🏠 Strona główna Artykuły Co to PS5 Digital Edition? Czym się różni od PlayStation 5?

Co to PS5 Digital Edition? Czym się różni od PlayStation 5?

Rok 2020 był dla fanów elektronicznej rozrywki prawdziwym kamieniem milowym. Wtedy właśnie zadebiutowały na rynku pierwsze konsole dziewiątej generacji. Firma SONY wprowadziła wówczas do sprzedaży dwa modele swojej konsoli PlayStation 5 – standardową oraz Digital Edition. Różnice pomiędzy nimi są z pozoru niewielkie, jednak bardzo istotne.

PS5 Digital Edition co to?

PS5 Digital Edition jest tańszym modelem konsoli SONY obecnej generacji. Ale tak w ogóle to PS5 Digital Edition co to jest? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w nazwie modelu. Sony PlayStation 5 Digital Edition nie posiada bowiem fizycznego napędu, za pomocą którego możliwe byłoby odtwarzanie płyt Blu-ray (oraz DVD i CD). W związku z tym PlayStation 5 Digital przeznaczone jest do uruchamiania wyłącznie treści cyfrowych, niezapisanych na fizycznym nośniku danych.

PS5 Digital Edition czym się różni od standardowego PlayStation5?

Wskazanie różnić pomiędzy PS5 Digital Editon a standardowym modelem najlepiej rozpocząć od wskazania wspólnych cech obu konsol. Specyfikacja techniczna urządzeń w zdecydowanej większości jest identyczna:

  • Procesor AMD Ryzen ZEN2 (8 rdzeni, taktowanie 3,5 GHz)
  • Układ graficzny AMD RDNA 2.0
  • Pamięć operacyjna 16 GB GDDR6
  • Dysk 825 GB SSD
ps5 digital edition co to

Zastosowanie dokładnie tych samych podzespołów gwarantuje, że wydajność konsoli Sony PlayStation 5 Digital Edition będzie taka sama jak w przypadku standardowego modelu. Brak optycznego napędu wpływa z kolei na masę urządzenia. PlayStation 5 Digital jest lżejsza od modelu standardowego o 600 gramów (3,9 kg wobec 4,5 kg). Jest to całkowicie zrozumiałe, wszak sam fizyczny napęd posiada określoną wagę. PS5 Digital Edition czym się różni dodatkowo od modelu z napędem? W obu modelach zastosowano różne płyty główne. Jest to oczywiście podyktowane również brakiem napędu fizycznego w przypadku PlayStation 5 Digital.

PS5 Digital czy z napędem?

Odpowiedź na pytanie o to, czy lepszym wyborem będzie PS5 Digital czy z napędem, uzależniona jest od kilku czynników. W grę wchodzą tutaj chociażby przyzwyczajenia użytkownika. Ci gracze, którzy od lat użytkują gry na płytach, z pewnością przywykli już do takiego rozwiązania. PlayStation 5 Digital pozbawiona jest możliwości odtwarzania gier z fizycznych nośników.

Warto również pamiętać, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku chociażby filmów czy muzyki. W celu ich odtworzenia także konieczne będzie skorzystanie z formy cyfrowej. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia połączenia internetowego. Sony PlayStation 5 Digital Edition, ze względu na sposób dystrybucji gier, wymaga łącza o odpowiedniej przepustowości.

Jak kupować gry na PS5 Digital?

Nowoczesne konsole, w tym Sony PlayStation 5 Digital Edition, stanowią multimedialne centra domowej rozrywki. Jednak ich podstawowym przeznaczeniem jest uruchamianie gier. W związku z brakiem fizycznego czytnika płyt i możliwością odtwarzania jedynie gier w formie cyfrowej, jak kupować gry na PS5 Digital? Jedynym sposobem na zakup gier dla PS5 Digital Edition jest skorzystanie z PlayStation Store – cyfrowego sklepu firmy SONY.

ps5 digital edition czym sie rozni

Aby z niego skorzystać konieczne jest wcześniejsze założenie konta PSN (PlayStation Network). Po odpowiednim skonfigurowania konta, w tym podaniu sposobu płatności za cyfrowe treści, możliwy jest zakup, pobranie i uruchomienie gier na PlayStation 5 Digital.

Czy warto kupić PlayStation 5 Digital?

Sony PlayStation 5 Digital Edition jest bardzo zaawansowaną technologicznie konsolą. Nie różni się ona w swojej specyfikacji technicznej (poza brakiem napędu optycznego) od standardowego modelu. Gwarantuje to, że gry uruchamiane na konsoli prezentować będą najwyższą jakość, zarówno jeśli chodzi o warstwę wizualną, jak i o płynność rozgrywki. Premiera konsoli PS5 Digital Edition odbyła się w roku 2020. Cykl życia konsoli danej generacji wynosi zwyczajowo co najmniej 7 lat, w związku z czym jeszcze przez wiele lat zapewniane będą nowe gry dla urządzenia.

ps5 digital czy z napędem

Także po premierze konsol następnej generacji deweloperzy jeszcze przez jakiś czas wydają swoje tytuły na wcześniejsze urządzenia. Z roku na rok coraz wyraźniej dostrzegalne jest także odchodzenie użytkowników od zakupu gier na fizycznych nośnikach. Wszystko to przemawia na korzyść PS5 Digital. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia finansów. W przypadku PS5 Digital Editon cena urządzenia jest odpowiednio niższa niż wersji standardowej:

  • PlayStation 5 Digital Edition – 1849 zł
  • Playstation 5 (edycja standardowa) – 2299 zł

Podane powyżej ceny są cenami rekomendowanymi dla obu modeli przez firmę SONY. Warto mieć jednak na uwadze, że w sklepach zazwyczaj są one podwyższane, bądź konsole sprzedawane są w zestawach np. z dodatkowym kontrolerem DualSense. Nie zmienia to jednak faktu, że PS5 Digital w każdym przypadku wyceniana jest taniej niż edycja z fizycznym czytnikiem płyt.

5/5 - (24 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy do PS5 Digital można podłączyć napęd?

PlayStation 5 Digital Edition, pomimo iż posiada wejścia na USB, to niestety nie odczyta płyt z zewnętrznego napędu. Istnieje szansa, że podłączony napęd uruchomi się i nawet będzie w stanie pobrać płytę, ale konsola w żaden sposób nie wykryje krążka.

Czy PlayStation 5 Digital Edition jest tańszy od wersji z napędem?

Osoby, które będą chciały zakupić konsolę PS5 Digital Edition mogą się pozytywnie zaskoczyć, ponieważ jest ona zdecydowanie tańsza od wariantu z napędem. Różnica może wynosić nawet do 450 zł w przypadku cen sugerowanych przez Sony.

Co warto wiedzieć przed zakupem PS5 Digital Edition?

Najważniejszym aspektem przez zakupem konsoli PlayStation 5 Digital Edition jest zapewnienie sobie stabilnego łącza internetowego, najlepiej szerokopasmowego. Konsola bez napędu wymaga pobierania gier w całości przez internet, które potrafią ważyć nawet ponad 100 GB. W związku z powyższym PS5 Digital poleca się jedynie osobom, które mają stały dostęp do internetu światłowodowego.

Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy