Strona główna » Artykuły » Czy pad od PS5 pasuje do PS4? Jak go podłączyć?

Czy pad od PS5 pasuje do PS4? Jak go podłączyć?

Za każdym razem, gdy nadchodzi nowa generacja konsol, gracze zadają sobie bardzo zbliżone pytania. Jednym z najbardziej frapujących dużą część społeczności graczy zagadnieniem jest kompatybilność pada nowej generacji z konsolą poprzedniej generacji (i na odwrót). Dziś odpowiemy na to pytanie na przykładzie konsol Sony Playstation. Czy pad od PS 5 będzie pasował do konsoli Sony Playstation 4?

Wsteczna kompatybilność pada do PlayStation 5

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy pad od ps5 pasuje do ps4, najpierw sprawdźmy oficjalne informacje podawane przez firmę SONY. Czy pad Dual Sense 5 jest wstecznie kompatybilny z Playstation 4?

Niestety, oficjalna odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Taka, przynajmniej, jest teoria, ponieważ, jak się okazuje, wprawieni gracze są w stanie sprawić, by pad ps5 zadziałał nie tylko w przypadku konsoli Playstation 4, ale także Playstation 3.

czy pad od ps5 działa na ps4

Oczywiście musimy mieć na uwadze, że nawet, jeśli skorzystamy z takiego rozwiązania, będziemy musieli liczyć się z wieloma ograniczeniami. Pewnych barier technologicznych po prostu nie da się bowiem przeskoczyć. 

 • Po pierwsze, nawet jeśli pad do PS5 zostanie rozpoznany przez starszej generacji konsolę, nie będzie on w stanie ujawnić pełni swoich możliwości. Spora część jego funkcjonalności dostępna będzie tylko na konsoli Playstation 5.
 • Mogą wystąpić problemy ze sparowaniem pada z konsolą, próbę trzeba będzie, być może powtarzać kilkakrotnie
 • Niektóre gry mogą nie obsługiwać pada Dual Sense 5 – inne zaś oferować będą jedynie ograniczoną funkcjonalność.

Nawet więc, jeśli odpowiedź na pytanie “czy pad od ps5 działa na ps4?” może zostać uznana za twierdzącą, nadal będziemy musieli liczyć się ze sporymi ograniczeniami w funkcjonalności.

Jakie funkcje pada od PS5 nie zadziałają na konsoli PS4?

W dużej mierze zależy to od gry, w jaką zechcemy zagrać. Część z nich w ogóle nie wesprze pada od playstation 5, zaś w przypadku innych tytułów  możemy zostać pozbawieni dostępu do funkcji takich, jak:dla przykładu

 • Haptic Vibration – Niezależnie od tego, czy pad ps5 pasuje do ps4 i po ilu próbach uda się nam go podłączyć – jakość wibracji będzie na konsolach starszej generacji znacznie gorsza, niż w przypadku konsoli Playstation 5.
 • Żyroskop – przy produkcjach dostępnych na konsoli Playstation 4 niemożliwe okaże się sterowanie za pomocą ruchu kontrolera przy wykorzystaniu specjalnego żyroskopu.
 • Mikrofon – chociaż kontroler PS5 wyposażony jest w specjalny mikrofon umożliwiający szybką komunikację z innymi graczami, funkcja ta nie zadziała w przypadku konsol starszej generacji. 
 • Triggery Adaptacyjne – jedna z najciekawszych nowinek wprowadzonych przy okazji premiery Dualsense, czyli triggery dostosowujące się do konkretnych czynności wykonywanych w grze, nie zadziała niestety w przypadku Playstation 4
Kontroler od PlayStation 5 podłączony do PS4

A zatem: czy pad od ps5 pasuje do ps4? Okazuje się, że i tak – i nie. O ile bowiem Sony nie zaoferowało oficjalnej kompatybilności wstecznej Dualsense z konsolami starszych generacji, o tyle graczom udaje się sparować pady z konsolami. Czy warto to robić? Wiele zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli pad ma spełniać swoje podstawowe zadania i po prostu umożliwiać nam grę – można się o to pokusić. Jeśli jednak oczekujemy od niego maksymalnej kompatybilności i komfortu z rozgrywki  – warto zdecydować się na oryginalny pad Dualshock 4 przeznaczony do konsoli Playstation 4.

Jak podłączyć pad PS5 do PS4?

Brak oficjalnego wsparcia Sony w kwestii używania kontrolera od PS5 z konsolą PlayStation4 może sprawiać, że sparowanie będzie trzeba powtórzyć, ale najważniejsze, że da się je wykonać. Najlepszym i najpewniejszym sposobem na podłączenie pada jest użycie kabla USB. Można spróbować podłączyć pada korzystając z bezprzewodowej technologii, ale nie zawsze konsola chce wykrywać pada. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak podłączyć pada PlayStation 5 do konsoli PlayStation 4 z użyciem kabla:

 1. Włącz konsole PlayStation 4
 2. Poczekaj aż konsola załaduje się do menu
 3. Podłącz kabel USB do konsoli i pada od PS5
 4. Wciśnij przycisk PS na kontrolerze
 5. Poczekaj na sparowania pada z konsolą PS4
 6. Odłącz kable USB
 7. Sprawdź poprawność sparowania kontrolera z konsolą
jak podłączyć pad ps5 do ps4

Czy pad Playstation 4 pasuje do Playstation 5?

Wiemy już, czy pad od PS5 działa na PS4, dlatego odwróćmy nieco sytuację. Czy za pomocą pada DualShock 4 możemy grać w gry na Playstation 5?

Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest znacznie prostsza i zdecydowanie bardziej pozytywna. Tak, oryginalny, nieuszkodzony Dualshock 4 bez większych problemów połączy się z konsolą PS5. Pamiętajmy jednak, że w przypadku niektórych gier jego funkcje okazać się mogą niewystarczające do zapewnienia nam pełnych wrażeń z rozgrywki. Niemniej jednak, z pewnością sprawdzi się on doskonale jako pad od Playstation 5 w przypadku zremasterowanych gier starszej generacji i o mniejszych wymaganiach co do pada.

5/5 - (23 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy warto kupić pada PS5 do konsoli PlayStation 4?

Osoby posiadające tylko konsole PlayStation 4 powinny mocno przemyśleć czy zakup pada od PS5, który nie jest oficjalnie wspierany to dobra decyzja. Nowe funkcjonalności w większości zadziałają tylko z najnowszą konsolą, a dodatkowo mogą pojawić się problemy ze sparowaniem kontrolera. Mimo wszystko jeżeli ktoś posiada obie konsole, może spokojnie używać pada od PlayStation 5 z obiema konsolami.

Ile kosztuje pad do PlayStation 5?

Aktualnie kontrolery do PlayStation 5 można zakupić w sklepach w okolicach 320 zł. Dostępne są głównie w kolorze białym, ale w ostatnim czasie Sony wydało także wersję fioletową, różową, niebieską, czerwoną oraz czarną. Z każdą konsolą jeden pad dołączony jest w zestawie wraz z kablem USB do ładowania.

Czym się różni pad PS5 od kontrolera do PS4?

Sony w padzie do PlayStation 5 wprowadziło bardzo dużo ulepszeń pod kątem wibracji oraz doznań fizycznych. Zmieniono także mechanizmy spustów, które posiadają zmienny opór w zależności od akcji w grach. Ponadto nowy pad posiada wbudowany mikrofon oraz nieco subtelniejsze podświetlenie, które już nie wyczerpuje baterii jak te zastosowane w kontrolerze do PlayStation 4.

Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody