Strona główna » Artykuły » Czy PS5 ma wsteczną kompatybilność? Jak działa?

Czy PS5 ma wsteczną kompatybilność? Jak działa?

PlayStation 5 jest już na rodzimym rynku trochę czasu. Wiele osób zastanawia się nad sensem zakupu najnowszej generacji konsoli od Sony, ponieważ gier pisanych tylko pod nową generację jest bardzo mało. Na szczęście biblioteka gier, starszej o generację konsoli, jest bardzo bogata, a dzięki wstecznej kompatybilności możesz cieszyć się tymi tytułami również na PS5. Jak działa wsteczna kompatybilność PlayStation 5 i czy faktycznie „daje radę”?

PS5 kompatybilność wsteczna, czym jest?

Kompatybilność wsteczna oznacza, nie mniej, nie więcej, możliwość odpalenie gier, które ukazywały się na konsoli PlayStation 4. Sony podaje, że na ich najnowszej konsoli można uruchomić 99% tytułów z old gena. Co bardzo ważne, posiadana gra nie musi być tylko w edycji pudełkowej i jeśli posiadacz edycji cyfrowej martwi się o dostępność swoich ulubionych tytułów, nie musi tego robić. Również w takiej formie kompatybilność wsteczna PS5 jest dostępna.

PlayStation 5 wsteczna kompatybilność

Sprawdź: Co to PS5 Digital Edition? Czym się różni od PlayStation 5?

Jak działa wsteczna kompatybilność PS5?

Działania omawianej funkcji jest bardzo proste, ponieważ wystarczy posiadać nośnik z grą lub jej edycję cyfrową przypisaną do konta. Jednak PlayStation 5, oprócz zwykłego uruchomienia starszych gier, oferuje dla swoich posiadaczy coś więcej, a mianowicie GameBoost. Japończycy pozwalają konkretne tytuły, niestety nie wszystkie, odpalić w 60, a nawet 120 klatkach na sekundę.

Jednak kompatybilność wsteczna na PS5 to nie tylko wspomniana możliwość wyświetlania większej liczby klatek na sekundę. Bardzo wiele starszych tytułów otrzymało stosowny i darmowy patch, który należy pobrać, aby cieszyć się nie tylko płynniejszą rozgrywką, ale również lepszej jakości teksturami.

Czasami wydawcy wydają tytuł w dwóch wersjach, dzięki czemu gra jest dostępna w bibliotece w wersji na PS4 oraz PS5. Niestety, są również przypadki, kiedy wydawca decyduje się na wypuszczenie stosownej aktualizacji, która jest dostępna za opłatą. Niektóre tytuły należy ponownie zakupić, aby otrzymać stosowną reedycję danego tytułu. Tego typu praktyki, odbiły się bardzo negatywnych echem wśród użytkowników konsoli japońskiej korporacji.

jak działa wsteczna kompatybilność PS5

Decydując się na zakup gry w pudełku, warto zwrócić uwagę na opisy i oznaczenia, które są na nim umieszczone. Wydawca informuje tam, czy dana wersja gry będzie działa tylko na starej generacji, czy zakupiony tytuł może zostać odpalony na obu konsolach.

Niektóre gry uruchomione, dzięki wstecznej kompatybilności pozwalają na przeniesienie postępów z PS4 na PS5, jedna taka opcja nie jest możliwa w przypadku każdego tytułu.

Sprawdź: Czy pad od PS5 pasuje do PS4? Jak go podłączyć?

Kompatybilność wsteczna PS5, czyli stare gry w nowej odsłonie

Opinie graczy są jednoznaczne, kompatybilność wsteczna PlayStation 5 działa i sprawdza się bardzo dobrze. Jednak uruchomienie samej gry to tylko początek, oprócz tego:

  • dzięki opcji GameBoost niektóre starsze gry działają z większą liczbą klatek,
  • wiele tytułów ma lepszą grafiką, dzięki patchom, które wypuścili developerzy tytułów,
  • kompatybilność wsteczna dotyczy gier w edycji pudełkowej jak i cyfrowej.

Wszystko to sprawia, że granie na nowej generacji w tytuły z PlayStation 4 jest po prostu przyjemniejsze. Niestety, zdarzają się przypadki, kiedy wydawcy każą zapłacić sobie jeszcze raz za ten sam tytuł, aby otrzymać wsparcie dla najnowszej konsoli Japończyków, na szczęście, takich przypadków jest bardzo mało.

PS5 kompatybilność wsteczna

PlayStation od lat jest królem konsol na rodzimym rynku. Niestety, jak praktycznie w przypadku każdej premiery nowej konsoli, na jej start, nie ma wielu nowych tytułów. Dzięki wstecznej kompatybilności i bardzo dużej bibliotece gier z PlayStation 4 zakup najnowszej konsoli od Sony będzie dobrym posunięciem. Wiele gier z PS4 oznacza brak nudy w oczekiwaniu na prawdziwie next genowe tytuły.

5/5 - (28 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy wszystkie gry z PS4 oferują kompatybilność wsteczną na PlayStation 5?

Zdecydowana większość gier z PlayStation 4 zadziała na nowych konsolach w ramach kompatybilności wstecznej. Jest jednak 6 tytułów, które zadziałają tylko na sprzęcie poprzedniej generacji. Są to: Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, Just Deal With It!, Robinson: The Journey, We Sing, Hitman Go: Edycja Ostateczna i Shadwen.

Czy kompatybilność wsteczna na PS5 jest płatna?

O darmowej dostępności gry z poprzedniej generacji konsol na aktualną decydują producenci. Zdecydowana większość oferuje darmowe uaktualnienie, które poprawia wydajność tytułu oraz tekstury i rozdzielczość. Są jednak producenci, którzy wymagają od graczy kupienia na nowo gry.

Jakie gry z PS4 posiadają kompatybilność wsteczną na PlayStation 5?

Dostępność kompatybilności wstecznej konkretnej gry można sprawdzić w PlayStation Store. Informacja o darmowej aktualizacji znajduje się także na pudełkach z grami na PS4. Aktualnie przeważająca większość biblioteki gier z PS4 zadziała bez problemu na PS5.

Default image
Bigosik
Jestem fanem wielu gier z bardzo różnych gatunków - od symulacji, przez platformówki, aż po strzelanki. Najwięcej czasu spędziłem na pewno w simsach tworząc kolejne pokolenia (szczególnie w The Sims 2) oraz w Minecrafcie budując mnóstwo budowli i eksplorując świat.
Liczba artykułów: 325
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody