Strona główna » Artykuły » Za co kochamy Playstation 5?

Za co kochamy Playstation 5?

Od premiery najnowszej odsłony konsoli od Sony minęło już ponad półtora roku. Gdy już kurz i emocje opadły, możemy pokusić się o rzetelne podsumowanie. Co w życiu gracza zmieniło PS5? Czy i za co kochamy tę konsolę dziewiątej generacji?

Porównanie PS4 z PS5 to jak zestawienie dnia i nocy

Powiedzmy to jasno i wyraźnie – obudowa PlayStation 5 kryje w sobie wiele dobra, o którym nie można nie wspomnieć. Po pierwsze i najważniejsze – dysk SSD zamiast HDD, diametralnie zmienia czas wczytywania gry i samego uruchamiania konsoli. Dla każdego, kto podczas odpalania PS4 zdążył sobie wypić kawkę, mamy złą wiadomość. PS5 uruchamia się w mgnieniu oka, a ładowanie gry jest wręcz niezauważalne. Dodajmy do tego dwukrotnie zwiększoną pamięć RAM i mamy naprawdę solidne podstawy do zakochania.

Porównanie PS4 z PS5 to jak zestawienie dnia i nocy

Pad DualSense miał być rewolucyjny i właśnie taki jest!

Nie bójmy się tego stwierdzenia: pad DualSense to najlepszy kontroler, który w tej chwili jest dostępny na rynku. Fizyczny opór na spuście to coś, co zmienia rozgrywkę nie do poznania. Producenci gier wykorzystują ten efekt po mistrzowsku. Przyciski stawiają opór palcom w zależności od sytuacji w rozgrywce.

Haptyczne wibracje dużo lepsze niż na PS4

Nieco słabszy efekt od oczekiwanego dają haptyczne wibracje. Jednak w grach wyprodukowanych już pod PS5 są one bardzo ciekawym dodatkiem w rozgrywce. Różnorodne natężenie wibracji pozwala na zwiększenie doznań i jest bardzo dobrze skorelowane z tym co się dzieje na ekranie. W przeciwieństwie do niektórych pozycji na PS4 gdzie pad wibrował bez opamiętania, w przypadku PS5 wcale nie ma się ochoty ich wyłączyć.

Najbardziej realistyczna grafika, jaką można zobaczyć w grach na konsole

Flagowym celem Sony zawsze było tworzenie gier o jak najbardziej realistycznej grafice. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że tworząc PS5 Sony, wzmocniło układ graficzny blisko dwuipółkrotnie w stosunku do PS4 PRO i aż ośmiokrotnie w porównaniu do wersji podstawowej. Pod obudową najnowszej konsoli mamy kartę graficzną AMD RDNA 2 – 2,23 GHz,

Cicho, ciszej, najciszej. PS5 działa bezszelestnie

PS4 potrafiło działać, wydając z siebie szum, zagłuszający dźwięk z toczącej się rozgrywki. Niejednokrotnie trzeba było grać, używając słuchawek, co w zasadzie całkowicie uniemożliwiało grę w trybie dwuosobowym. Powiedzmy sobie szczerze, na rynku pojawiały się odkurzacze cichsze od PS4 Pro. Najwyraźniej Sony wzięło sobie do serca skargi użytkowników, ponieważ PS5 działa bezgłośnie. Niewyobrażalnie podnosi to jakość i komfort grania.

Jeśli nie potrzebujesz napędu w PS5, możesz kupić tańszą wersje Digital

To zdecydowanie powód do miłości. Sony wypuściło na rynek PS5 w dwóch równych sobie pod względem technicznym wersjach. Tańsza wersja to PlayStation 5 Digital. Droższa posiada napęd Blue-ray 4K. Różnica cenowa pomiędzy tymi dwiema wersjami to ok. 500 zł.

Jeśli nie potrzebujesz napędu w PS5, możesz kupić tańszą wersje Digital

Swoje ulubione gry z PS4 bez problemu odpalisz na PS5!

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej powodów, by pokochać PS5 to, to przekona Cię na dobre. Wsteczna kompatybilność. Termin brzmi zachęcająco, ale może nie do końca jasno. O co chodzi z tą wsteczną kompatybilnością? Masz ulubione gry na PS4 i boisz się, że po zakupie nowszej konsoli będziesz je musiał schować na dno szafy, albo trzymać na szafce dwie konsole naraz? I tu Sony znów robi wielki ukłon w stronę graczy. Gry z PS4, zarówno te w wersji cyfrowej jak i na płycie bez problemu uruchamia się na PS5. Mało tego, z każdym miesiącem przybywa gier, których twórcy tworzą specjalne patche. Podciągają one jakość tytułu ze starszej wersji konsoli, tak by choć w pewnym stopniu wykorzystywała możliwości PS5.

Artykuł partnera

5/5 - (16 ocen)
Udostępnij ten wpis!
Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody