Strona główna » Newsy » Steam Deck – przenośna konsola od Valve zapowiedziana

Steam Deck – przenośna konsola od Valve zapowiedziana

Valve zapowiedziało dzisiaj swoją nową konsole przenośną o nazwie Steam Deck. Urządzenie przypomina wyglądem i funkcjonalnością Nintendo Switch. Znane są już najważniejsze zalety nowego sprzętu, ceny oraz przewidywana data premiery!

Przenośna konsola Steam Deck – specyfikacja

Już od jakiegoś czasu w Internecie krążyły plotki o nowej konsoli od Valve. W końcu postanowiło ogłosić zupełnie nową przenośną konsole o nazwie Steam Deck. Urządzenie ma siedmiocalowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1280 x 800 i częstotliwości odświeżania 60Hz. Na froncie urządzenia znajdują się także dwa drążki, dwa gładziki kwadratowe 32,5 mm, analogowy pad kierunkowy oraz cztery przyciski dodatkowe (View, Options, Steam i Quick acces). Za dźwięk stereo odpowiadają dwa głośniki umieszczone również na froncie konsoli.

Steam Deck premiera

Konsole Steam Deck napędza specjalnie zaprojektowany procesor od AMD 2,4-3,5 GHz i procesor graficzny od 1,0 do 1,6 GHz z ośmioma jednostkami obliczeniowymi RDNA 2. Steam Deck jest wyposażony w 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz może posiadać od 64 do 512 GB pamięci wewnętrznej NVMe, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD. Wbudowana bateria powinna wystarczyć na ok. 8 godzin rozrywki.

Nowy SteamOS dla Steam Deck

Steam Deck działa na nowej wersji SteamOS, zaprojektowanej do obsługi ekranu dotykowego konsoli. Nowa wersja systemu pozwala na uruchamianie gier bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac związanych z portowaniem przez programistów. W związku z tym na konsoli będzie dostępna cała kolekcja z biblioteki Steam.

Steam Deck cena w Polsce

Urządzenie ma wbudowaną funkcję szybkiego wstrzymywania i wznawiania. Naciśnięcie przycisku zasilania powoduje zatrzymanie gry i przejście Steam Decka w tryb uśpienia. Po ponownym naciśnięciu przycisku zasilania konsola wróci do stanu sprzed uśpienia, dzięki czemu będzie można szybko powrócić do gry.

Gra na telewizorze z Steam Deck

Podobnie jak Nintendo Switch, konsola od Valve może zostać wpięta do specjalnej podstawki, która sprawia, że grać można także na telewizorze lub monitorze. Stacja dokująca do Steam Deck posiada porty DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 i Ethernet, a także jedno złącze USB 3.1 i dwa załącza USB 2.0. Stacja dokująca będzie sprzedawana osobno.

Steam Deck na telewizorze

Do konsoli można podłączyć przeróżne urządzenia (np. pady, klawiatury, myszki) za pomocą Bluetooth lub USB-C. Istnieje także możliwość podłączenia konsoli do zewnętrznego wyświetlacza i grania w gry do 8K przy 60Hz lub 4K przy 120Hz.

Steam Deck – premiera i ceny

Najtańsza wersja konsoli Steam Deck kosztuje 1 899,00zł i jest wyposażona w 64 GB pamięci wewnętrznej eMMC. Do zestawu dołączony jest futerał do przenoszenia konsoli. Za 2 499,00zł pamięć wewnętrzna wzrasta do 256 GB NVMe SSD. Model o pojemności 512 GB kosztuje 3 099,00zł i jest wyposażony w wysokiej jakości szkło przeciwodblaskowe.

Steam Deck - cena konsoli

Na oficjalnej podstronie Steam poświęconej konsoli można już składać zamówienia. Premiera konsoli Steam Deck przewidziana jest na okolice grudnia 2021 roku. W związku z tym zamówiona dzisiaj konsola dotrze do pierwszych użytkowników dopiero pod koniec roku.

5/5 - (29 ocen)
Sdílejte tento příspěvek!
Default image
Bigosik
Jestem fanem wielu gier z bardzo różnych gatunków - od symulacji, przez platformówki, aż po strzelanki. Najwięcej czasu spędziłem na pewno w simsach tworząc kolejne pokolenia (szczególnie w The Sims 2) oraz w Minecrafcie budując mnóstwo budowli i eksplorując świat.
Liczba artykułów: 325
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody