Komputer składa się z wielu podzespołów, które pozwalają na pracę komputera w postaci wykonywania na nim obliczeń. Jednym z nich jest karta graficzna, która odpowiada za renderowanie obrazu. Sama karta graficzna pozsiada dosyć sporo parametrów, które warto wziąć pod uwagę, aby w pełni zakupić tą spełniającą nasze wymagania. Jedną z wartości, którą przedstawiają producenci lub sprzedawcy kart graficznych to szyna danych (pamięci). Co to takiego jest? Czy i w tym przypadku im więcej, tym lepiej? Zapraszam do czytania.
Spis treści
Szyna danych w karcie graficznej
Szyna danych w kartach graficznych to element odpowiadający za komunikację pomiędzy nią a wszystkimi, pozostałymi podzespołami. To od niej zależy, jak szybko uzyska dostęp do informacji przechowywanych w na przykład w pamięci RAM. Przy zakupie karty graficznej warto wziąć pod uwagę szybkość transmisji informacji, którą to wyraża się w bitach.
To właśnie dlatego często spotkać można informacje na kartach produktowych „Szyna danych: 256 bit” lub podobne.
Jak oblicza się szynę pamięci w karcie graficznej?
Szybkość szyny danych w karcie graficznej oblicza się na podstawie ilości przesłanych bitów podczas jednego taktu zegara. Oznacza to liczbę przesłanych w tym samym czasie bitów oraz częstotliwość ich przesyłania. Idąc tym tropem, jeżeli na karcie produktowej wybranej karty graficznej widnieje szybkość danych 256 bitów, to dokładnie tyle danych jest przesyłanych podczas jednego taktu zegara.
Warto też w tym momencie zaznaczyć, że karty graficzne o bardzo wysokich przepustowościach szyny pamięci przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy wykonują profesjonalną obróbkę zdjęć lub montaż filmów i materiałów wideo.
Pamiętać też należy, że przy zakupie nowej karty graficznej należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na ilość pamięci VRAM i nie przekładać wartości szyny danych nad ilością pamięci VRAM.