Strona główna » Artykuły » Czy gry z PS4 działają na PS5? Lista tytułów

Czy gry z PS4 działają na PS5? Lista tytułów

Konsole do gier są co kilka lat wymieniane na nowe z lepszymi osiągami, jednak co w przypadku gdy gracz kupił nową konsolę, ale jeszcze nie ograł swojej gry przeznaczonej na PS4? Czy musi kupować nową grę przeznaczoną na PS5? A może uda mu się odpalić swój ulubiony tytuł na nowej generacji?

Czy gry na PS4 działają na PS5?

W większości przypadków gry dedykowane na PS4 działają też na PS5, dlatego biblioteka gier z PS4 na PS5 liczy ponad 4000 tytułów, więc jest z czego wybierać. Ze względu na zastosowanie podobnej architektury w PlayStation 5 i jej poprzedniczki, możliwe było zaimplementowanie kompatybilności wstecznej. Dla graczy oznacza to możliwość kontynuowanie swoich zakupionych gier, a także ogranie ich na nowo kupionej konsoli. Co więcej, nowy sprzęt od Sony może zagwarantować lepsze wrażenia.

jakie gry z PS4 na PS5

Sprawdź: Czy PS5 ma wsteczną kompatybilność? Jak działa?

Gry tworzone na starszą generację będą korzystać z funkcji Game Boost, która jest dostępna na PS5. Technologia ta pozwala na uruchamianie gier z PS4 z większą liczbą klatek, co zarazem sprawia, że tytuły te mogą przeżywać swoją drugą młodość i cieszyć się płynnością rozgrywki. Co więcej, niektórzy producenci gier zdecydowali się przygotować na nową konsolę specjalną aktualizację, która poprawia płynność gry, a także zawiera tekstury wyższej jakości.

Gry z PS4 ulepszone dla PS5

Aby znaleźć tytuły zaktualizowane do konsoli 9. generacji, należy przejść do sklepu PlayStation Store i wybrać zakładkę “Ulepszone dla PS5”. Poniżej przedstawiamy listę gier z PS4, które zostały ulepszone dla PS5:

 • Crash Bandicoot 4: Najwyższy Czas
 • Control Ultimate Edition
 • No Man’s Sky PS4 & PS5
 • FIFA 21 Edycja Standardowa PS4™ & PS5™
 • NBA 2K21 Next Generation Mamba Forever Edition Bundle
 • Kolekcja Nioh
 • Yakuza: Like a Dragon PS4 & PS5
 • Madden NFL 21 PS4™ & PS5™
 • Mortal Kombat 11 – Ostateczna edycja PS4 & PS5
 • Destiny 2 PS4™ & PS5™
 • Warframe
 • Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 – Zestaw Międzygeneracyjny Deluxe
 • Genshin Impact
 • FINAL FANTASY VII REMAKE INTERGRADE
 • Assassin’s Creed Valhalla PS4 & PS5
 • Marvel’s Avengers
 • Dead by Daylight PS4 & PS5
 • RIDE 4
 • Maneater PS4 & PS5

Jakie gry z PS4 nie będą działać na PS5?

Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze wsteczna kompatybilność działa w 100% i niekiedy może po prostu zawodzić, zacinając się podczas rozgrywki lub pokazując inne błędy. Systematyczne aktualizowanie konsoli PS5 do najnowszej wersji oprogramowania systemu pozwala przynajmniej w części unikać takiemu zjawisku, dlatego warto to robić, aby cieszyć się przyjemną rozgrywką i nowymi dostępnymi funkcjami.

Niestety są wyjątki, w które nie da się zagrać na nowej generacji, więc jakie gry z PS4 nie będą działać na PS5?

 • Hitman Go: Edycja Ostateczna
 • Robinson: The Journey
 • We Sing
 • Shadwen
 • Just Deal With It!
 • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One

Firma Sony, czyli japoński producent PlayStation mówi o tym, że lista gier na PS4, których nie da się włączyć na PlayStation 5 może się z czasem powiększyć, na szczęście dla graczy narazie nie ma nowych informacji o tym, aby lista miała ulec zmianie. 

Biblioteka gier z PS5 na PS4

Gry na PS4 w większości działają na PS5, dlatego pytanie nasuwa się czy te z PS5 działają na PS4? Otóż niestety nie, PlayStation tworzy gry przeznaczone na najnowsze generacje konsol i nie wraca do poprzednich. Jednak nic straconego, ponieważ niektóre tytuły wychodzą w tym samym czasie na PS5 i na PS4. Oczywiście nowsza generacja oferuje lepsze wrażenia z rozgrywki, ale dla osób, które mają w domu starszą generację zawsze to jakieś rozwiązanie.

biblioteka gier z PS4 na PS5

Konsola PS4 będzie za słaba i nie da rady odpalić tytułu przeznaczonego na nowszą generację, jest to podyktowane tym, że osiągi w PS5 są po prostu wyższe, a tworzone gry z myślą o tej konsoli nie mają kompatybilności z PS4.

Przeniesienie gier z PS4 na PS5

Odpowiedzieliśmy sobie, że PS5 ma wsteczną kompatybilność, więc można zagrać na nim w gry przeznaczone na starszą generację tej konsoli, ale w takim razie jak przenieść gry z PS4 na PS5? Tutaj nie ma na szczęście dużego problemu, wystarczy się zalogować na to samo konto, jakie się miało na PS4. Po zalogowaniu trzeba przejść do biblioteki gier i powinny się tam znajdować wszystkie gry, które miało się na starszej konsoli, aby zagrać, w którąś z nich wystarczy ją zainstalować.

Należy pamiętać jednak o tym, że gry, które były kupione na płycie nie będą bez niej działać, a gry cyfrowe można od razu instalować i cieszyć się rozgrywką. Przenoszenie gier można również zrealizować za pomocą transferu, do którego będzie potrzebny dostęp do Wi-Fi lub kabel Ethernet, wystarczy wybrać wtedy opcję “Data Transfer”. Kolejna możliwość to przeniesienie danych za pomocą dysku twardego na USB lub kompatybilnego pendrive’a. 

5/5 - (18 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy gry z PS4 działają lepiej na PS5?

W teorii i większości przypadków gry stworzone z myślą o PS4 działają zdecydowanie lepiej na PS5. Ekrany wczytywania są krótsze, możliwe jest uzyskanie większej liczby FPS oraz ustawienie wyższej rozdzielczości. Część tytułów nawet otrzymała stosowane aktualizacje, które zawierają tekstury wyższej jakości.

Czy wszystkie gry z PS4 działają na PS5?

Niestety pomimo dużego zakresu działania kompatybilności wstecznej, to znalazło się kilka tytułów z PS4, które nie zadziałają na nowej konsoli. Na szczęście są to pojedyncze gry pośród ogromnej biblioteki liczącej sobie ponad 4000 gier.

Czy granie w gry z PS4 na PS5 jest płatne?

Kompatybilność wsteczna jest darmowa na PS5. Warto jednak wspomnieć, że jest kilka tytułów, które zostały ponownie wydane na nową konsolę. W takim przypadku grę z PS4 ulepszoną do PS5 trzeba kupić osobno, pomimo posiadania kopii na sprzęt poprzedniej generacji.

Default image
Bigosik
Jestem fanem wielu gier z bardzo różnych gatunków - od symulacji, przez platformówki, aż po strzelanki. Najwięcej czasu spędziłem na pewno w simsach tworząc kolejne pokolenia (szczególnie w The Sims 2) oraz w Minecrafcie budując mnóstwo budowli i eksplorując świat.
Liczba artykułów: 324
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody