Bigosik, Młoteczka i RitzyRanger przedstawiają

Chernobylite

O grze Chernobylite

Historia powstania i wymagania

Chernobylite to gra typu survival horror, która pozwala na swobodną eksplorację świata, nieliniową historię, która jest pełna wyzwań, nasycona potyczkami w rozgrywce oraz posiada unikalny system wytwarzania przedmiotów. W grze trzeba przetrwać odpowiednio długo, aby odkryć wszystkie sekrety Czarnobyla i jej strefy wykluczenia. Gra opiera się na rywalizowaniu lub zawieraniu sojuszy z innymi stalkerami własnie tej strefy wykluczenia. Czas na eksploracje mapy jest ograniczony, z każdym dniem kończą się zapasy, giną towarzysze, sprzymierzeńcy, a niespodziewany patrol wojskowy może ukrócić Twoje poszukiwania prawdy w rejonie elektrowni. Ponadto istnieją zagrożenia wynikające z wysokiego promieniowania, mieszają w świadomości postaci, a ta może mieć różne widzenia, które mogą nie mieć odwzorowania w rzeczywistości. Z każdym kolejnym dnie wzrasta poziom trudności, poziom trudności wzrasta z każdym dniem przebywania w strefie wykluczenia. W grze posługujesz się własnymi zasadami, to Ty decydujesz, co zrobisz w różnych sytuacjach: czy będziesz się bronił czy próbował dojść do porozumienia. Tylko Twoja determinacja i Twoja wola sprawią, czy dojdziesz do pełnej prawdy czy jednak nie uda Ci się tego załatwić?

Gra powstała w 2019 oku, jej producentem i jednocześnie wydawcą jest The Farm 51. Jest to gra jednoosobowa, zbudowana na Enreal Engine. Zadebiutowała na konsolach PlayStation 4, XBox One i PC. Akcja rozgrywa się w Czarnobylu po wybuchu elektrowni jądrowej. Nasz główny bohater nie pogodził się ze stratą ukochanej, która przepadła bez śladu w czasie wydarzeń powiązanych z katastrofą nuklearną w Czarnobylu. Od tego czasu minęło już ponad 30 lat, a nasz główny bohater nigdy nie pogodził się ze stratą. postanowił odnaleźć ukochaną i dowiedzieć się prawdy. Po ekslpracji terenu okazuje się, że problem jest zdecydowanie większy, niż wydawało się na początku gry…

Po pierwszym zapoznaniu się z grą mam już pewne wyrobione zdanie na jej temat. Zgadzam się, że gra potrzebuje troszkę dopracowania, ale widzę w niej spory potencjał. Ale zacznijmy od początku. Gra (a przynajmniej jej wersja we wczesnym dostępnie na Steam w dniu 29.10.2019) zaczęła się od włamania do elektrowni jądrowej. I dokładnie nie wiem dlaczego, tak po prostu zostaliśmy wpuszczeni do środka, mamy iść przed siebie. W między czasie pojawiają się nam dziwne widzenia lub urojenia z czasu wybuchu, co się działo, co przeżywali pracownicy i o co tam chodziło. Po dotarciu do reaktora, który wybuch, naszym oczom pakuje się nie koniecznie wielkie promieniowanie, śmierć na miejscu i spustoszenie, a tytułowy Chernobylit, czyli coś na wzór nieskończonej energii, kamienia, który jest potrzebny do podróży między wymiarami (chyba jakoś tak). W następnym etapie dochodzimy do fragmentu, gdzie jest nasza baza, możemy budować przedmioty, stoły, biurka, telewizor i wiele innych. To miejsce, do którego mamy docelowo wracać codziennie, ponieważ po około 30 minutach rozgrywki bez powrotu do kryjówki pojawia się jakiś stworek, który zabija nas zielonym, laserowym strzałem. Po około 60/80 minutach graniach można pokusić się o pierwsze wrażenia, które nie są negatywne, a skłaniają się ku pozytywnemu. Podoba mi się klimat lat z okresu wybuchu, który w rzeczywistości pozostał tam do dziś. Podoba mi się tajemniczość gry i jej rozbudowa, choć jednocześnie czuję z tego tytułu nie pokój, ponieważ boję się, że tak dużych elementów twórcy nie będą w stanie ogarnąć i może to ostatecznie nie działać, tak jak powinno. Innym elementem jest optymalizacja, która mogła by być zdecydowanie większa. No i język gry – nie jest ona w pełni przetłumaczona na język polski, zdarzają się fragmenty, gdzie dialog wyświetla się w języku angielskim lub nazwa interakcji również jest nieprzetłumaczona (np. pick up). Nie są to aż tak rażące błędy, jednak patrząc na to, że jest to dzieło polskiego studia- troszkę to odejmuje (chociaż i tak jest lepiej, by podobno wcześniej nie było wcale języka polskiego dostępnego w grze).

Poniżej przedstawiam wymagania gry, jakie potrzeba mieć do jej prawidłowego otwarcia i przyjemnego czerpania rozgrywki.

Wymagania

Minimalne

Zalecane

System operacyjny

Windows 7 SP1 (x64)

Windows 7 SP1 (x64), Windows 8 (x64), Windows 10 (x64)

Procesor (CPU)

Intel Core i5-2500K CPU

Intel Core i7 4790k CPU

Pamięć RAM

8 GB

16 GB

Wolne miejsce na dysku

45 GB

45 GB

Karta graficzna (GPU)

Geforce GTX 760 / GTX 1050 lub AMD Radeon R7 370 / HD 7870

Geforce GTX 970 / GTX 1060 lub AMD Radeon RX 480 / RX 570

5/5

Chernobylite - Wycieczka do Czarnobyla z Młoteczką i Bigosikiem #01

Opis:

Zaczynamy eksplorowanie nowych terenów w Chernobylite! Sprawdzamy doszczętnie wszystkie napotkane elementy po drodze! Sprawdzamy, co działa a co nie działa, a co powinno działać. Na filmu znajdziesz pierwsze chwile z grą, patrzymy na lokacje i rozwiązujemy zagadki związane z fabułą. Cofamy się również w czasie – Młotka opowiadań nam swoje historię ze swoje dzieciństwa, a odcinek jest tak ogólnie bardzo edukacyjny. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Chernobylite - Wycieczka do Czarnobyla z Młoteczką i Bigosikiem #01
Odtwórz wideo
5/5

Chernobylite - Wycieczka do Czarnobyla z Młoteczką i Bigosikiem #02

Opis:

Druga cześć naszej rozgrywki w Chernobylite! Sprawdzamy, czy jesteśmy w stanie dobrze poradzić sobie z nowym tytułem we wczesnym dostępie. Oraz drodzy twórcy: Młota by sobie pogrzebała! Chcemy, aby można było podnieść sobie przedmiot, pooglądać i wyrzucić. ~ Młoteczka. Po za tym idziemy w stronę naszej bazy, ustawiamy przedmioty, rozmawiamy z naszym kompanem, który jednak przeżył i udajemy się pod Oko Moskwy, gdzie będziemy się żegnać oraz każdy z nas podsumuje swoim zdaniem, co najbardziej podobało się w grze oraz co było nie tak. Opisujemy również nasze oczekiwania względem tytułu oraz oczekiwania na przyszłość. Dowiedz się więcej i oglądaj teraz!

Chernobylite - Wycieczka do Czarnobyla z Młoteczką i Bigosikiem #02
Odtwórz wideo

Zobacz inne filmy