStation 5. Jest to ważna informacja dla osób, które zdecydują się na zakup gogli PS VR, które było projektowane z myślą o sprzęcie poprzedniej generacji. Co ważne headset do wirtualnej rzeczywistości nie zadziała z kamerką PS5, więc posiadanie obiektywu z poprzedniej konsoli jest wręcz wymagane.

czy kamera PS5 pasuje do PS4

Rozpoczynając przygodę z wirtualną rzeczywistością na PS5, warto także zwrócić się do Sony po specjalny adapter do kamerki PS4. Firma wysyła go graczom za darmo, ale wymagane jest posiadanie najnowszej konsoli oraz headsetu PS VR. Wystarczy wypełnić specjalny formularz na oficjalnej stronie producenta i czekać na kuriera.

Gry wykorzystujące kamerę PS5

W związku z tym, iż najnowsza kamerka do PS5 zaprojektowana jest tylko do streamowania, to nie można jej wykorzystywać w grach. Wszystko wskazuje na to, że Sony porzuciło pomysł gier ruchowych, które wykorzystywały kamerę oraz kontrolery PS Move.

Just Dance 2022, a kamera PS5

Fani, którzy do tej pory wykorzystywali konsole Sony do tanecznych podbojów, zadają sobie pytanie, czy do JustDance 2022 na PS5 potrzebna jest kamerka? Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Otóż najnowsze gry JustDance nie wymagają kamerki ani kontrolerów Move, a za analizę ruchów odpowiedzialny jest smartphone. Wystarczy przejść do sklepu na telefonie i pobrać darmową aplikację Just Dance Controller. Program wykorzystuje żyroskopy w smartphonie i przekazuje informacje o naszych ruchach bezpośrednio do gry.

kamera PS5 just dance

Czy kamerę PS5 można podłączyć do PC?

Pomimo iż kamera PS5 podłączana jest do konsoli za pomocą zwykłego wejścia USB, to próba uruchomienia jej na komputerze zakończy się na braku rozpoznania sprzętu. Oficjalnie gadżet jest sprzedawany jako dedykowany konsoli Sony, więc nie ma też co liczyć na wsparcie kamery dla komputerów. W sieci jednak można znaleźć proste instrukcje, które polegają na zainstalowaniu sterowników stworzonych przez społeczność graczy. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie nieoficjalne, więc nie gwarantuje bezproblemowego działania kamery na komputerze.

4.9/5 - (16 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Default image
Bigosik
Jestem fanem wielu gier z bardzo różnych gatunków - od symulacji, przez platformówki, aż po strzelanki. Najwięcej czasu spędziłem na pewno w simsach tworząc kolejne pokolenia (szczególnie w The Sims 2) oraz w Minecrafcie budując mnóstwo budowli i eksplorując świat.
Liczba artykułów: 325
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody