🏠 Strona główna Artykuły Czy będzie PS5 Pro? Jaka cena, specyfikacja i kiedy premiera?

Czy będzie PS5 Pro? Jaka cena, specyfikacja i kiedy premiera?

Od premiery PS5 nie minęły jeszcze nawet dwa lata i większość ludzi dalej nie zdążyła zakupić najnowszej konsoli od Sony, jednak już pojawiają się spekulacje na temat jej nowych wersji. Tradycyjnie japońska firma zaoferuje graczom dwa usprawnione warianty: slim i pro. Entuzjaści oczywiście są zainteresowani głównie tą drugą, oczekując jak najwyższej jakości i optymalizacji. Warto przyjrzeć się informacjom, które, póki co zostały wypuszczone do sieci na temat PlayStation 5 Pro.

Czy będzie PlayStation 5 Pro?

Choć premiera PlayStation 5 Pro nie została oficjalnie potwierdzona przez Sony, to jej powstanie jest już bardziej niż pewne. Po pierwsze, producent z pewnością nie odpuści szansy na wypuszczenie lepszej wersji konsoli, tak jak to miało miejsce z poprzednikami. Po drugie, informacje o ulepszeni nowej generacji dochodzą z kilku różnych, niezależnych źródeł i obiegają cały internet w zatrważającym tempie. Nie ma więc żadnych wątpliwości co do ukazania się PlayStation 5 Pro w przyszłości.

PS5 Pro – kiedy?

Kiedy wyjdzie PS5 Pro? To pytanie zadaje sobie wielu graczy na całym świecie. Co prawda oficjalna data premiery ps5 pro nie została jeszcze podana, jednak, jak przekazało TCL na jednej z konferencji prasowych, konsola ma zostać wydana na przełomie 2023 i 2024 roku. Datę tę potwierdza także znany i zaufany kanał na YouTube, RedGamingTech. W jednym ze swoich filmów powiedział, że ulepszona wersja japońskiego giganta zostanie wydana pod koniec 2023 lub na początku 2024.

playstation 5 pro kiedy

Termin ten wpasowywałby się również we wzór znany z poprzednich lat, ponieważ PlayStation 4 pro pojawiło się na rynku 3 lata po premierze podstawowej wersji. Mimo wszystko trzeba patrzeć na to z lekkim przymrużeń oka, ponieważ nie wiemy, czy nie wydarzą się jakieś okoliczności zewnętrzne, które mogłyby opóźnić to kiedy ps5 pro będzie dostępne.

Specyfikacja PlayStation 5 Pro

Dokładne podzespoły, które zasilą PlayStation 5 Pro nie są znane, dlatego spekulacje można opierać jedynie na plotkach i domysłach. Kanał Moore’s Law is Dead rozszerzył pogłoskę, jakoby PlayStation 5 Pro miało zapewnić większy przeskok technologiczny względem poprzednika, niż PlayStation 4 Pro. Jeżeli te doniesienia są prawdziwe, to można się spodziewać prawdziwego potwora, biorąc pod uwagę, że aktualna wersja już posiada bardzo potężne podzespoły:

 • Procesor: Zen 2, 3.5 GHz (8 rdzeni, 16 wątków)
 • Grafika: Radeon 10,28 teraflopów, 36 CUs 2230 MHz,
 • Architektura układu graficznego: RDNA 2
 • Proces technologiczny: 7 nm TSMC
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6
 • Przepustowość pamięci: 448GB/s
 • Pamięć na dane: dedykowany 825GB SSD
 • Dodatkowa pamięć: karty NVMe SSD
 • Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD
 • Dźwięk: dedykowany chip Tempest 3D
 • Napęd: 4K UHD Blu-ray Drive
kiedy wyjdzie ps5 pro

PlayStation 4 Pro było mocniejsze od podstawowej wersji mniej więcej o 2,3 razy (biorąc pod uwagę liczbę TFLOPS). Biorąc pod uwagę te pogłoski, a także moc aktualnego PlayStation 5, następca może dysponować mocą mniej więcej na poziomie 25 TFLOP! Jeżeli tak będzie, to naprawdę jest na co czekać.

Pojawiają się spekulacje mówiące o tym, że na najnowsza konsola PS5 Pro będzie obsługiwała jakość 4k utrzymując stałe 120 klatek, a niektórzy donoszą także o możliwości implementacji obsługi 8k. TCL donosi również, że najnowszą konsolę od Sony ma zasilić karta graficzna AMD Radeon RX 7700 XT, jeden z najnowszych podzespołów tego producenta.

Ile kosztuje PS5 Pro?

Cena PS5 Pro, tak jak większość informacji na jej temat, nie jest pewna. Można jednak spekulować opierając się na tym co donoszą niepotwierdzone źródła. Te nie wróżą kolorowej przyszłości. Choć specyfikacje ps5 pro zapowiadają się obiecująco, to wiążą się one ze zdecydowanie wyższą ceną.

ile kosztuje ps5 pro

Szacuje się, że w Polsce, za konsolę w wersji pro będzie trzeba zapłacić przynajmniej 2800 złotych. Niektórzy sugerują bardziej pesymistyczny scenariusz, w którym cena PS5 pro dojdzie nawet do 3000 złotych. Jest to cena zdecydowanie wyższa od poprzednika, jednak informatorzy zapewniają, że idzie ona w parze z jakością.

5/5 - (18 ocen)
Udostępnij ten wpis!

Czy warto czekać na PlayStation 5 Pro?

Wizja pojawienia się ulepszonej konsoli od Sony może rodzić pytania, czy lepiej kupić aktualną wersję, czy czekać na wersję pro. Jest spora szansa, że PS5 Pro pojawi się dopiero w 2023 lub 2024 roku, a sama konsola będzie skierowana głównie do graczy bardzo wymagających. W związku z tym aktualnie lepiej zakupić standardową wersję PS5, która nadal oferuje bardzo dobre podzespoły.

Jak będzie wyglądać PS5 Pro?

Pomimo iż Sony jeszcze oficjalnie nie zaprezentowało PlayStation 5 Pro, to plotki wskazują na to, że konsola będzie miała jeszcze bardziej opływowy kształt oraz skoncentrowana będzie na kolorze czarnym. Podobnie jak w przypadku PlayStation 4 Pro można się spodziewać, że ulepszona piątka będzie nieco większa.

Czy PlayStation 5 będzie obsługiwało 8k?

Część plotek wskazuje na to, że PlayStation 5 Pro będzie standardowo uruchamiać gry w rozdzielczości 4k utrzymując stałe 120 klatek na sekundę. Jest więc wielce prawdopodobne, że wraz ze wzrostem mocy urządzenie będzie w stanie w niektóre tytuły w rozdzielczości 8k wspomagając się kartą graficzną AMD Radeon RX 7700 XT.

Default image
Redakcja RitzyRanger
Liczba artykułów: 0
Zostaw komentarz

Start Poradniki Kody Quizy